To so najbolj nora dejstva o Zemlji, ki jih niste vedeli

4. 4. 2023
Deli
To so najbolj nora dejstva o Zemlji, ki jih niste vedeli (foto: Profimedia)
Profimedia

22. aprila obeležujemo dan Zemlje in lahko rečemo, da nas še vedno preseneča. Ste poznali vsa nenavadna dejstva o Zemlji?

O Zemlji smo odkrili že ogromno, vendar še vedno poskrbi, da smo presenečeni. Samo pomislite na vse lepe razglede, ki ste jih videli, ali stvari iz pretekosti, ki ste si jih ogledali v kakšnem muzeju. 

Poglejmo nekaj norih dejstev o Zemlji, ki jih zagotovo še ne poznate: 

Jezera lahko eksplodirajo

Ko pomislite na jezero, se vam verjetno v misli prikrade tisti vroč poletni dan, ko ste odšli k jezeru in se ohladili v njem. Nikoli ne bi pomislili, da lahko jezero eksplodira, kajne?

V Afriki se je zgodilo prav to. Jezero "eksplodira", ker se izbruhi vulkanskih plinov dvignejo na površje in za seboj pustijo uničenje. Veliko ljudi je v preteklosti že umrlo zaradi tega pojava. Npr. leta 1986, ko je eksplodiralo jezero Nyos v Kamerunu, je bilo mrtvih 1.700 ljudi. 

Dnevno na zemljo pade 60 ton kozmičnega prahu

Kozmičen prah se lahko zdi nekaj čarobnega, kar bi prebrali v knjigah za otroke, pa je vse prej kot to. Obstaja možnost, da ste ga vdihnili na poti v službo ali na vašem rednem sprehodu. 

Prah meteoritov, kometov in drugih sončnih teles vsak dan pade na zemljo v čisto majhnih delčkih. Delci v naši atmosferi povečajo vsebnost natrija in železa. Znanstveniki, ki preučujejo ta fenomen, ocenjujejo, da dnevno na Zemljo pade kar 60 ton tega prahu. 

Oceani skrivajo 706 trilijonov evrov zlata 

Ampak se žal ne boste morali dokopati do teh zakladov, ne glede na to kako predani ste iskanju. Znanstveniki ocenjujejo, da oceani vsebujejo okrog 20 milijonov zlata. Vendar ne na oceanskih tleh v piratskih skrinjah, kot bi si mislili, pač pa v majhnih delcih, ki jih je približno 13 milijard gramov na liter. 

Najbolj navpični padec najdete v Kanadi 

Najbolj strmo pečino boste našli na kanadskem otoku Baffin, v nacionalnem parku Auyuittuq. Gora se imenuje Thor in ima 1219,2 metra visoko steno. Plezalcem je predstavljala prevelik izziv, saj so jo poskušali osvojiti kar 30-krat, potem pa je uspelo štiri članski ekipi iz Amerike leta 1985. Podvig jim je vzel 33 dni. 

Najbolj vroče območje je v Kaliforniji

Veliko let je bil El Aziz v Libiji razglašen za najbolj vroče območje na Zemlji, najvišja izmerjena temperatura pa je bila 57,7 stopinj Celzija, izmerjena leta 1922. 

Znanstveniki so meritve razveljavili in zato je to mesto pripadlo Dolini Smrti v Kaliforniji. Julija 1913 so tam izmerili temperaturo 56,7 stopinj Celzija. 

Na Zemlji postane ZELO mrzlo

Tako kot imamo najbolj vročo točko, se Zemlja tudi precej ohladi. Temu sedaj kljubujejo podnebne spremembe, vendar Antarktika še vedno velja za najbolj mrzlo območje. To vas verjetno ne preseneča, boste pa navdušeni nad izmerjeno temperaturo: po podatkih NASE se je ohladilo na minus 92 stopinj Celzija. Ne, niti vaša najtoplejša bunda ne bi prenesla teh temperatur. 

Najgloblja točka na zemlji je Tihi ocean

Lahko bi rekli tudi najnižja točka na zemlji. Ta naziv pripada Marijanskemu jarku, podvodnemu kanjonu v zahodnem Tihem oceanu. Meri kar 10.915,8024 metrov pod vodno gladino in je zaradi svoje težke dostopnosti dom marsikaterim čudnim bitjem. 

Največja živa struktura je Veliki koralni greben

Pravzaprav gre za 3.000 posameznih grebenov in 900 koralnih otokov, ki so razdeljeni z ozkimi prehodi. To je največji živ sistem na svetu, ki se razteza na 2000.415 km in pokriva 350.000,633 kvadratnih kilometrov. Je edina živa struktura, ki jo lahko vidimo iz vesolja. 

Prisluhnite aktivni podkastu!

Alenka Košir nam je pojasnila, zakaj je skrb za stopala tako zelo pomembna ter kako izbrati ustrezno obutev zase.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek