Čaj kot prijeten predah

20. 11. 2011
Deli
Čaj kot prijeten predah

Še danes ljudje pijemo čaj, da si oddahnemo od sveta. Kot nekoč na Kitajskem, kjer se je vse skupaj tudi začelo … Kitajci pravijo: "Čaj razsvetli duha, izostri čute, nam da občutek lahkotnosti in nas napolni z energijo in prežene slabo voljo ter razočaranja."

Bilo naj bi pred približno 4.700 leti, ko je cesar Šen-Nung odkril čajno rastlino Camellio sinensis. Ker je zaradi higienskih razlogov vodo vedno grel in jo pil le prekuhano, je nekoč nekaj listov te rastline padlo v vročo vodo, ki jo je imel na vrtu. Vonj mu je bil všeč, prav tako okus in od takrat je hotel piti le čaj …

Dolga zgodovina

Kitajci so ljubosumno varovali svoj čaj, ki so ga imeli tudi za zdravilo. Okoli leta 500 do 800 po Kristusu so budistični menihi čaj pretihotapili na Japonsko. Zenovski mojster je takoj prepoznal pozitivne učinke in je v svojem templju vpeljal obred pitja čaja. Leta 1610 je čaj navdušil Evropo, najprej Nizozemce, nato Angleže in konec 17. stoletja še preostale evropske narode. V 18. stoletju je čaj osvojil Ameriko. Tam je bil tako popularen, da so prav prirejali čajanke (tea partys). Danes si življenja brez čaja niti ne predstavljamo več. Celotna proizvodnja čaja v letu 2010 naj bi bila 4,1 milijona ton. Primer: v Nemčiji naj bi spili 25 litrov čaja na leto na osebo.

Ceremonija

Čaj kmalu ni bil več namenjen samo za preganjanje žeje, temveč je pitje čaja postala prava ceremonija. Lahko traja celo uro in zagotavlja notranje očiščenje. Tako je bilo včasih, danes si velikokrat ne moremo utrgati cele ure, ampak včasih le nekaj minut. A tudi to je bolje kot nič.

Dober začetek dneva

Veliko ljudi si rado čaj privošči kot prvi napitek v dnevu – za dober začetek dneva. Mogoče tudi zato, ker pravi čaj vsebuje kofein, ki ima poživljajoč učinek. Nekateri si raje privoščijo bolj nežne, zeliščne čaje.

Blagoslov za telo

Povsem na začetku je bil čaj cenjen bolj z medicinskega stališča. V neki medicinski knjigi dinastije Tang (pred tisoč leti) piše, da čaj zdravi vse bolezni. In še danes ima ta napitek zdravilne učinke, predvsem zelenemu čaju pripisujejo veliko dobrih lastnosti. Preprečuje nastanek kariesa, ubija bakterije, uravnava sladkor v krvi, je dober v boju proti okužbam, za srce in krepi živce.

Čaj za lepoto

Zeleni čaj je prava zvezda med čaji, saj naj bi imel močan antioksidacijski učinek. To pomeni, da zavira staranje. Najdemo ga tudi v kremah za telo in obraz. V zelenem čaju je velika koncentracija flavonoida, ki je odličen v boju proti prostim radikalom. Tudi počutje se izboljša, ko v udobnem naslanjaču popijemo skodelico zelenega čaja.

iz revije Lisa

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek