Z izzivom boste lažje ostali aktivni in poskrbeli, da se ob praznikih počutite dobro, niste napihnjeni ter obdržite dobro formo vse do novega leta.
Ste že pripravili seznam svojih novoletnih zaobljub? Ste kar preventivno nanj uvrstili tudi zaobljubo glede hujšanja, ker pač veste, da se ne boste morali upreti dišečim babičinim piškotom, ki se stopijo v ustih, pa vsem pojedinam, ki vas čakajo? Letos naredite malce drugače in ostanite v formi z zabavnim izzivom!
PRAZNIČNI IZZIV: Ostanite v formi tudi med prazniki!
Če pri hrani vzdržujete zdravo ravnovesje, potem veste, da ne bo nič narobe, če pojeste kakšno slaščico več, malo bolj mastno ali predelano hrano. Vse dokler bodo ostali obroki zdravi in hranljivi, ne rabite posebej paziti na prazničnih večerjah in kosilih (a ohranite isto količino).
Pomagalo bo tudi, če ne prenehate z gibanjem, a kaj, ko se vam zares ne ljubi v fitnes, ali k tisti svoji rutinski vadbi. Prav zato smo za vas pripravili izziv, ki vas bo spodbudil, da vseeno pokurite kakšno kalorijo in v novo leto vstopite v približno enaki formi kot ste sedaj.
Pojdimo k izzivu!
Vsak dan si izberite nekaj s seznama, kar boste naredili. Vrstni red določite sami in si vzemite tudi kakšen dan za počitek. Še vedno lahko vpletete svojo običajno vadbo, ali dodate nekaj vaj, ki jih želite izvajati poleg določene aktivnosti.
1. dan: koraki
Tudi če drugače ne štejete, koliko korakov naredite dnevno, to počnite med prazniki. Ne veste, kakšno je vaše povprečje? Potem naj bo prvi dan test: z aplikacijo ali pametno uro štejte korake. Konec dneva prištejte 1000 ali 2000 korakov, kar naj bo vaš cilj. Če poznate svoje običajno število korakov, pa ga le povečajte in skušajte vsak dan doseči določeno število.
Koliko korakov je dovolj? Nekateri bi na vprašanje odgovorili z magičnih 10.000 korakov, vendar to ne drži. Vse je odvisno od tega, v kakšnem stanju ste trenutno. Nekdo, ki je čez dan precej aktiven, jih bo naredil več kot 10.000, medtem ko bo nekomu drugemu že 6.000 korakov velik izziv.
Ste dobili motivacijo? Preverite še to:
2. dan: vaje med božičnimi filmi
Imate dolg seznam božičnih filmov? Mi tudi! Vendar dolgo sedenje pred ekrani ni ravno koristno za telo, posebno če ste sedeli tudi več ur v službi. Zato naredite božične filme malce bolj aktivne. Kako?
Med premori za reklame izvajajte eno vajo, dokler se film ne nadaljuje. Lahko naredite celo "mini" trening in od vsake vaje naredite npr. 10 ponovitev. Štejte, koliko vaj lahko naredite v enem premoru.
Nekaj idej za vaje: sklece (ob steni, na tleh ali na dvignjeni površini), plank, jumping jack, počepi, skiping, tek na mestu, izpadni koraki v skoku (ali menjava v hoji) ... Pospešite svoj utrip!
3. dan: drsanje, sankanje, smučanje ...
Izkoristite zimo za zimske aktivnosti, ob katerih boste pozabili, da se gibate, se boste pa neizmerno zabavali. Vzemite si nekaj časa npr. za drsanje, zapeljite se z bližnjega hriba s sankami ali pojdite smučat. S seboj vzemite dobro družbo in ustvarite kakšen lep trenutek.
Pri vseh aktivnostih bo vključeno skoraj celo telo, zato je to odlična vadba, ki bo poskrbela, da ne boste napihnjeni, se boste dobro počutili in popestrili svojo vadbeno rutino. Samo pomislite, koliko krogov nanizate pri drsanju, kolikokrat se spustite po hribu pri smučanju in kako dolgo hodite v hrib s sanmi.
4. dan: osvojite vrh
Tudi pozimi vrhovi ponujajo odlične razglede in pohodi v snegu so lahko odlična izkušnja. Vendar je lahko pohodništvo pozimi tudi nevarno, če se vzpnete na kakšno goro ali višji hrib. Zato bo dovolj, če skočite kar na kakšen nižji hrib v vaši okolici. Vseeno se na izlet odpravite pripravljeni in s seboj vzemite dovolj tekočine, dodatna topla oblačila in prigrizke.
5. dan: kratek HIIT trening
HIIT je visokointenzivna kratka vadba, pri kateri je cilj, da se čim bolj utrudite v 15, 20 ali 30 minutah. Vaje in izvajanje prilagodite sebi in poskrbite, da ne boste delali le hitro, pač pa tudi pravilno! Skušajte delati v tempu, ki je hiter za vas, ne za prijatelja ali koga drugega, ki bo morda delal z vami.
HIIT trening sestavite tako, da nanizate nekaj vaj, ki jih lahko vzamete iz svoje običajne vadbe, določite, koliko časa jih boste izvajali (npr. 30 sekund) in koliko časa bo trajal premor pred naslednjo vadbo.
Nekaj idej za vaje: počepi, sklece, jumping jack, plezalec (variacija planka), visoki skiping, stranski plank (na obe strani), izpadne menjave ...
6. dan: sprehod z darilci
December je čas obdarovanja in svoje bližnje boste najlepše presenetili z nečem, kar naredite sami. Specite piškote ali izdelajte kakšen obesek za smrečico in uporabite svojo domišljijo za pripravo majhnih darilc, ki bodo polepšala mesec tem, ki jih imate najraje. Darila naj ne bodo draga, pač pa majhna in izvirna.
Potem pomagajte božičku in darilca razdelite kar sami. Sprehodite se do poštnih nabiralnikov ali hiš, do tistih, ki živijo malce dlje, pa se zapeljite s kolesom. Zadajte si izziv, da nobenega darilca ne boste dostavili z avtom.
7. dan: Razgibavanje
Ta dan namenite razgibavanju, saj je tudi to pomembno za ohranjanje gibljivosti, telesu pa bo dobro delo, če malce raztegnete mišice in naredite kakšen gib, ki prija hrbtenici. Položite na tla blazino, se usedite ali ulezite in naredite nekaj razteznih vaj. Lahko sledite svoji rutini, ali najdete kakšen brezplačni program razgibavanja na spletu.
To lahko naredite vsak dan zjutraj ali zvečer, kljub drugim aktivnostim. Pustite podlogo raztegnjeno ob postelji, da boste stopili nanjo vsak dan in morda vas pritegne h kakšni vaji.
- Morda vas bo zanimalo: Kaj se v telesu zgodi, če greste obroku na 15 minutni sprehod?
Bonus video: Ana Marija Mihelič: "Še vedno velja prepričanje, da zdrava hrana ne more biti okusna in enostavna"
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?