Je telovadba smiselna v času prehlada?
Ko zbolimo, običajno ne razmišljamo o vadbi. Kaj pa, ko ste prehlajeni ali imate kakšno drugo, "manjše" obolenje? Morda se počutite čisto v redu in vaši simptomi niso prehudi, zato razmišljate o tem, da bi si privoščili kak trening. Je to dobro? Se lahko vaši simptomi poslabšajo?
Najprej moramo vedeti, da vsi prehladi niso enaki in veliko je odvisno od individualne situacije.
Vendar vam vadba v času prehlada lahko na nek način koristi. Dr. Navya Mysore je za portal Women's Health pojasnila, da nežno gibanje lahko dejansko okrepi imunski sistem.
"Ko smo bolni, se telo res porabi veliko energije za boj proti virusu ali bakteriji, a to še ne pomeni, da sploh ne moremo telovaditi," je še dodala.
Če se torej želite gibati takrat, ko imate izcedek iz nosu ali blag glavobol, to lahko še vedno naredite. A preden skočite na trening, preverite vse, kar morate upoštevati pri vadbi, če ste prehlajeni.
Kako prehlad vpliva na vadbo?
Če se na trening odpravite prehlajeni, se morate zavedati, da vaša vadba morda ne bo tako intenzivna, kakor sicer. Običajno je, da se ob prehladu zmanjša naša zmogljivost in mišična moč, zaradi česar se med vadbo prej počutimo izčrpane.
In če imate vročino, lahko to vpliva na sposobnost vašega telesa, da uravnava vašo temperaturo, zaradi česar se tudi pregrejete hitreje, kot ponavadi.
Lahko vadba pomaga v boju proti prehladu?
Redna vadba lahko sčasoma pomaga okrepiti imunski sistem, kar lahko pripomore v borbi s prihodnjimi prehladi, a zaenkrat še ni bilo dokazano, da bi vadba v času prehlada dejansko skrajšala trajanje prehlada.
Vseeno pa lahko trening pripomore k boljšemu počutju. Pri telovadbi se v telesu sprošča veliko hormonov, ki pozitivno vplivajo na počutje.
A pozor: če z vadbo v času prehlada pretiravate, si lahko naredite veliko škode. V tem primeru bo prehlad trajal dlje, lahko pa pride tudi do komplikacij in resnejših obolenj.
Pri intenzivnih vadbah obstaja še ena težava: potenje. V času prehlada je še toliko pomembneje, da ostajate hidrirani, močno potenje pa vam to lahko prepreči.
Kdaj lahko telovadimo s prehladom?
Če ste prehlajeni in želite telovaditi, upoštevajte "pravilo vratu". Če so vaši simptomi na predelih telesa nad vratom, vadbo lahko opravite, če pa so vaši simptomi pod vratom, se je vadbi bolje izogniti.
V skladu s tem pravilom lahko telovadite takrat, ko imate naslednje simptome:
- Izcedek iz nosu;
- Zamašen nos;
- Vneto grlo;
- Blažji glavobol.
Kdaj je vadbo bolje izpustiti?
Kot že omenjeno, je vadbo priporočljivo izpustiti takrat, ko so vaši simptomi pod vratom (bolečine v pljučih, oteženo dihanje...).
V primeru prehlada so to simptomi, ki vas opozarjajo, da je vadbo bolje izpustiti:
- Kašelj;
- Zadihanost oziroma oteženo dihanje;
- Bolečine po telesu;
- Povišana telesna temperatura;
- Hujši glavoboli.
Katero vadbo izbrati?
Ključno je, da v tem času ne izbirate preveč intenzivnih vadb. Najboljša izbira so blage kardio vadbe, dodatna prednost pa je, če jih lahko opravite zunaj, na svežem zraku in soncu.
Najboljše vadbe, ki jih lahko izvajate, ko ste prehlajeni:
- Sprehod;
- Lahkoten tek;
- (Sobno) kolo;
- Lahko raztezanje;
- Blage vaje za moč (manjše uteži in manj ponovitev, kakor običajno).
Priporočljivo je, da se izognete naslednjim vadbam:
- Tek na dolge proge;
- Šprint;
- HIIT vadbe;
- Intenzivne vaje za moč.
Kdaj je varno telovaditi?
Če še vedno niste prepričani, ali je vadba v vašem primeru smiselna, je tukaj nekaj primerov najpogostejših simptomov, pri katerih pojasnemo, ali lahko opravite vadbo.
Blag prehlad z zamašenim nosom ali blagim vnetjem grla: V tem primeru lahko še vedno telovadite, bodite pa pozorni, kje ste, da koga ne nalezete. Najboljša izbira je vadba doma ali na prostem na območjih, kjer ni veliko ljudi. Če vaši simptomi postanejo intenzivnejši, si raje privoščite počitek.
Bolečina v ušesu: Če je bolečina blaga in ni preveč neprijetna, si lahko privoščite vadbo. V kolikor boste zunaj pazite le, da je vaše uho ustrezno zaščiteno.
Vročina: Tudi, če imate nižjo vročino, se je vadbi v vsakem primeru bolje izogniti. Privoščite si počitek, da vaše telo v miru okreva.
Kašelj: Če rahlo kašljate, lahko telovadite. Ob močnejšem kašlju, ki ga morda spremlja še oteženo dihanje, pa je bolje vadbo preskočiti.
Prebavne motnje: V primeru bruhanja ali driske se je vadbi bolje izogniti, saj obstaja veliko tveganje dehidracije. V primeru zaprtja pa vam bo blaga vadba morda celo pomagala.
Simptomi gripe: Če pri sebi opažate simptome gripe (vročina, glavobol, bolečine v mišicah, oteženo dihanje...) je vadbo najbolje izpustiti. S počitkom boste omogočili, da si vaše telo prej opomore.
Kdaj se vrniti na stare tirnice?
Kaj pa, ko prehlad prebolite? Kdaj lahko ponovno začnete z intenzivnimi vadbami?
Strokovnjaki menijo, da je po okrevanju dobro počakati 3 do 5 dni, preden ponovno pričnete z intenzivno vadbo. V tem času je še vedno bolj smiselno izbirati blage vadbe.
Dobro je vedeti
Ko se odločate, ali se lahko odpravite na telovadbo, je najbolje, da upoštevate lastno počutje. Če med samo vadbo ugotovite, da je vaše počutje slabše, je z vadbo bolje prekiniti.
V kolikor niste prepričani, ali je vadba v vašem stanju primerna, se posvetujte z zdravnikom, ki vam bo znal svetovati glede na vašo individualno situacijo.
Vir: womenshealthmag.com
Vas zanima tudi pogovor, ki ga vodi Borut Pahor?
Naš nekdanji predsednik republike se pogovarja z izjemnimi Slovenkami in Slovenci, ki so na svoji poti ustvarili neprecenljive zgodbe, vredne preučevanja. Je nefiltrirano potovanje skozi njihove izkušnje, o odkrivanju njihovega potenciala, preseganju ustaljenih okvirjev in ustvarjanju izpopolnjenega življenja.
Novi epizodi prisluhnite tukaj:
Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"