Nevarnosti poletne vadbe: tako pripravite telo, da ne podleže vročini

30. 6. 2023
Deli
Nevarnosti poletne vadbe: tako pripravite telo, da ne podleže vročini (foto: profimedia)
profimedia

Če poleti ne boste prekinili z vadbo, morate upoštevati nekaj nasvetov, s katerimi vam bo precej lažje. 

Priporočljivo je, da tudi čez poletje ne prekinete z vadbo za daljše obdobje, saj se boste jeseni težko spet spravili v telovadnico in v dobro formo. Veliko bolje bo, če ostanete aktivni in nimate tiste vsakoletne težave: spet sem "iz forme" ... 

Vendar je potrebno biti pri aktivnostih v visokih temperaturah previdnejši, saj drugače tvegate svoje zdravje. Nikoli naj vam ne bo odveč poskrbeti za to, da bo vadba varna. 

Kaj lahko naredite poleti, da si olajšate gibanje? 

Dovolite si čas za privajanje

Vročina ni nekaj, v kar bi se morali "vreči" v celoti in kar takoj. Telo naj se najprej privadi na vročino, kar bo trajalo nekaj časa, zato bodite potrpežljivi. Verjetno ste opazili, da je na prvi res vroč dan vaša vadba težja kot običajno. 

Običajno traja teden ali dva, da se telo privadi rednemu izpostavljanju vročini in lahko uspešno reagira. Na primer, prej se boste začeli znojiti, izhlapevanje tekočine s površine kože pa bo omogočila telesu, da se ohladi. 

Drugi pokazatelji so še, da je temperatura kože in telesa nižja, srčni utrip in krvni pretok pa stabilnejša. 

Preden začnete z vadbo, bodite dobro hidrirani

Seveda je pomembna hidracija med in po vadbi, vendar vam ne bo uspelo "nadoknaditi", če boste že začeli malo žejni. Ko so temperature visoke, je še pomembneje, da se hidrirate čez cel dan. 

Zato začnite že zjutraj: pred skodelico kave spijte kozarec vode. Po kavi pa še dva, da preprečite dehidracijo. Čez dan se stalno opominjajte, da morate piti, tudi če žeje ne boste čutili. Pijte med in po obrokih, med delom ... 

Če se naveličate navadne vode, ji dodajte meto, meliso, sivko ali sadje. 

Izberite primeren čas

Prej ste imeli več svobode pri izbiranju ure vadbe, sedaj pa boste morali upoštevati vreme. V najbolj vročih delih dneva ne telovadite, saj bo vsak ukrep odveč - še vedno se boste počutili, kot da ste stopili v pečico, tvegate celo vrtoglavico, vročinski udar, kap ... 

Telovaditi boste morali zgodaj zjutraj ali pozno popoldne, ko so temperature običajno še znosne. Imejte tudi več možnih mest za vadbo. Ko ni prevroče, se lahko gibate po soncu, v zelo vročih dnevih pa izberite bolj senčno mesto, če se da, naj bo ob vodi, da se še dodatno ohladite. 

Če boste hoteli ohladitev, bodite blizu avta ali doma, da se lahko takoj umaknete. 

Prilagodite svojo aktivnost

Opazili boste (ali pa ste že), da v vročini dosegate slabše rezultate ali ne zdržite čisto do konca vadbe. Zato bo potrebnih nekaj prilagoditev. 

Podaljšajte premor med eno in drugo vajo, če je intenzivnost za vas prevelika. Večkrat se ustavite za nekaj požirkov vode. Vadbe ustrezno skrajšajte, da jih boste lahko izvedli do konca. 

Če med gibanjem opazite slabost, vrtoglavico, zamegljen vid ali kaj podobnega, takoj prenehajte. Ko telo ne zmore, prekinite z vadbo. 

Prisluhnite aktivni podkastu! 

V zadnji epizodi prve sezone našega podkasta je z nami Janja Kogovšek, mag. prehrane, ki se ukvarja s prehranskim svetovanjem, deluje pa tudi pod Instagram profilom Nutrika.

S svojim znanjem Janja posameznikom pomaga na poti do uravnotežene prehrane, največ pa se ukvarja z veganstvom oziroma rastlinsko prehrano.

Novo na Metroplay:  Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec