Pozor, sončarica najhitreje prizadene otroke in starejše ljudi
Poletni čas je čas za oddih, dopust, morje, obisk gora in še bi lahko naštevali. V tem času smo podvrženi močnejšim sončnim žarkom, zato se je pred njimi potrebno kar se da dobro zaščititi. Če tega ne boste naredili, lahko pride do resnejših težav, med katere uvrščamo tudi sončarico.
V nadaljevanju vam bomo zaupali, kdaj najpogosteje pride do tega neljubega pojava, našteli bomo najpogostejše simptome, obenem pa vam bomo razkrili še, kateri ljudje so še posebej podvrženi sončarici. Čisto za konec vam bomo zaupali, kakšna naj bo ustrezna prva pomoč, če vas sončarica doleti in kako na najboljši način preprečiti, da do nje sploh ne bi prišlo.
Kdaj lahko nastopi sončarica?
Sončarica najpogosteje nastopi takrat, ko svojo glavo dlje časa izpostavljate močnemu soncu. Še preden pa do nje sploh pride, pa nastopi vročinska izčrpanost. Ta nastane, ker telo izgubi veliko vode in soli. Zanjo so značilni velika utrujenost, bleda koža, znojenje, bruhanje, krči mišic v rokah in nogah.
Najpogostejši simptomi sončarice
Simptomi sončarice se lahko pojavijo takoj, lahko pa tudi šele čez nekaj dni. Najpogostejši simptomi zanjo so:
- suha in vroča koža, ki je na začetku pordela, nato pa bleda ali celo vijolična
- odsotnost znojenja
- pospešeno, plitvo dihanje
- utrujenost
- visok srčni utrip
- omotičnost
- utrujenost
- slabost
- mišični krči
- glavobol
- vrtoglavica
- visoka telesna temperatura, nad 40 stopinj
- razširjene zenice
- lahko pride do izgube zavesti
- lahko pride do šoka in celo do odpovedi pomembnih življenjskih organov
Katera vrsta ljudi je še posebej ogrožena?
Na začetku naj poudarimo, da sončarica ogroža vse ljudi. Med njimi pa so vsekakor najbolj ogroženi majhni otroci in starejši ljudje ter ljudje z aterosklerozo, s srčnim popuščanjem, sladkorni bolniki in alkoholiki.
Sicer pa je znano, da so sončarici močno podvržene tudi živali, zato pazite tudi na vaše hišne ljubljenčke.
Prva pomoč pri sončarici
Cilj prve pomoči pri sončarici je čim hitrejše znižanje telesne temperature, zato je potrebno osebo, ki jo je doletela sončarica, takoj prestaviti v senčen in hladen prostor. Nato ji odstranite vso odvečno obleko. Osebo okopajte v hladni vodi, pokrijte jo s hladnimi brisačami. Pomagate si lahko tudi z ledom ali pa hladnimi obkladki, ki jih položite na roke, noge, vrat in dimlje. Najpomembneje je, da najprej ohladite glavo in vrat.
Prizadeti osebi dvignite noge in ji masirajte okončine. S tem boste pospešili kroženje krvi. Na ta način boste dosegli tudi izboljšanje prekrvavitve možganov. Vmes naj prizadeta oseba pije majhne količine vode. S prvo pomočjo nadaljujte toliko časa, dokler telo prizadetega ne bo povsem ohlajeno. Nato osebo peljite na urgenco.
Kako lahko najbolje preprečite sončarico?
Sončarici se boste najbolje izognili tako, da se boste ves čas zadrževali v senci. Čez dan popijte veliko vode in če je zunaj prevroče, raje počivajte v hladnejših prostorih. Bodite oblečeni v svetla in lahka bombažna oblačila, ki omogočajo potenje. Glavo si pokrijte s primernim pokrivalom. Uživajte lahko hrano, mastni hrani ter alkoholu pa se raje kar odpovejte. Poskrbite, da bodo vaši notranji prostori doma redno dobro prezračevani, pri vožnji z avtomobilom pa se večkrat ustavite in skupaj z ostalimi usedite kje v prijetni ter hladni senci.