5 znakov, da je partner verbalno nasilen

29. 10. 2018
Deli
5 znakov, da je partner verbalno nasilen (foto: profimedia)
profimedia

Kaj bi storili, če bi vas partner udaril ali pretepel? Verjetno bi brez pomisleka končali zvezo. Ko se enako dogaja v komunikaciji, pa tega ne prepoznamo ali sprejmemo kot nekaj običajnega.

Verbalnega nasilja ne bi smeli dopuščati v nobenem odnosu, nikakor pa ne v ljubezenski zvezi. Če pri partnerju prepoznate katerega od naslednjih znakov, se morata resno pogovoriti.

Verbalno nasilen partner počne naslednje stvari:
  • Šali se na vaš račun

Včasih moramo sprejeti šalo na svoj račun, vendar ne takrat, ko je do nas žaljiva. Če bi na primer imeli težave s težo in bi vas partner poklical z imenom, ki nakazuje vaš problem, se ne bi smeli zgolj nasmehniti in pogoltniti njegovih besed. V resnici želi povedati, da ste debeli, vendar to stori v šali, da vse skupaj ne bi zvenelo tako resno.

  • Nenehno obsoja in kritizira

Čeprav ste se zelo potrudili s pripravo zabave presenečenja za partnerjev rojstni dan, je našel nekaj stvari, ki bi jih lahko naredili še boljše. Cel dan ste zapravili za čiščenje hiše, partner pa je po opravljenem delu videl zgolj mesta, ki ste jih izpustili.

Ko imate občutek, da ničesar ne naredite prav, ker vas vedno čakata kritika in obsojanje, vas partner verbalno zlorablja.

  • Prezira čustva

Predstavljajte si naslednjo situacijo:

V službi gre vse narobe - šef ni zadovoljen z vašim delom, dobili ste novo sodelavko, ki se ne more prilagoditi in izvedeli ste, da vam niso odobrili dopusta, zato z oddihom v toplicah ne bo nič. Ko pridete domov, svoje težave zaupate partnerju, ki vas posluša le na pol in odvrne, da si vse jemljete preveč k srcu. Zgodilo se je že kaj hujšega.

Kako bi se ob tem počutili? Verbalno nasilen partner pogosto ne sočustvuje, saj se mu vaša čustva ne zdijo pomembna. Če takšen odziv doživljate znova in znova, vam bo kmalu prekipelo, zato je najbolje, da se čim prej pogovorita.

  • Vedno prevali krivdo na vas

Že zdavnaj ste se nehali truditi, da bi partner priznal svoje napake in se zanje opravičil, saj neomajno trdi, da nikoli ni kriv. Krivda se vedno znajde na vaših ramenih, občasno tudi na ljudeh, ki so bili slučajno tam. Namesto, da obupate in se sprijaznite s tem, da boste vedno vi tisti, ki se bo opravičil, temu naredite konec. Vredni ste odnosa, v katerem boste cenjeni in spoštovani. Resno se pogovorite, in če ne boste dosegli svojega, bi bilo najbolje, če bi zvezo končali.

  • Žali in izpostavlja vaše napake

Vsi imamo svoje šibkosti, ki se jih trudimo odpraviti. Partnerja, ki sta globoko povezana, si stojita ob strani in se podpirata, da bi postala boljša. V verbalno nasilnem razmerju pa je ravno obratno - eden od partnerjev nenehno izpostavlja napake, tudi ko sta v družbi in bi morala držati skupaj. Prav tako se ne obotavlja pri naštevanju žaljivih imen, ko se prepirata ali druga oseba naredi napako.

Če se vam to dogaja večkrat, takšnega obnašanja ne smete vzeti kot nekaj samoumevnega.

Preverite tudi: 7 načinov, kako premagati škodljivo samokritičnost

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek