Psiholog pojasnjuje, zakaj so prepiri med partnerjema na počitnicah tako zelo pogosti ter kako si v teh situacijah pomagati.
Čez leto ste trdo delali v službi, zdaj pa je čas za zaslužen dopust. S partnerjem izbereta destinacijo, kamor se bosta odpravila in oba se že veselita oddiha.
Ko se počitnice pričnejo, pa sledi šok: nič ne poteka, tako, kot sta si zamislila. Namesto, da bi si odpočila in preživela nekaj prijetnih skupnih trenutkov, pride do vročega prepira in sanje o sproščujočem oddihu se v trenutku razbilinijo.
Je tudi vam znan ta scenarij? Za začetek je dobro vedeti, da so prepiri na dopustu precej običajen pojav, ki doleti mnoge pare.
"Ne poznam niti ene osebe, ki se ji to kdaj ne bi zgodilo," je za portal latimes.com povedal dr. David Austern, klinični docent na oddelku za psihiatrijo na Medicinski fakulteti Grossman Univerze v New Yorku.
Zakaj pride do prepirov na dopustu?
Prepiri nasploh so v resnici zapisani v naš DNK. Povezani so z amigdalo, delom naših možganov, ki sodeluje pri obdelavi strahu. Ta ne zaznava samo fizičnih groženj, ampak tudi čustvene in psihološke.
Ko imamo denimo občutek, da od bližnjih ne dobimo tistega, kar potrebujemo ali ko se nam zdi, da jim nismo pomembni, naši možgani to zaznajo kot grožnjo. Odzovejo se tako, da nas spodbujajo k umiku ali napadu - torej se lahko zgodi, da se od partnerja oddaljimo in postanemo hladni, ali pa pričnemo s prepirom.
To pa ne pomeni, da nas vsaka najmanjša frustracija pripelje do prepira. Od našega notranjega stanja je odvisno, kaj bomo tolerirali in kdaj se bomo odzvali z burno reakcijo.
"Na počitnicah imamo visoka pričakovanja, naša toleranca za frustracije pa je nizka. Tudi, če so počitnice sicer lepe, smo izstopili iz običajne rutine, morda smo celo v drugem časovnem pasu, kar je moteče za naš cirkadiani ritem. Smo v neznanem mestu, kjer se že sami po sebi podzavestno počutimo manj varno. Vse to prispeva k temu, da imamo tudi manj potrpežljivosti in nas stvari prej iztirijo," pojasnjuje psiholog.
Naši možgani bodo torej na dopustu lahko hitreje zaznali, da smo v "nevarnosti", zaradi česar se bomo tudi prej vznemirili in prepiri bodo tako pogostejši in/ali burnejši.
Tukaj pa je še nekaj dodatnih pogostih razlogov, zakaj se prepirate na dopustu:
- S partnerjem v običajni rutini ne preživita toliko časa drug z drugim, zato vama predstavlja izziv biti skupaj 24/7.
- Ker sta več časa skupaj, lahko na površje tudi privrejo težave, ki sta jih do sedaj ignorirala.
- Sproščaju vaju različne stvari, zato lahko določen dopust predstavlja sprostitev za enega, a stres za drugega.
- Morda imata drugačen odnos do denarja, kar pride na dopustu še bolj do izraza.
- Ker imata na počitnicah manj obveznosti, imata tudi več časa, da opazimo, kaj vse v odnosu ne funkcionira.
Kako si lahko pomagate?
Dobra novica je, da lahko tudi na dopustu prepire preprečite ali jih vsaj omilite. Za začetek je pomembno, da se sploh zavedate, zakaj pride do prepirov. Kakor pri vseh konfliktih, je tudi na počitnicah pomembno, da ostajate spoštljivi in da si prizadevate za čim bolj mirno komunikacijo.
V pomoč pa vam bodo tudi naslednji nasveti.
Pred odhodom se s partnerjem pogovorita in pripravita na počitnice
Do prepirov pogosto pride zato, ker imata partnerja preprosto drugačne želje in pričakovanja. Morda bi si vi želeli raziskovati mesto, vaš partner pa bi raje poležaval na bližnji plaži.
Pomembno je, da se že pred odhodom pogovorita o tem, kakšnega dopusta si pravzaprav želita in kaj bi rada počela. Pozanimajta se, kaj izbrana destinacija nudi in izrazita, katere znamenitosti bi rada obiskala ter katere aktivnosti se vama zdijo najbolj zanimive. Na podlagi vajinih želj sestavita načrt, ki ustreza obema.
Če se razlike pojavijo v fazi načrtovanja potovanja, lahko poiščeta kompromise. Morda se celo dogovorita, da bosta kak dan preživela posebej. Vsekakor lahko dober načrt prepreči številne nevšečnosti in posledično prepire.
Preverita še vremensko napoved, razmere na cesti in vse ostale dejavnike, ki bi vam lahko pokvarile dopust. Dobro je tudi, da vnaprej rezervirata vstopnice, aktivnosti, prevozna sredstva in vse ostalo, kar načrtujeta. Tako se bosta na destinacijo odpravila bolj mirna in sproščena ter se izognila slabi volji v primeru, da bi nekaj bilo razprodano.
Med prepirom se ustavite in razmislite
Ko napetost narašča, strokovnjaki priporočajo, da se partnerja za kratek čas umakneta iz situacije in s pogovorom nadaljujeta, ko sta oba pomirjena.
"To je lahko na počitnicah velik izziv, sploh, če sta v avtomobilu ali v majhni hotelski sobi," priznava dr. Austern.
Vseeno pa priporoča, da partnerju jasno izrazite, da se morate umakniti. "Ali lahko prekineva s prepirom in nadaljujeva kasneje? Moram se umiriti." Tudi, če opazite, da je partner zelo vznemirjen, lahko rečete denimo: "Si želiš zadihati in nadaljujeva kasneje?"
Pomembno je, da oba partnerja sprejmeta ta "umik" in da noben od njiju ne sili v nadaljevanje takrat, ko eden izrazi, da bi rad nadaljeval kasneje.
Ko sta s partnerjem oba pripravljena, nadaljujta z odkritim in spoštljivim pogovorom.
Po konfliktu se ne obsojajte
Tudi, če sta se s partnerjem sprla, to še ne pomeni, da je počitnic konec. Še vedno lahko situacijo spremenita in poskrbita, da se bosta na preostanku dopusta imela lepo.
Ne dovolita, da bi vama en prepir pokvaril oddih. Razmislita, kako lahko vseeno uživata na počitnicah in preživita nekaj prijetnih trenutkov skupaj.
Ne pozabite na bistvo počitnic
Bistvo počitnic je, da se odklopite od svoje službe in se sprostite po napornem letu. Tudi, ko stvari ne gredo po načrtih, se potrudite ostajati mirni in se opomnite, da ena ovira ne more pokvariti vašega oddiha, če tega ne dopustite.
Če na dopustu ne poteka vse tako, kot ste si zamislili, to še ne pomeni, da ne morete uživati. Poiščite načine, kako se lahko situaciji prilagodite in poskrbite, da se boste vseeno sprostili in še dodatno povezali z ljudmi, s katerimi se na počitnice odpravljate.
Vir: latimes.com
- Preberite tudi: Cene na Hrvaškem šokirale tudi Avstrijce in Nemce: dražje je kot v Nemčiji in v Avstriji