V četrtek smo še zadnjič “športali” skupaj na aktivni.si treningu pod vodstvom trenerjev. Čestitke vsem, ki ste se potili z nami! Poglejmo, česa smo se naučili in kaj lahko uporabimo tudi, ko bomo telovadili sami.
V nekaj mesecih potenja na skupnih treningih smo se utrdili, in če ste pridno telovadili tudi sami, ste že lahko opazili napredek pri športnem nastopu. Na kratko obnovimo, česa smo se naučili in kaj bomo uporabili tudi pri nadaljnjih športnih aktivnostih.
1. Narava je najboljša telovadnica
Vadbe so potekale na prostem, zato smo bili deležni tako visokih kot malce nižjih temperatur, ampak vedno nam je uspelo iz sebe iztisniti največ, kar zmoremo. Narava uči predvsem prilagodljivosti, saj smo v ekstremno visokih temperaturah trening malce olajšali, medtem ko smo ga v znosnejšem ozračju otežili. Vemo tudi, da moramo imeti na zalogi plan B, saj nam jo je nekajkrat zagodel dež in smo morali gibanje nadoknaditi drug dan ali v zaprtem prostoru. Opazite lahko še nekatere druge prednosti, ki jih prinaša gibanje v naravi:
- po treningu se počutite precej boljše, kot bi se v (prepotenem) zaprtem prostoru
- gibanje v naravi daje večji užitek, saj se ozadje vedno spreminja in postreže s čudovitimi prizori
- čas hitreje mine, ko se potite zunaj, zato so treningi običajno daljši
- ne potrebujete denarja za članarino
2. Pravilna izvedba vaje šteje več kot število ponovitev
Tudi tu velja pravilo “manj je več”, saj smo naredili veliko več dobrega, ko smo počasi in pravilno izvajali vaje, dokler nismo popolnoma osvojili gibanja.
3. Pri skupinski vadbi vztrajamo dlje
Sami bi verjetno odnehali že po nekaj ponovitvah, na skupinski vadbi pa smo iz sebe stisnili še zadnje atome moči in zdržali tistih nekaj dodatnih sekund planka ali sklec, saj smo videli, da “trpijo” tudi drugi. Kadar smo skupaj, se spodbujamo in prekosimo sami sebe.
4. Imamo več energije in se bolje počutimo
Ob nekaterih dnevih bi najraje obležali na kavču, pa smo se vseeno pripravili in prišli na vadbo. Po koncu nam ni bilo žal, saj smo se domov odpravili dobre volje in polni energije. Če ste spremljali napredek, ste opazili, da zmorete več, kot ste na začetku in najdete manj trenutkov, ko ste brezvoljni in utrujeni.
Kaj vse naj bi (poleg teka) počeli tekači za dober rezultat?
Veliko pozornosti smo namenili vajam, ki bi izboljšale tekaški nastop in pripravljenost. Na kratko povzemimo, česa pri treningih teka ne smemo pozabiti.
- Priporočljivo je, da tekači ne izvajajo zgolj vadbe v obliki teka, ampak kombinirajo še druge vrste treningov, kot so vaje za moč.
- Z utrjenim trupom in okrepljenimi nogami zmanjšamo tveganje za poškodbe in se lahko znebimo nadležnega zbadanja pod rebri.
- Vaje za moč morajo biti prilagojene tako, da sodeluje celo telo: v trening vključite vaje za hrbet, trebuh, boke in zadnjico ter noge. Ne pretiravajte z utrjevanjem zgolj enega dela telesa.
- Večkrat bi morali ponoviti atletsko abecedo (nizki, srednji in visoki skiping, zametavanje, hopsanje …), saj s pravilno izvedbo teh vaj dosežemo pravilnejšo tehniko teka.
- Ne smemo pozabiti na utrjevanje gležnjev in primerno športno obutev, ki jo določimo glede na aktivnost, ki jo izvajamo. Pri tem vam bodo svetovali prodajalci v izbranih trgovinah s športno opremo, nekaj nasvetov pa najdete tudi tu: Vprašali smo trenerja: Kaj je najbolj pomembno pri nakupu športne obutve?
- Če želite napredovati pri teku, morate občasno izvajati tudi intervalni trening, torej hitrejši tek na določenih razdaljah in tek v klanec.
- Napake pri tehniki teka bo najbolj zanesljivo prepoznal trener, ki bo svetoval tudi, kako jih odpraviti.
Preverite še druge nasvete trenerja:
- Vprašali smo trenerja: Zakaj se po teku pojavi bolečina v golenici?
- Vprašali smo trenerja: Kako pogosto in kako dolgo naj tečejo tekači začetniki?