Katera vadba vam pomaga obvladovati diabetes tipa 2?

29. 10. 2023
Deli
Katera vadba vam pomaga obvladovati diabetes tipa 2? (foto: Profimedia)
Profimedia

Gibanje lahko pomaga pri mnogih težavah, tudi pri obvladovanju določenih bolezni. Poglejte, kako lahko z gibanjem lažje nadzorujete diabetes tipa 2.

Tisti, ki živijo z diagnozo diabetes tipa 2, so že slišali priporočilo glede gibanja. Vredno se ga je držati, saj je obvladovanje bolezni tako veliko lažje in življenje znosnejše. 

Tudi če nimate diabetesa, vam s staranjem kar nekaj težav prinese upadanje mišic in počasnejši metabolizem, skupaj z diagnozo pa je to še huje. Tudi zato je priporočljivo redno gibanje ne glede na starost. 

Poglejmo, katere vrste vadb vam lahko najbolj pomagajo: 

Aerobna vadba

Aerobna vadba lahko vpliva na srčno-žilni sistem, tako da prenaša kisik po telesu, izboljša pretok krvi in ublaži vnetja. To je pomembno za paciente z diabetesom tipa 2, ki imajo večje tveganje za težave s srcem, npr. za kardiomiopatijo - ta na dolgi rok lahko privede do srčnega popuščanja. 

Druga velika težava oseb z diabetesom je cirkulacija, kar prav tako lahko izboljšate z rednim gibanjem, s čimer se lahko na dolgi rok izboljša zmožnost telesa predelave glukoze in občutljivosti na inzulin. 

Verjetno kakšno aerobno aktivnost že počnete: sprehod, kolesarjenje, ples, plavanje, tek, pohodništvo ...

Vadba moči

Diabetes poveča tveganje, da boste imeli manjšo mišično maso in da se bo hitreje pričel odklon v delovanju mišic, kar se s staranjem sicer dogaja, a ne tako hitro. Zato bi bilo priporočljivo, da bi na svoj urnik umestili tudi vadbo moči, ki se ji običajno radi izognemo. 

Vadba moči bo izboljšala kompozicijo telesa, gostoto kosti, krvni tlak, srčno-žilni sistem, občutljivost na inzulin in mentalno zdravje. Vpliva pa tudi na boljšo oporo sklepov, kar je ena od pogostih težav pri diabetesu. 

Vadbo moči boste izvajali z utežmi, lastno telesno težo in elastikami. Da bi preprečili poškodbe, ko izvajajte pod nadzorom trenerja. 

Joga

Simptome diabetesa lahko precej poslabšata stres in pomanjkanje spanca. Pri obeh stanjih hormoni niso v ravnovesju, pojavijo se vnetja po celem telesu in obvladovanje bolezni postane precej težje. Joga se poleg gibanja posveti dihanju, zato ste po koncu sproščeni in telo lažje uravnava glukozo. 

Če joge še niste preizkusili, se udeležite kakšnega tečaja za začetnike. In ne skrbite, joga niso samo vratolomni položaji, ki jih vidite na družbenih omrežjih in ni pomembno, kako gibljivi ste. 

Intervalni krožni trening

Intervalni krožni trening vam bo pomagal pri obvladovanju bolezni na splošno, saj izboljša pripravljenost, gradi vzdržljivost in delovanje srčno-žilnega sistema. To je vadba, ki vsebuje različno število vaj, pri katerih sami izbirate število ponovitev in intenzivnost. Lahko je kratka in intenzivnejša vadba, ali daljša in manj intenzivna. 

Niste prepričani, kako dolg in intenziven naj bo vaš intervalni krožni trening? Vsaj na začetku si omislite trenerja, ki vam bo predstavil tudi vaje, primerne za vas. 

Prisluhnite pogovoru, ki ga vodi Bourt Pahor!

Spoznajte slovenskega znanstvenika, ki v ZDA razvija najpomembnejša odkritja našega časa, vključno z umetno inteligenco
 

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek