Koliko časa dnevno bi se morali gibati, da bi videli rezultate? Presenečeni boste ...

26. 6. 2023
Deli
Koliko časa dnevno bi se morali gibati, da bi videli rezultate? Presenečeni boste ... (foto: Profimedia)
Profimedia

Koliko minut dnevno se trenutno gibate? Se sploh gibate vsak dan, ali ste omejeni na tisto uro ali dve vadbe čez teden? Nad odgovorom na zgornje vprašanje boste vsekakor presenečeni. 

Ja, vemo, da je za zdravje potrebno gibanje. In tudi to, da rezultati, pa naj bo cilj kakršenkoli, niso vidni čisto takoj. Koliko gibanja pa je pravzaprav potrebnega, da lahko dosežete cilj? Poglejmo. 

Koliko minut tedensko in dnevno bi se morali gibati? 

Najprej nekaj strokovnih podatkov. NIJZ priporoča, da bi se morala odrasla oseba na teden gibati vsaj 150 do 300 minut (zmerna aerobna aktivnost) ali 75 do 150 minut, če izvaja visoko intenzivne aerobne telesne dejavnosti. To pomeni dnevno vsaj 30 minut telesne aktivnosti

Vendar naj vas številke ne zavedejo, saj ne priporočamo, da se tega lotite kar takoj, če ste začetnik ali dlje časa niste bili aktivni. 

Nekaj gibanja je več kot nič

Če ste pri gibanju začetniki in bi šele zdaj radi vpeljali to navado v vsak dan, začnite s 5 minutami dnevno. 

Vzpostavitev nove rutine, ki se je boste držali, je že samo po sebi dovolj naporno, zato si ne zakomplicirajte vsega še bolj. 5 minut je povsem dosegljiv cilj tudi za dni, ko imate manj časa, poleg tega se boste čez čas začeli počutiti bolje, kar bo še dodatno okrepilo vašo motivacijo. 

Presenečeni boste, kakšno razliko naredi že teh nekaj minut aktivnosti. 

Ko boste pripravljeni, stopnjujte tempo

Nekaj minut vadbe dnevno izvajajte toliko tednov, da se privadite in vam ne bo več težko najti časa. Ko boste to osvojili, teh 5 minut podaljšajte na 15 ali 20 minut. Počnete lahko karkoli: hodite peš, se s kolesom odpravite v službo, opravite kratko vadbo, plavate, greste na lahkoten tek ...

To vam bo dalo dovolj časa, da se malce ogrejete in pospešite utrip. Sčasoma boste opazili, da se manj utrudite pri vsakodnevnih opravkih in da je vaš krog za sprehod postal prelahek. 

Počasi povečujte minute, da pridete do 30 minut gibanja dnevno. 

Kaj pa, če nimam časa? 

Resnica je takšna, da se čas vedno najde, če je to vaša prioriteta. Pol ure lahko razbijete na več delov, npr. po 10 minut ali po 15 minut. Gibanje pa lahko umestite tudi v čas za malico ali v pot v službo in domov. Lahko dan začnete s krajšim sprehodom ali nekaj položaji joge. 

Izgovor "nimam časa" je samo to - izgovor. In ko vam gibanje pride v kri, bo postalo del vašega dneva in vam ga ne bo potrebno izpuščati. Nekako se bo našel čas in ne boste se mu hoteli odpovedati, ko boste videli, da že pol ure aktivnosti dnevno naredi zelo veliko razliko. 

Morda bi vas zanimalo tudi:

Je hrana na naših policah, sploh varna?

V epizodi Aktivni podkasta gostimo Zalo Mlinšek, mag. inž. prehrane. S svojim znanjem Zala številnim pomaga pripravljati bolj zdrave in hranljive obroke, tokrat pa smo se z njo pogovarjali o varnosti živil, ki so na naših policah.

Kdaj lahko rečemo, da je živilo varno? Kaj pomenijo različne oznake na artiklih? Kaj so aditivi v živilih? Kako je z gensko spremenjenimi organizmi? Vse to in še več v tokratni epizodi!

Pogovoru prisluhnite tukaj: