Hoja je en izmed načinov za preoblikovanje telesa … in tudi duha, saj naj bi že 10.000 korakov na dan zmanjšalo možnost za pojav depresije! Preverili smo, zakaj včasih ni rezultatov, pa čeprav redno korakamo kot za stavo.
Če kljub redni hoji ne izgubljate kilogramov, lahko najdete razlago v eni izmed spodnjih točk:
1. Premajhno število korakov
Če hoja v smislu fizične aktivnosti za vas pomeni narediti 5.000 korakov, se to seveda ne bo poznalo na vaši postavi. V tem primeru jih morate narediti vsaj 10.000, še bolje pa nekje okrog 15.000. Tako bo telo porabljalo energijo in vaša teža se bo kar kmalu opazno znižala.
2. Prepočasna hoja
Smisel hoje ni v lenobnem premikanju; to se navezuje tudi na prejšnjo točko. Če hodite pol ure, ampak se premikate kot polž, ne boste naredili prav veliko korakov in posledično tudi ne boste shujšali.
Srčni utrip naj bi se vam povišal za vsaj 30 %, vsaj za 30 minut – tako kot pri kateri drugi vadbi.
Telo bo hitreje porabljalo zaloge, če boste menjevali ritem hoje. Vkolikor vsak dan naredite enako pot z enako hitrostjo, se bo telo navadilo in prilagodilo - učinek bo manjši. Najbolje je, če izmenjujete hojo po ravnem in navzgor.
Preizkusite: Tritedenski načrt hoje in navajanja na redno gibanje
3. Nepravilna prehrana
Na približno vsak prehojen kilometer in pol vaše telo porabi toliko energije, kot vam jo da eno jabolko. Torej: če greste hodit za pol ure, potem pa si privoščite obilno malico, v kateri se bohotijo preprosti ogljikovi hidrati, niste naredili skoraj nič.
Veliko ljudi ima občutek, da se lahko po vadbi 'nagradi'. No, iz te moke ne bo kruha.
Najbolje je, da vztrajate pri zdravi prehrani in ne kompenzirate trajanja fizične aktivnosti s količino pojedenega. Pred ali po vadbi pa si le privoščite nekaj beljakovinskega in poskrbite za primerno hidracijo. Mišice vam bodo hvaležne.
4. Potrebujete dodatne vaje
Če bi radi izgubili občutnejše število kilogramov, hoja sama po sebi morda ne bo dovolj.
Strokovnjaki predlagajo, da 10-12.000 korakov dnevno 3-krat na teden kombinirate še z drugimi oblikami vadbe. Najboljše je, da združite kardio vaje in vaje za moč, ki naj trajajo po 45 minut. Če tudi to ne bo obrodilo rezultatov, poskusite hojo 2- do 3-krat na teden kombinirati s tekom. Ko boste zmogli teči 45 minut skupaj, lahko tek nadomesti kardio vaje.
Hoja pripomore tudi z vsesplošnemu zdravju. Odlično vpliva na kosti, mišice, srce, pljuča in seveda na naš um. Redni dolgi sprehodi, hitra hoja in nordijska hoja podaljšujejo življenje in prispevajo k dobremu počutju, zato nikar ne obupajte prehitro!
Preverite: Kako zdravi narava in kako dolg sprehod si je dobro privoščiti
Preberite še:
- Kdaj hoja postane vadba
- Pohodništvo: naredite dodaten kilometer
- Bosa hoja za zdravje in notranje ravnovesje
Vir: Pop Sugar
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?