Gastroenterologinja s Harvarda se 4 živil na daleč izogiba: "Za črevesje povzročijo več škode kot koristi"

16. 11. 2024
Deli
Gastroenterologinja s Harvarda se 4 živil na daleč izogiba: "Za črevesje povzročijo več škode kot koristi" (foto: Instagram @olivianoceda (Posnetek zaslona))
Instagram @olivianoceda (Posnetek zaslona)

Črevesje ne služi le za prebavo hrane, temveč tudi za druge pomembne telesne procese kot je absorpcija pomembnih hranil in izločanje. 

Zdravo delovanje črevesja se lahko v sodobnem svetu predvsem z neustreznimi prehranjevalnimi navadami pogosto poruši. K vnetjem v telesu pa lahko pripomorejo tudi različni dejavniki tveganja. Med njimi so avtoimunske bolezni, izpostavljenost toksinom in tudi visoka raven stresa. 

Ne spreglejte:

Živila, ki uničujejo črevesje

Gastroenterologinja s Harvarda, dr. Jacqueline Wolf se nekaterih živil striktno izogiba, da ne preobremeni črevesja. »Kot gastroenterologinja in izredna profesorica medicine na Harvard Medical School, pogosto dobivam vprašanja, kako se boriti proti vnetjem,« pravi. Po njenem mnenju so ta živila za črevesje še posebej škodljiva:

1. Mastno meso

»Živalske maščobe in nasičene maščobe lahko spremenijo črevesne bakterije s povečanjem lipopolisaharidov, ki lahko povzročijo vnetje,« pravi dr. Wolfova. Namesto govedine, svinjine in jagnjetine predlaga meso, ki ima manj nasičenih maščob. To sta piščančje in puranje meso. Še bolj primerna izbira so ribe, ki vsebujejo malo vrednost nasičenih maščob ter so polne omega-3 maščobnih kislin.

“Netflix je res mislil, da tega nihče ne bo opazil.” V filmu pa očitna napaka
Meso na žaru
Profimedia

2. Kokosovo in palmovo olje 

Kokosovo in palmovo olje prav tako odsvetuje predvsem zaradi visoke ravni nasičenih maščob, ki lahko zmanjšajo raznolikost črevesne flore. Kot bolj zdravo alternativno priporoča ekstra deviško oljčno olje. Med primernimi je tudi laneno olje, ki je prav tako kot ekstra deviško oljčno olje, bogato z protivnetnimi maščobnimi kislinami omega-3.

3. Ultra predelana hrana 

Po besedah ​​dr. Wolfove hrana z visoko vsebnostjo aditivov (sladkorja, soli in maščob), povečuje črevesne težave in vnetja. Med to vrsto hrane sodi ultra predelana hrana. V prehrano je bolj priporočljivo vnesti čim več polnovrednih živil, sadja, zelenjave, oreškov in semen ter si večkrat pripraviti domači polnovreden obrok.

Ženska jé hamburger in krompirček

Zdravo črevesje se lahko v sodobnem svetu predvsem z neustreznimi prehranjevalnimi navadami pogosto poruši.

Profimedia

4. Gazirane pijače

Poleg omenjenih živil so za črevesje škodljive tudi gazirane in sladke pijače, ki prav tako povečujejo tveganje za diabetes, debelost in srčno-žilne bolezni. Ravno nasprotno pa na primer zeleni ali črni čaj zaradi velike količine polifenolov zavirajo vnetne procese v telesu. 

Vir: mondo.rs

Novo na Metroplay: “Vse, kar je za psiho preveč, nase prevzame telo” | Tomislav in Nina Senečić