"Vse bolezni se začnejo v črevesju," je nekoč dejal Hipokrat, utemeljitelj sodobne medicine. Tisočletja pozneje, ko probiotiki doživljajo velik vzpon zaradi vse večjih težav s prebavili, ki prispevajo k številnim boleznim, svet končno prisluhne. Lahko stavimo na kefir?
Ni treba pretirano telovaditi in stradati, da bi bila vaša postava vitka in impozantna. Najprej je treba poskrbeti za pravilno prehrano. Če telo nenehno obremenjujete z maščobami, visokokalorično hrano, alkoholom, slaščicami, umetno, kemično hrano, bo vaša prebava kdaj pa kdaj slabo delovala. Zaradi nenasitne in nenadzorovane prehrane so potrebni postni dnevi, ki temeljijo na kefirju vsaj 1-2-krat na teden. Je neizpodbitno zdrav in vam ne povzroča nelagodja, saj boste dobili dovolj tekočine in hranilnih snovi, ki nadomestijo vašo običajno prehrano.
Kefir, ki je izjemno bogat s hranili, je znan kot dober varuh zdravja, predvsem ko gre za dobro prebavo in močno imunost, saj deluje kot naravni probiotik. Kefir je mlečni izdelek, pridobljen s fermentacijo mlečnega sladkorja, zahvaljujoč kefirjevi glivi, in vzbuja posebno pozornost, ko gre za hujšanje. Za dieto s kefirjem je tako v svetu kot pri nas veliko zanimanja, posebej pa velja izpostaviti sedemdnevno kefirjevo dieto, s katero naj bi izgubili štiri do šest kilogramov.
Jedilnik je sestavljen iz treh obrokov in dveh malic, priporočljivo pa je, da si obroke dobro razporedite čez dan, da ne boste lačni. Če na primer vstanete ob 6. uri in se uležete ob 22. uri, naj bo vaš prvi obrok okoli 8.30, zadnji pa po 19. uri.
Med dieto uživajte le tisto, kar je na jedilniku, po koncu diete pa ne prestopite nenadoma na preveč začinjene in mastne jedi. Poskusite imeti uravnoteženo prehrano tudi po koncu diete. Le tako ste lahko prepričani, da ne boste občutili učinka bumeranga, tj. da se vam kilogrami ne bodo vrnili.
Prednosti kefirja
Kefir ugodno vpliva na črevesno mikrofloro in presnovo na splošno ter preprečuje razvoj patogene flore. Ima tudi blag imunostimulatorni, pomirjevalni in diuretični učinek, tj. osvobaja telo odvečne tekočine.
Kefir presega jogurt po vsebnosti vitaminov A, D, K, E, vsebuje koristne organske in aminokisline, encime in pomembne elemente v sledovih - železo, jod, kalcij, kalij, natrij, magnezij, fosfor, cink - v količini, ki jo potrebuje ena oseba.
Ljudem z intoleranco na laktozo kefir pomaga, da se ta ogljikov hidrat normalno absorbira. Kefir vsebuje malo kalorij in veliko vlage, zato pomaga vzdrževati vodno ravnovesje in hkrati prinaša občutek sitosti. Ni presenetljivo, da je izdelek postal osnova celotne galaktične prehrane.
Vir koristnih bakterij in bioaktivnih snovi
Kefirju koristi široka in raznolika sestava koristnih bakterij in kvasovk, še bolj kot jogurtu. Ti mikrobi so odgovorni za proizvodnjo bioaktivnih spojin, ki imajo številne koristi za naše zdravje, od izboljšanja prebave do znižanja ravni holesterola.
Lahko ščiti pred bakterijskimi okužbami
Nekatere bakterije, ki jih najdemo v kefirju, naj bi ščitile pred okužbami. To počnejo tako, da zavirajo rast škodljivih sevov salmonele, helicobacter pylori in escherichia coli (e. coli).
Lahko zmanjša krvni tlak
Študije na živalih kažejo, da je redno uživanje kefirja lahko koristno za tiste z visokim krvnim tlakom. To naj bi bilo posledica več mehanizmov, med drugim zaviralnega učinka na angiotenzinske konvertaze (ACE) in posledične sprostitve žil in arterij.
Lahko zmanjša tveganje za bolezni srca
Kefir ima lahko še druge koristi za zdravje srca, med drugim pomaga uravnavati raven trigliceridov in holesterola v krvi. Vendar je potrebnih več raziskav, da bi to potrdili in pojasnili vpletene mehanizme.
Lahko izboljša prebavo
Nekateri ljudje ugotavljajo, da redno uživanje kefirja podpira njihovo prebavo, morda zaradi raznolike vsebnosti mikrobov. Te koristne bakterije lahko pomagajo vzpostaviti ravnovesje v črevesju ter izboljšajo zdravje in delovanje prebavnega trakta.
Jedilnik za 7 dni
PRVI DAN
Zajtrk: čaj ali kava, kozarec kefirja s 3 žlicami lanenega semena ali lanene moke. (Če ste lačni ali niste siti, lahko popijete še en kozarec kefirja in lanu).
Malica: Sadna solata
Kosilo: Piščančja juha, 150 g piščančjega belega mesa, kuhano korenje in sezonska solata po izbiri.
Večerja: kozarec kefirja, kos ajdovega kruha in porcija zelene solate.
DRUGI DAN
Zajtrk: Enako kot prejšnji dan.
Malica: Jabolka
Kosilo: Riba po izbiri, kuhan krompir in solata iz paradižnika in paprike z malo olivnega olja. Za prigrizek pa kos melone.
Večerja: kozarec kefirja z laneno ali ajdovo moko.
TRETJI DAN
Zajtrk: Enako kot prejšnji dan.
Kosilo: zelenjavna juha, omleta iz paprike in jajc ter solata iz majhnih kumar in kefirja. Za malico sadje po izbiri.
Večerja: dva kuhana krompirja in kozarec kefirja.
ČETRTI DAN
Zajtrk: Enako kot prejšnji dan. Za malico sadje po izbiri.
Kosilo: gobova juha, enolončnica in solata iz kislega zelja.
Večerja: porcija polnozrnatega riža z zelenjavo in kozarec kefirja.
PETI DAN
Zajtrk: Enako kot prejšnji dan.
Malica: sadje po izbiri
Kosilo: Juha, dušena zelenjava po izbiri s 150 g teletine. Za solato pol glavice zelene solate.
Večerja: Kozarec kefirja z nekaj polnozrnatimi piškoti.
ŠESTI DAN
Zajtrk: Enako kot prejšnji dan.
Za malico sadje po izbiri.
Kosilo: bučkina musaka, kefir, solata iz kumar, česna in paprike ter kos ajdovega kruha.
Za malico pest lešnikov, mandljev in orehov.
Večerja: 150 g ribe na žaru, kos integralnega kruha, zelena solata in zeleni čaj.
SEDMI DAN
Zajtrk: Enako kot prejšnji dan.
Za malico sadje po izbiri.
Kosilo: Govedina v paradižnikovi omaki z zeljno solato.
Večerja: sadni sok in kefir, pomešan z laneno moko.
Preberite še:
Ta vprašanja vam povedo, ali ste v narcističnem spektru. Upate odgovoriti na njih?
Priporočamo tudi:
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?