Gotovo je, da se tudi v zimskih mesecih ne smemo odpovedati načelom, ki sestavljajo pravilno prehrano, to so pestrost, zmernost in pravilna razporeditev obrokov čez dan.
Vendar pa lahko zimski meseci predstavljajo prehranski izziv. V tem delu leta je namreč hladno, dnevi so krajši in vsi imamo občutek zmanjšane energije.
Takrat je manjša izbira svežih živil, obroki so bolj kalorični in telesna aktivnost je zmanjšana. Prav tako imamo povečano potrebo po živilih, ki nam dajejo občutek zadovoljstva in so običajno bogata s sladkorjem.
Po vrnitvi iz službe in v poznih večernih urah smo običajno doma ob televiziji, računalniku ali knjigi. Takrat najpogosteje čutimo potrebo po toplih sladkanih napitkih, kot sta kakav ali čokoladno mleko, po tortah, čokoladi ali slanih prigrizkih. Če jih uživamo dnevno in v večjih količinah ob zmanjšani telesni aktivnosti, bo prišlo do postopnega povečevanja telesne teže.
Ne spreglejte:
- Zmanjšujejo tveganje za nastanek raka, sladkorne bolezni, bolezni srca: 11 prednosti teh čarobnih semen, ki so dostopna vsakemu gospodinjstvu
- 7 najbolj zdravih oreščkov, ki bi jih morali uživati vsak dan
- 6 korakov, kako zaspati v DVEH MINUTAH z vojaško metodo spanja
Kako se torej prehranjevati in gibati v zimskih mesecih?
Zmerna telesna aktivnost
Zrediti se v zimskih mesecih za 2-3 kg samo po sebi ni nujno, da bo problem, a če bo tako vsako leto, bomo čez deset let imeli tudi do 20 kg več. Hladno vreme nas ne sme odvrniti od sprehodov ali zmerne telesne dejavnosti.
Čaj namesto sladkih pijač
Zvečer lahko namesto sladkarij in sladkih pijač popijemo čaj, pojemo omleto s papriko, špinačo in paradižnikom, prigriznemo palčke korenja, paprike in kumar.
Čim več zelenjave in sadja
Nepogrešljivi so tudi oves, rž, pirini kosmiči, kaša, ovseni kosmiči, proso, ki so lahko okusen obrok z dodatkom mandljev, sadja in cimeta. Za ohranitev imunskega sistema je potrebno uživati sadje in zelenjavo, ki sta bogata z antioksidanti. V zimskem času so nam na voljo jabolka, mandarine, cvetača, brokoli in korenje.
Juha enkrat na dan
Čez dan naj bo en obrok sestavljen iz juhe ali enolončnice, ki lahko vsebuje meso in zelenjavo, kot so leča, fižol, zelena, korenje, krompir. Ne smemo pozabiti na zeleno in zeljno solato, potem zeleno, peso, korenčkovo solato, ki prav tako pomagajo ohranjati imunost in zdravje.
Preberite še: Bi se morali odpovedati jajcem, če imate visok holesterol? To svetujejo zdravniki
Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"