Morda boste presenečeni, da se učinkovita preventiva zoper srčno-žilne bolezni, odvečno trebušno maščobo in še marsikaj drugega, skriva v vaši kuhinji.
V mislih imamo fižol, ki lahko v vaši vsakdanji prehrani naredi čudeže za vaše zdravje. Glede na številne znanstvene raziskave se ocenjuje celo kot prvovrstna prehranska izbira.
Ne spreglejte:
- Himalajska sol: zdravo živilo ali marketinški trik?
- Novinarka si je vsak dan v tednu privoščila fižol: poglejte, kaj se zgodilo
Fižol je odličen zaveznik, ki zmanjšuje tveganje za srčno-žilne bolezni
Fižol je med drugim zdravju srca prijazno živilo. Kot učinkovit prehranski zaveznik, ki zmanjšuje tveganje za bolezni srca sta se še posebej izkazali vrsti fižola pinto in rdeči fižol.
Zgolj dve porciji fižola na dan lahko ob tudi sicer uravnoteženi in zdravi prehrani, bistveno prispevata k nižji telesni teži in vitkejšemu pasu. Tovrstna prehrana prav tako zmanjšuje tveganje za raka, srčne težave in sladkorno bolezen.
Približno 180 gramov fižola na dan lahko pomaga pri ohranjanju normalne ravni holesterola, kaže raziskava, objavljena v Nutriticon Journal. Kljub nekaterim pomanjkljivostim raziskave, so rezultati pokazali, da so imeli odrasli anketiranci, ki so v svojo prehrano vključili stročnice, tudi bistveno nižji indeks telesne mase, obseg pasu in skupno telesno težo. Med fižoli, ki so se izkazali za najboljše izbire so bili pinto fižol, čičerika, črni fižol in fižol v zrnju.
Uporaben tudi pri uravnavanju krvnega sladkorja
Fižol velja kot uporabno živilo tudi za ljudi, ki imajo sladkorno bolezen tipa 2. Strokovnjaki iz univerze Toronto so prišli do ugotovitev, da ima fižol pozitivne vplive na uravnavanje sladkorja v krvi kar pripisujejo nizkemu glikemičnemu indeksu, ki po obroku preprečuje nenaden poskoke in nihanja sladkorja v krvi.
Velja pa omeniti tudi to, da je fižol poleg tega, da je bogat vir vlaknin, beljakovin in vitaminov ter mineralov, tudi prava zakladnica kalija. Skodelica kuhanega fižola ga vsebuje kar okrog 600 mg. Za povrh vsega pa je fižol vsestransko uporaben, zato ga lahko v vsakodnevno prehrano vključite tako v juhe, kot tudi v solate ali priloge.
Povzeto po: vecernji.hr
Novo na Metroplay: "Ljudje v življenju potrebujemo več mehkobe" | Tereza Poljanič