Ta sadež nudi toliko prednosti za zdravje, da ga je priporočljivo uživati čim pogosteje.
Čeprav ga pogosto obravnavamo kot zelenjavo, paradižnik v resnici sodi v skupino sadja. Kar pa je še toliko bolj pomembno, je to, da paradižnik prinaša nešteto blagodejnih učinkov na naše zdravje.
Ne spreglejte:
- Si želite brezmesnega, slastnega kosila? Pripravite božanski tofu v smetanovi omaki (RECEPT)
- Katero zelenjavo je treba jesti septembra? Nutricionistka razkriva živila, ki znižujejo pritisk, krepijo kosti in spodbujajo prebavo
Na portalu krstarica.com pojasnjujejo, da lahko likopen, ki ga najdemo v paradižniku, prepreči razvoj rakavih celic, predvsem raka prostate, želodca in debelega črevesa. Zanimivo je tudi, da kuhan paradižnik vsebuje več likopena, kakor surov. (Namig za naslednje kosilo: polnozrnate testenine s paradižnikovo omako!)
Poleg tega je paradižnik bogat z vitaminom C, ki je naravni antioksidant. Vsebuje tudi vitamin A, železo in kalij, ki igrajo ključno vlogo pri ohranjanju zdravja živčnega sistema in krvnega obtoka.
Vitamin K, ki je prisoten v paradižniku, je pomemben za strjevanje krvi. Redno uživanje paradižnika vam bo prav tako pomagalo ohranjati kožo zdravo in sijočo.
Tudi, če hujšate, vam bo paradižnik v veliko pomoč. Vsebuje malo kalorij in je bogat z vlakninami, kar pomeni, da vas bo dlje časa nasitil in olajšal topljenje maščob. Vsebnost vlaknin prav tako blagodejno vpliva na prebavo in preprečuje težave, kot so napihnjenost ali zaprtje.
Dodatna dobra novica je tudi to, da je paradižnik izredno vsestranski in ga lahko pripravimo na nešteto načinov. Svež se odlično obnese v solatah ali sendvičih, seveda pa ne smemo pozabiti tudi na ostale specialitete, kot so paradižnikova omaka ali paradižnikov čips. Ta slasten sadež je odličen tudi kot del rižot, testeninskih jedi in drugih specialitet.
Poleg tega, da je vsestranski in okusen, je paradižnik tudi razmeroma cenovno ugoden. Zato res ni nobenega izgovora, zakaj ga ne bi večkrat vključili v svoje jedi!
Vir: krstarica.com