Večerja je poleg zajtrka pogost predmet razprave med ljudmi.
Okrog poznega prehranjevanja kroži veliko mitov, številni prehranski strokovnjaki celo odsvetujejo obroke nekaj ur pred spanjem. Po raziskavah sodeč, pa navada, da si večerjo privoščite po 19. uri, nima le slabosti, temveč tudi nekaj prednosti.
Ne spreglejte:
- To so najpogostejše napake, ki jih ljudje počnemo med hujšanjem
- 5 živil, ki na tešče naredijo več škode kot koristi
Kaj se v telesu zgodi ob obroku po 19. uri?
Na spletnem portalu eatthis.com so anketirali dietetike in dobili več odgovorov o tem, kaj se dogaja s telesom ob prehranjevanju po 19. uri. Kaj so povedali?
Pozna večerja lahko pomaga vzdrževati normalno raven krvnega sladkorja
Dietetičarka Lauren Manaker pravi, da lahko uživanje obrokov po 19. uri pomaga predvsem ljudem, ki imajo sladkorno bolezen tipa 1 ali težave s shranjevanjem glikogena. Razlog se nahaja v tem, da poznejši obrok pripomore pri nadzoru ravni glukoze v krvi in vzdrževanju normalne ravni krvnega sladkorja.
Večja možnost za kopičenje maščobe na trebuhu
Četudi je lahko uživanje hrane po 19. uri v pomoč pri nadzoru ravni glukoze v krvi, s tem ne gre pretiravati. Pogosti večerni obedi so lahko namreč tudi povzročitelj kopičenja odvečne maščobe okoli trebuha.
Dietetičarka Trista Best je v intervjuju za eatthis.com povedala, da po njenem mnenju zvečer običajno pogosteje posežemo po hrani, ki ima več kalorij in sladkorja, kar je glavni razlog za povečanje telesne teže in kopičenja maščobe na predelu trebuha.
Pogostejše zbujanje preko noči
Ljudje, ki pozneje večerjajo, so bolj dovzetni za pogostejše prebujanje tekom noči, še zlasti, če so zadnji obrok zaužili tri ure pred spanjem. Temu pritrjujejo ugotovitve raziskave zvezne univerze v Sao Paulu, kjer so znanstveniki preučevali razmerje med vnosom hrane in vzorci spanja pri mladih odraslih in zdravih moških ter ženskah. Ugotovili so, da je uživanje večjih količin hrane pred spanjem povezano z manjšo kakovostjo spanca, za kar so še bolj dovzetne ženske.
Lahko se poslabša refluks kisline
Pozno uživanje obrokov lahko povzroči tudi intenzivnejše simptome refluksa kisline. Simptomi se pogosto poslabšajo ponoči, ker se takrat metabolizem upočasni, poleg tega ležeč položaj ob spanju olajša refluks želodčne vsebine v požiralnik.
Vpliv na raven glikogena v mišicah
Ob nekaj slabostih, ki jih ima prehranjevanje po 19. uri, je potrebno omeniti še eno manj poznano prednost. »Pri ljudeh, ki zvečer telovadijo ter pri športnikih, se glikogen precej hitro izčrpa. Obnovitev ravni glikogena s hrano, lahko omogoči, da se zjutraj počutimo polni energije,« pojasnjuje Rachel Fine, svetovalka za intuitivno prehranjevanje. Poznejša večerja lahko v takšnih primerih tudi koristi, saj mišicam pomaga pri regeneraciji po intenzivni vadbi.
Vir: mondo.rs
Preberite še:
- Kaj jesti poleti? Preverite, katera živila hladijo telo
- Kako najhitreje pripraviti KRUH Z BUČKAMI in FETA SIROM? (recept)
Novo na Metroplay: “Vse, kar je za psiho preveč, nase prevzame telo” | Tomislav in Nina Senečić