Razčistimo: ali jajca res škodujejo zdravju srca?

26. 8. 2023
Deli
Razčistimo: ali jajca res škodujejo zdravju srca? (foto: Profimedia)
Profimedia

Mnogi so prepričani, da jajca vsebujejo veliko holesterola in da so zato nezdrava. Ali je temu res tako?

Jajca so izjemno vsestransko živilo: odlično se podajo kot dodatek k solatam, so nepogrešljiv del sladic, kraljujejo v številnih kulinaričnih specialitetah, obenem pa jih lahko pripravimo tudi kot samostojno jed.

Zagotovo pa ste že slišali, da jajca, natančneje rumenjaki, vsebujejo veliko holesterola, zaradi česar se je temu živilu dobro izogibati. Je temu res tako?

Jajca in holesterol

Na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) pravijo, da jajca sama po sebi veljajo za eno najbolj kakovostnih živil in da je njihov slab glas neupravičen. Večje jajce sicer vsebuje 180 do 250 mg holesterola, vendar po zadnjih podatkih hrana nima tako velikega vpliva na holesterol.

"Naše telo večino holesterola biosintetizira samo, le slabo četrtino pa doprinese holesterol iz hrane. Na vrednost holesterola v krvi imajo zato večji vpliv drugi dejavniki, kot je na primer prekomeren vnos nasičenih maščob," pojasnjujejo pri ZPS.

To vsekakor ne pomeni, da sploh ni pomembno, kakšno hrano uživamo, vseeno pa se je jajcem nesmiselno izogibati, saj vsebujejo veliko beljakovin, obenem pa zagotavljajo tudi vir pomembnih vitaminov in mineralov.

Ključna je zmernost

Kakor pri vsakemu živilu, je tudi pri jajcih pomembno, da s količino ne pretiravamo. "Vodilo pri njihovem uživanju pa naj bo zmernost," svetujejo pri ZPS.

Če imate radi jajca in nimate nobenih zdravstvenih težav, si jih brez slabe vesti privoščite, vendar ob tem pazite, da poskrbite za uravnotežen obrok. Med pripravo jajc se izognite prekomerni uporabi maščobe, tudi ob sami jedi se izogibajte pretiravanju z mastnimi živili, kot je denimo slanina. Namesto tega si zraven raje privoščite zadostno količino zelenjave in polnovrednih izdelkov (npr. polnozrnat kruh).

Kako poskrbeti za zdravje srca?

Tukaj je še nekaj nasvetov, kako lahko bolje poskrbite za zdravje srca:

  • Poskrbite za zadostno količino gibanja (približno 150 - 300 minut aktivnosti tedensko);
  • Izogibajte se kajenju (tudi pasivnemu);
  • Vzdržujte ustrezno telesno težo;
  • Omejite uživanje alkohola;
  • Izogibajte se pretirani izpostavljenosti stresu oziroma poiščite načine za obvladovanje stresa.

Preberite si še: To je prigrizek, za katerega si kardiologi želijo, da ga jeste za bolj zdravo srce

Morda vas bo zanimal tudi ta pogovor, ki ga vodi Borut Pahor:

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek