Veliko telovadite? Strokovnjaki razkrivajo, na kaj morate biti v tem primeru najbolj pozorni pri prehrani

21. 4. 2024
Deli
Veliko telovadite? Strokovnjaki razkrivajo, na kaj morate biti v tem primeru najbolj pozorni pri prehrani (foto: Instagram @aliceliveing (Posnetek zaslona))
Instagram @aliceliveing (Posnetek zaslona)

Zdravo prehranjevanje za vsakogar izgleda drugače, saj vključuje več dejavnikov, med drugim tudi pogostost in dolžino vadbe. Če telovadite dlje kot eno uro in precej pogosto, bi nekatera "pravila" morali opustiti, da bo telo dobilo vse, kar potrebuje za normalno delovanje in okrevanje. 

Zagotovo bi o zdravi prehrani našteli katero od teh "pravil":

  • štej kalorije,
  • ne uživaj velikih količin dodanega sladkorja,
  • pij vodo, 
  • izogibaj se ogljikovim hidratom,
  • pazi na maščobe,
  • zmanjšaj prigrizke in ne jej veliko med obroki,
  • ne jej pred spanjem ...

A vse je potrebno jemati z zavedanjem, kakšen je vaš življenjski slog. Kadar se npr. pripravljate na maraton ali drugo preizkušnjo, ki od vas zahteva naporne in dolge vadbe, bi morali o čem od naštetega ponovno premisliti. 

Kateri prehranski nasveti niso vedno priporočljivi, če se pogosto gibate?

Preden naredite večje spremembe v prehrani, seveda svetujemo, da se oglasite pri osebnem zdravniku ali prehranskem strokovnjaku ter preverite, ali se smernice skladajo z vašim načinom življenja in zdravstvenim stanjem. Premislite o naslednjih stvareh: 

Izognite se ogljikovim hidratom

To je priljubljen nasvet predvsem, ko gre za hujšanje, saj je še vedno razširjeno prepričanje, da se redimo prav zaradi ogljikovih hidratov. A tudi tam ne bo pomagalo, saj je pri hujšanju zelo pomembno tudi gibanje. Težko boste fizično aktivni, če za to ne boste imeli dovolj energije - ne glede na to, ali želite izgubiti kilograme ali preteči svoj prvi maraton. 

Zato se ne izognite ogljikovim hidratom, niti nobeni drugi prehranski skupini, saj si lahko naredite veliko škode. Upoštevajte pa razmerja: ogljikovi hidrati naj nikakor ne zasedejo polovice krožnika. Prevladuje naj zelenjava, dodajte "dobre" maščobe, beljakovine in ogljikove hidrate, kolikor bo še ostalo prostora. 

Preverite tudi: 

Z jedilnika črtajte hrano z veliko maščobami in kalorijami

Za zdrav življenjski slog moramo biti pozorni, da porabimo več kalorij kot jih zaužijemo in tako držimo težo v ravnovesju. Kadar se fizična aktivnost poveča, pa bo telo potrebovalo veliko več kalorij in tudi maščob. To je lahko velik izziv za profesionalne športnike, ki morajo za dober športni nastop pojesti dovolj kalorij, drugače ne morejo slediti tempu. Tu so težava predvsem lahkotni obroki, npr. solata. Bogata solata je lahko odlično kosilo, a ne takrat, ko imate obdobje naportnih, dolgih vadb. 

Nekako morate povrniti zaloge mišicam in omogočiti okrevanje, zato se ne izognite kruhu, oreščkom, arašidovemu maslu, lososu, mlečnim izdelkom ... V zdravih količinah. 

Ne jejte med obroki

Stalni prigrizki na delu, med filmom ali, ko se prebijate od opravka do opravka, lahko vodijo v prenajedanje in kopičenje teže. A spet je odvisno od tega, kaj počnete v prostem času. Športniki in tudi posamezniki, ki veliko telovadijo, bi morali imeti več obrokov kot nekdo, ki ima večinoma sedeče delo in se enkrat do dvakrat tedensko odpravi na vadbo. Prisluhniti boste morali svojemu telesu: ste opazili, da ste zadnje čase bolj lačni kot običajno? Potem v dan dodajte malico ali dve, vendar premislite, kaj boste jedli, da se ne znajdete s kosom pice v roki ali kupujete malico v pekarni. 

Ne jejte pred spanjem

Še en mit: obrok po šesti, sedmi, osmi in poznejši uri, naj bi redil. Je res? Drži, da naj obrok ne bo težek za želodec in zelo masten, a lahkoten obrok si lahko privoščite. Morda potrebujete le kakšen jogurt, kremni sir ali kozarec mleka, kar lahko pomaga mišicam pri okrevanju. Nikakor pa ne jejte česa, kar bi motilo vaš spanec, saj ga ob povečanih aktivnostih potrebujete več. 

Večerjo načrtujte kakšne dve do tri ure pred spanjem, in če boste še lačni, si privoščite manjši prigrizek malo kasneje. Če boste pri količinah ostali zmerni, se ne rabite bati, da bi se zredili. Tudi lačni boste težko zaspali. 

Brez prehranskih dodatkov

Danes lahko prehranske dodatke kupite v katerikoli živilski trgovini in ob tem niti ne veste, ali vam določenega vitamina ali minerala zares primanjkuje, ali je v škatlici res to, kar obljublja ime in ali bi lahko kaj od tega dobili v prehrani, če malce popestrite jedilnik. Zato se pred nakupom vseh prehranskih dodatkov posvetujte s svojim zdravnikom in opravite pregled, ki vam bo povedal, česa vam primanjkuje. 

V nekaterih situacijah pa so prehranski dodatki potrebni, kljub raznoliki prehrani. Dodajajo jih npr. nosečnice, pa tudi športniki in tisti, ki veliko telovadijo, saj s prehrano ne morejo doseči vrednosti, ki jih telo potrebuje v takšnih razmerah. Kadar podaljšate in povečate pogostost svojih aktivnosti, se posvetujte, katere dodatke izbrati. 

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek