Takšne spremembe v prehrani naj bi življenju dodale nekaj dodatnih let (pravi raziskava)

11. 3. 2022
Takšne spremembe v prehrani naj bi življenju dodale nekaj dodatnih let (pravi raziskava) (foto: profimedia)
profimedia

Nova raziskava iz leta 2022 kaže, da naj bi že majhne spremembe v prehrani lahko podaljšale težave. 

Za zdravo in aktivno starost se moramo truditi že sedaj v tem trenutku. Šteje vsak doma pripravljen obrok, sprehod, vsaka ura namenjena športu in vsaka zdrava izbira. Posebno, če vse to vsak dan vključujete v svojo rutino. 

Nedavna raziskava je odkrila tudi, da naj bi že majhne spremembe v prehrani dodale nekaj let življenja. V njej je zbranih več analiz, ki vključujejo podatke o tem, kakšnen vpliv ima določen tip hrane na življenjsko dobo. Splošen seznam živil vključuje sadje, zelenjavo, polnozrnate žitarice, oreščke, stročnice, ribe, jajca, mleko, rdeče in procesirano meso, prigrizke z dodanim sladkorjem. 

Pristopa k daljši življenjski dobi sta v raziskavi dva: teoretični in izvedljiv (praktični). Teoretični seveda predvideva najvišjo možno številko dodatnih let življenja, izvedljiv pa upošteva, da ne bomo vsak dan jedli tako, kot naj bi po navodilih. 

Heroj s slovenske ceste v neurju pomagal mladi družini
Raziskovalci so odkrili, da so ključne spremembe v prehrani ...

... vključevanje večjih količin stročnic, polnozrnatih žitaric in oreščkov ter manj rdečega in procesiranega mesa. Tudi več sadja, zelenjave in rib se je izkazalo za dobro, a zelo verjetno je, da te kriterije že izpolnjujete (no, na krožniku se vedno najde več prostora za zalenjavo, kajne?). 

Če takšne navade posvoji mlada oseba v 20 letih in jih vzdržuje dolgoročno, raziskava predvideva, da lahko to ženskam podaljša življenje za kar 11 let. Odrasla oseba pa bi lahko življenje podaljšala za 8 let, oziroma za malo več kot 3 leta, če s spremembami začne v svojih 80. letih. Če preskočimo na izvedljiv pristop, naj bi ženskam v dvajsetih sprememba v prehrani prinesla dodatnih 6 let. 

Rezultati raziskave so pokazali posledice na zdravje, ki jih ima določena skupina živil, malo pa je informacij o tem, kako še druge spremembe v prehrani vplivajo na zdravje. 

Tu je še nekaj primerov živil, ki jih lahko dodate k prehrani: 

STROČNICE: čičerika, leča, grah, zrnati fižol, črn fižol, soja

POLNOZRNATE ŽITARICE: rjav riž, ovseni kosmiči, proso, ajda, bulgur, kvinoja

OREŠČKI: mandlji, pistacije, orehi, indijski oreščki, brazilski oreščki, lešniki, datlji, lešniki, arašidi

OPOZORILO: Preden naredite večje spremembe v prehrani ali se lotite določene diete, se posvetujte z zdravnikom in prehranskim strokovnjakom.