Veste, zakaj bi morali v jedilnik vključiti več kislega zelja?

6. 3. 2023
Deli
Veste, zakaj bi morali v jedilnik vključiti več kislega zelja? (foto: Profimedia)
Profimedia

Kot boste videli, ne govorimo le o kislem zelju, pač pa o kar nekaj živilih, ki bi morala biti večkrat na vašem jedilniku. Jih uživate redno?

Mogoče boste ugotovili, kaj je skupnega tem živilom: 

  • kislo zelje
  • kefir
  • jogurt
  • kruh z drožmi
  • kombucha

Že veste? Vsa živila vsebujejo probiotike, ki so nadvse pomembni za zdravje. Jih uživate redno?

Verjetno vam je znano, da v črevesju prebivajo bakterije - aktiven svet mikroorganizmov, ki jih imenujemo črevesna mikrobiota. Borijo se proti vdoru virusov in bakterij v telo. V črevesju se nahaja večji del imunskega sistema, črevesna mikrobiota pa je pomembna tudi za prebavo, sintezo vitaminov, absorpcijo snovi, ki jih telo potrebuje in kakovostno prehranjevanje. 

Normalno je, da imamo v črevesju tako dobre kot slabe bakterije, razmerje je približno 85 % (dobrih) proti 15 % (slabih). Ko je vzpostavljeno takšno ravnovesje, je vse v najlepšem redu, ko se poruši, pa imate težave. 

Vratolomna zaspaneta: ljubljanski živalski vrt objavil, kako spijo morski levi

Probiotiki so koristni, ker: 

  • pomagajo pri prebavi in absorbciji hranil
  • podpirajo delovanje jeter (njihova naloga je izločanje toksinov, zato ta proces lahko teče nemoteno)
  • zaradi njih lahko ohranite zdravo telesno težo
  • redno opravljate veliko potrebo 
  • podpirajo delovanje imunskega sistema

Kaj se zgodi, ko je črevesna mikrobiota porušena?

To se zgodi po jemanju določenih zdravil ali vdoru bolezni v telo, pri uživanju nezdrave prehrane (ki ji primanjkuje hranljivih snovi), ko ste v stresu ... Ponovno lahko vzpostavite ravnovesje z rednim vnašanjem dodatnih probiotičnih bakterij v telo, torej z uživanjem živil, ki vsebujejo probiotike. Glede jemanja dopolnil pa se raje posvetujte z zdravnikom. 

Probiotiki poleg zagotavljanja zdrave prebave tudi zmanjšujejo vnetja, krepijo imunski sistem, okrepijo črevesno pregrado, uničujejo patogene, pomagajo obnoviti mikrobioto in telo. 

Sestava črevesne mikrobiote naj bi celo imela vlogo pri depresiji in blagodejno vplivala na ljudi, ki se z njo borijo. Probiotiki lahko pomagajo pri hujšanju ter vzdrževanju zdrave teže, zato je priporočeno, da jih dodate na seznam, če želite izgubiti kakšen kiloram. 

Viri: Healthline, Danas.rs
Vas zanima več o prehrani, hujšanju in prehranskih navadah? Prisluhnite mag. inž. prehrane Jerneju Ogrinu v aktivni podkastu: 

Novo na Metroplay: "Izzivov ne bomo mogli uspešno razreševati, če bomo čakali na tretje življenjsko obdobje"