Toliko diet, modnih “prehranskih” muh in zdravih smernic preplavlja splet in družbena omrežja. Kako vedeti, kaj drži in kaj ne?
Prvo pravilo zdrave prehrane je, da bi morali jedilnike in diete vedno prilagoditi sebi in svojim potrebam. Prav tako nobena oblika zdravega prehranjevanja ali hujšanja ne predvideva stradanja. Če ste med izgubljanjem kilogramov ves čas lačni, ste ubrali napačen pristop. Kroži pa tudi veliko napačnih prepričanj o prehrani športnikov. To so le nekatera:
1. Vegeterijanska/veganska/paleo/ketonska prehrana je najbolj zdrava
Če za zgled vzamemo profesionalne športnike, boste odkrili, da ne prisegajo na eno vrsto diete ali vrsto prehrane, ampak na raznolika živila, ki zadostijo njihovim potrebam po polnjenju energije in pomoči pri obnavljanju telesa. Sami nismo profesionalni športniki, pa vseeno imamo različne potrebe, ki zahtevajo raznoliko prehrano. Ker se prijatelj bolje počuti po brezglutenskem obroku, to še ne pomeni, da bi takšna dieta odgovarjala tudi vam (še posebej, če nimate zdravstvenega razloga). Zato pri izbiri prehrane poslušajte predvsem svoje telo, ki vam bo z odzivi sporočilo, kako se počuti po določeni vrsti hrane.
2. Vode ni nikoli preveč
Pohvalno, da med vadbo pijete dovolj vode in sproti nadomeščate tekočino, ki jo izgubite s potenjem. Vendar ne pretiravajte in se izognite pitju velikih količin vode naenkrat, saj lahko resno ogrozite zdravje. Primeri so sicer redki, vendar bi se ob prekomerni količini vode lahko zastrupili.
Velike količine tekočine namreč izperejo sistem in povzročijo, da raven natrija v krvnem obtoku močno upade. Telo ga potrebuje za uravnavanje krvnega pritiska in za nekatere druge pomembne funkcije, med drugim za krčenje mišic. Stanje je zelo nevarno in lahko vodi celo do izgube zavesti, kome ali smrti. Ni enotnega pravila, koliko vode bi morali spiti na dan, da se izognemo dehidraciji in prekomernemu uživanju tekočine. To je odvisno od vsakega posameznika in njegove teže, starosti, spola, aktivnosti in nekaterih drugih dejavnikov. Zato je najbolje, da prisluhnete telesu, ki vam bo sporočilo, ko nekaj ne bo vredu.
3. Med intenzivno pripravo na športni dogodek lahko jem več ogljikovih hidratov
Drži, da ogljikove hidrate potrebujete za energijo, vendar v pravšnjih količinah. Če boste na primer zadnji teden pred športnim dogodkom podvojili vnos zaradi intenzivnejših treningov, lahko čutite utrujenost, kar pa ni vaš namen. Še slabše je, če v splošnem ne uživate veliko ogljikovih hidratov, a s tem pričnete pred tekmovanjem, da bi imeli še več energije. Morda boste na startno črto prišli z občutkom napihnjenosti.
4. Vadba na prazen želodec bo pokurila več maščob in lažje bo izgubiti težo
Vadba na prazen želodec se običajno izvaja zjutraj, še posebej, če se ne morete odločili, kdaj in kaj bi jedli. Če ste si za večerjo privoščili ogljikove hidrate, ne bi smeli imeti večjih težav pri 60 minutni jutranji vadbi, razen če ste posebej občutljivi na nizek krvni sladkor. Pri intenzivnem in daljšem treningu pa bi bil napredek slabši (ali ga ne bi bilo), zato je priporočljivo, da prej nekaj zaužijete.
Ne moremo reči, da trening na prazen želodec bolj pomaga pri hujšanju, kot če bi jedli, saj je slednje odvisno od številnih drugih odločitev, ki jih sprejemate čez dan, na primer kaj jeste za malico, koliko se gibate v splošnem, kakšen jedilnik imate …
- Če ste navdušen jutranji telovadec, preverite še to: Kaj in kdaj jesti, če telovadite zjutraj? (+ 3 okusni recepti)
5. Obrok po vadbi izniči napredek
Zakaj bi spet vnesli kalorije v telo, če ste jih komaj in s težavo porabili? Ker se privajanje telesa na fizični napor dogaja tudi med okrevanjem, poleg tega boste tudi bolje pripravljeni na novo vadbo, če boste imeli veliko energije in nič bolečih mišic. Da bi telesu pomagali pri celjenju mikro poškodb, ki nastanejo med treningom, si privoščite hranljiv obrok, ki bo vseboval beljakovine. Pazite tudi, da si boste privoščili dovolj počitka.
- Preverite tudi: Zakaj ne shujšate v stegna? Morda delate te napake