Koliko vode moramo popiti na dan?

14. 7. 2009
Koliko vode moramo popiti na dan?

Poglejmo najprej, koliko vode naš organizem, ob dobri preskrbljenosti z njo, dnevno izloči.

Glavnina vode zapusti naše telo preko ledvic z urinom (1500 ml), preko kože s potenjem jo izgubimo okoli 1000 ml in približno 200 ml z blatom.

  • Da bi vzdrževali dnevno bilanco vode, zato potrebujemo med 2000 ml in 2500 ml tekočine.

S hrano jo povprečno vnesemo vsak dan 1000 ml, pri metabolizmu nastane dodatnih 250 ml vode, preostanek 1500 – 2000 ml pa jo moramo dnevno v telo vnesti s pijačo, najbolje pitno vodo! Seveda so to le povprečni izračuni za odraslega človeka.

  • Poleti, ko je vroče in se potimo, potrebujemo več tekočine, ravno tako ob povečani telesni aktivnosti.

Odrasel človek naj bi za normalno delovanje organizma popil v povprečju od 2 do 2, 5 litra vode na dan. (35 ml vode na kilogram telesne teže).

Pripravite se na nove nevihte: kaj napovedujejo vremenoslovci

Otroci

Potrebno količino vode pri otrocih zračunamo, če vemo, da otrok potrebuje za prvih 10 kg svoje telesne teže 100 ml vode na kg telesne teže; za naslednjih 10 kg telesne teže 50 ml vode za vsak kg; nato za tretjih 10 kg telesne teže še 20 ml za vsak kilogram. Kasneje pa naj popije do 2 litra na dan.

Voda ima v našem organizmu številne pomembne funkcije:

  • po krvi in limfnem sistemu celicam in tkivom prinaša hrano in kisik
  • odplavlja odpadne snovi iz telesa, predvsem iz ledvic.
  • vlaži sluznice in sklepe,
  • pomaga organom pri pravilnem delovanju,
  • varuje nas pred vrsto bolezni, pred prehladi, zaprtjem, infekcijami in boleznimi sečnih poti ter ledvičnimi kamni,
  • telesu dovaja potrebne minerale v sledovih,
  • omogoča uravnoteženost elektrolitov, ki pomagajo uravnavati telesno temperaturo in krvni pritisk,
  • daje nam energijo pri delu in telesni vadbi,
  • pomaga pri lažji redukciji telesne teže,
  • skrbi za naš zunanji izgled (napeta koža! )

Zakaj je pomanjkanje vode (dehidracija) nevarno?

Dehidracija ali izsušitev pomeni pomanjkanje vode v telesu. Navadno dehidracija nastopi kot posledica bolezenskega stanja, povišane telesne temperature, driske, zastrupitve s hrano, bruhanja…, lahko pa je posledica prekomernega potenja in izpostavljenosti vročini ob hkratnem manjšem vnosu tekočine.

Slednje težave so predvsem pogoste pri starejših ljudeh in majhnih otrocih. Zaradi izgube vode se v krvi poveča koncentracija natrija. Koncentracija natrija je zelo dober kazalec količine vode v telesu. Telo namreč deluje tako, da vedno ohranja enako količino vode v telesu in s tem enako koncentracijo natrija v krvi. Ko se koncentracija natrija poveča, se v telesu začne zadrževati tekočina, zato se natrij razredči.

Živčni center v možganih sproži občutek žeje, hipofiza pa začne izločati v kri antidiuretični hormon, ki ohranja vodo v ledvicah. Če s pitjem tekočine ne moremo nadomestiti izgube vode, lahko ogrozimo svoje življenje. V nadaljevanju si telo prizadeva ohraniti vsebnost vode v vitalnih delih telesa. Ob hujši dehidraciji bo voda iz tkivnih zalog prehajala v kri.

Celice se skrčijo in ne delujejo več pravilno, tkiva se izsušijo. Med najobčutljivejšimi celicami so možganske celice. Hudo pomanjkanje vode v telesu spremlja glavobol, duševna zmedenost, znižanje krvnega tlaka, omedlevica, šok, hude okvare ledvic, jeter in možganov, koma in smrt.

vir: Za vitko in zdravo telo