Gotovo boste nad veliko hranilno vrednostjo in pozitivnimi učinki na zdravje, ki jih prinaša ta pri nas vse premalo cenjena stročnica, nemalo presenečeni. Zato jo čim prej preizkusite.
Zakaj je zdrava
V vsaki skodelici kuhane leče se skriva okoli 16 gramov vlaknin, ki poskrbijo za živahnejšo prebavo in daljši občutek sitosti. Prav tako leča vsebuje kar za 27 odstotkov več folne kisline kot enaka količina špinače in do 25 odstotkov lahko prebavljivih beljakovin z veliko biološko vrednostjo.
Založila vas bo tudi s številnimi minerali, med katerimi izstopajo železo, kalij, magnezij in cink. Po količini železa lahko tekmuje z belim mesom in ribami, zaradi velike vsebnosti cinka pa krepi potenco in povečuje spolno poželenje.
Poleg vsega naštetega pa se v tankih lupinah drobnih zrn skriva še pravo bogastvo različnih antioksidantov, ki nevtralizirajo delovanje prostih radikalov in ščitijo telo pred številnimi boleznimi.
Ideja za pripravo
Kuhano lečo lahko postrežete kot prilogo k različnim vrstam mesa in ribam ali kot samostojno jed z dodatkom drugih vrst zelenjave. Je okusna, lahka in hranljiva zamenjava za riž, testenine in krompir, saj vsebuje več biološko aktivnih snovi in manj kalorij.
- V večji lonec vlijte 4 skodelice kokošje jušne osnove. Dodajte 1 skodelico oprane rdeče ali rjave leče, 3 čajne žličke sesekljanega česna in po ? skodelice narezane čebule in korenja. Premešajte, pokrijte in pustite, da mešanica zavre.
- Zmanjšajte temperaturo in počasi kuhajte še približno 20 minut. Na koncu dodajte žlico ali dve rdečega vina ali balzamičnega kisa, premešajte in postrezite.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?