5 živil, ki jih ne jemo dovolj pogosto

29. 4. 2014
Deli
5 živil, ki jih ne jemo dovolj pogosto (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Vsak dan si izberite eno živilo, in ga vključite v svoj jedilnik.

1. Brokoli

Železo, magnezij in kalcij. Seveda ne smemo pozabiti še na snovi, ki delujejo proti raku (zaradi česar je brokoli postal v zadnjih letih še posebej priljubljen), na vitamin C in na folno kislino, ki krepijo imunski sistem, ohranjajo zdravje oči ter krepijo srce in ožilje. Brokoli je tudi odličen vir topnih in netopnih vlaknin.

Vendar pa se dobre lastnosti brokolija zelo zmanjšajo pri vrenju več kot 10 minut.

Ste že poskusili Romanesco brokoli? Romanesco brokoli - zdrava dietna hrana.

2. Korenje

Korenje vsebuje veliko beta karotena, antioksidanta, ki med drugim zmanjša nevarnost pljučnega raka, ohranja zdravje oči in zmanjša možnost za angino pektoris. Očesne celice pa ščitita tudi vitamin C in E.

Ali ste vedeli, da s kuhanjem korenja beta karotena pravzaprav ne uničimo? Če korenje nekoliko pokuhamo, se bet karoten celo lažje absorbira.

Kako pogosto pa korenje uporabite v domačih kozmetičnih pripravkih? Korenje se je odlčno izkazalo tudi v boju proti gubicam. Pripravite lahko preprosto masko iz korenja.

3. Špinača

Sveža ali hitro zavreta ima visoko prehransko vrednost in je izjemno bogat vir antioksidantov. Prav tako vsebuje veliko vitamina A, folne kisline in železa.

Čeprav špinača velja za bogat vir železa, pa naj na tem mestu omenimo, da je absorpcija železa pravzaprav zelo odvisna od prisotnosti vezalcev, kot je vlaknina, ali od stopnjevalcev, kot je vitamin C. Če v hrani torej ni vitamina C, se bo železo absorbiralo le v manjši količini.

Špinača učinkuje tudi proti demenci. O tem si preberite v članku S špinačo proti demenci.

4. Paradižnik

Dobro, paradižnik je sadje. A to ni bistvenega pomena.

V paradižniku so zapakirani likopen in številne druge učinkovine, ki varujejo pred rakom.

Poleg likopena vsebuje paradižnik še cel niz drugih hranljivih snovi z lastnostmi antioksidantov, kot sta vitamina C in A, ki nevtralizirata škodljivo delovanje prostih radikalov.

Za vas smo pripravili nekaj receptov: Recepti s paradižnikom.

5. Ohrovt

Tudi ohrovt je odličen vir antioksidantov in drugih snovi, ki ščitijo pred rakom (npr. rakom debelega črevesa) - vsebuje veliko vitamina A, C in K.

Surov pomaga pri prebavi, razstruplja želodec ter debelo črevo.

Dušen kodrolistni ohrovt z jajčkom in gobami

Ohrovtovo glavo razdelimo na liste in jih operemo. Kuhamo ga 30 minut, nato pa ga narežemo na trakove.

Na vročem olivnem olju popečemo šampinjone, dodamo 2 stroka česna ter vse skupaj nekaj minut pražimo. Ko začne česen dišati, ga odstranimo in v ponev položimo narezan ohrovt. Solimo in popramo ter dušimo še pol ure.

Šampinjone in česen stresemo nazaj v ponev, s kuhalnico naredimo majhen prostor in stremo eno jajce. Ko je jajce pečeno, postrežemo.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"