Zaradi teh navad vas daje anksioznost (čim prej jih odpravite!)

28. 6. 2023
Deli
Zaradi teh navad vas daje anksioznost (čim prej jih odpravite!) (foto: profimedia)
profimedia

Do določene mere lahko na anksioznost vplivate tako, da se znebite nekaterih navad, s katerimi si jo nakopljete. Počnete kaj od naštetega? 

Tu in tam se vsi spopadamo s tesnobo in anksioznsotjo. Nekateri manj pogosto in občutek hitro mine, druge spremlja vsak dan ali zelo pogosto. Tesnoba je sicer normalen odziv na stres in je v nekaterih situacijah koristna, saj nas opozori na nevarnosti in drži v pripravljenosti. 

Ni pa dobro, če smo anksiozni ves čas in zelo pogosto, saj si tako telo ne more odpočiti, ker je vedno v stanju "pripravljenosti". Takrat se morate ustaviti in preveriti, ali si sami povzročate takšne občutke. 

Imate katero od navad, ki bi jo bilo dobro odpraviti? 

Takoj, ko se prebudite, vzamete v roke telefon

Lahko upoštevate vse nasvete za kvaliteten spanec in telefon puščate v drugem prostoru, vendar vam to ne bo koristilo, če boste takoj, ko se prebudite, spet pogledali nanj. Verjetno preverite družbena omrežja in kaj vse ste "zamudili" med spanjem. 

S tem možgane takoj izpostavite na tone informacijam, kar v vas prebudi anksioznost. Toliko stvari morate narediti, kam vse morate iti, komu niste odgovorili ... In vse to preden se telo in um lahko prebudita. 

Namesto tega se navadite na drugačen ritual, npr. naredite nekaj vaj, ali preberite nekaj vrstic ob skodelici kave ...

No, ko smo ravno pri kavi, nekateri postanejo tesnobni, če uživajo prevelike količine kofeina. 

Podcenjujete, koliko časa bodo stvari trajale

Ali vedno zamujate in predolgo časa delate določeno nalogo, ker želite narediti vse popolno? Zaradi tega morate vsak dan hiteti in slej ko prej postanete anksiozni. 

Kako lahko to popravite? Določite si čas, ki ga boste porabili za določeno nalogo in začeli z drugo. Tega se striktno držite. Zadostovalo bo bolj, kot če si rečete, da boste nadaljevali z ostalimi stvarmi, ko dokončate to, kar ste pravkar začeli. 

Prepirate se preko družbenih omrežij

Ko naletite na kočljivo temo na družbenih omrežjih, vas prime, da bi napisali kakšen komentar. Ali to naredite? Ali pa se kdaj sporečete s prijatelji preko spletnih klepetalnic? Verjetno ni potrebno poudariti, da so pogovori v živo veliko bolj učinkoviti kot nesmiselno prerekanje preko spleta. 

Družbena omrežja uporabljajte za pozitivne interakcije, sledite vsebinam, ki vas razveselijo in navdihujejo. Toksično razmerje z omrežji vas po nepotrebnem dela tesnobne. 

Gledate novice

Nič ni narobe s tem, da redno spremljate novice in veste, kaj se dogaja okrog vas. Težava nastane, če začnete obsesivno spremljati vsake novice po televiziji in večkrat dnevno tudi preko spleta ter pregledate čisto vse, kar se je zgodilo. 

Nič čudnega, da ste tesnobni, saj se vsak dan zgodi toliko slabega, kar obremeni tako vas kot vaše misli. Koliko novic vas prestraši in zaradi koliko informacij ste zaskrbljeni? Vse to se kopiči in spodbudi anksiozne misli. 

Morda bi vas zanimalo tudi:

Je hrana na naših policah, sploh varna?

V epizodi Aktivni podkasta gostimo Zalo Mlinšek, mag. inž. prehrane. S svojim znanjem Zala številnim pomaga pripravljati bolj zdrave in hranljive obroke, tokrat pa smo se z njo pogovarjali o varnosti živil, ki so na naših policah.

Kdaj lahko rečemo, da je živilo varno? Kaj pomenijo različne oznake na artiklih? Kaj so aditivi v živilih? Kako je z gensko spremenjenimi organizmi? Vse to in še več v tokratni epizodi!

Pogovoru prisluhnite tukaj:

Novo na Metroplay: “Vse, kar je za psiho preveč, nase prevzame telo” | Tomislav in Nina Senečić