Če počnete naslednje stvari, vam ljudje ne morejo zaupati

3. 4. 2023
Deli
Če počnete naslednje stvari, vam ljudje ne morejo zaupati (foto: Profimedia)
Profimedia

Se sprašujete, zakaj vam ljudje okrog vas ne zaupajo toliko, kot bi vam lahko? Morda nevede dajete takšen vtis. 

Zaupanje običajno zahteva kar nekaj časa, saj si ga moremo zgraditi. No, včasih nekdo preprosto izgleda tako, da mu lahko zaupamo, zato delimo kaj, kar ne bi povedali vsakomur. Ali pa se zgodi ravno obratno: sogovornik daje vtis, da mu ne gre zaupati. Ste ta zadnji ravno vi, pa tega ne veste? 

Spodnja vedenja sama po sebi ne dajejo vtisa nezaupljivosti, vendar lahko skupaj pošiljajo takšno sporočilo. Se prepoznate v njih? 

Izogibate se očesnemu stiku

Nekateri pravijo, da so oči ogledalo duše. V tem se skriva delček resnice, saj je sogovorniku izjemno neprijetno, če stalno umikate pogled. In ravno to, da ne morete gledati v oči, ljudem sporoča, da vam ne morejo zaupati. Samo pomislite, bi vi zaupali nekomu, ki vas niti ne pogleda, ko govorite? 

Pomanjkanje očesnega kontakta izraža nespoštovanje in nezaupanje, česar ste bili zagotovo deležni tudi sami. 

V vaših zgodbah je veliko nedoslednosti

Bodimo iskreni, vsi radi malce prikrojimo resnico, da bi bila zgodba zabavnejša, smešna ali bolj dramatična. In medtem ko ni težava v tem, da bi dodali kakšno malenkost, vas bodo precej čudno gledali, če bodo v vaših zgodbah nedoslednosti

Ne želite, da vaše zgodbe zvenijo drugače vsakokrat, ko jih poveste. Ravno to se zgodi, ko dodate nove informacije ali kakšne zadržite, kar je odvisno od tega, s kom govorite in kakšna je priložnost. Običajno se sosledje dogodkov ne ujema in ljudje okrog vas nimajo občutka, da vam lahko zaupajo, saj zgodbe izgledajo izmišljene. 

Delite preveč

Včasih to, da poveste veliko (ali preveč) o sebi, omaje vašo kredibilnost. Razlaganje podrobnosti osebi, ki jo komaj poznate, pomeni rdečo zastavico za zaupanje. Poleg tega lahko dajete tudi vtis čustvene nestabilnosti. Vendar ni problematično le govorjenje o sebi. Sogovornik bo manj verjetno zaupal tudi nekomu, ki z njim deli skrivnosti drugih. Kaj bi vam preprečilo, da izdate tudi njegovo skrivnost?

Nikoli ne prevzamete odgovornosti

Odgovornost pove veliko o tem, koliko vam lahko ljudje zaupajo. Če želite zvaliti krivdo za nekaj, kar ste naredili, na nekoga drugega ali na kakšen dejavnik (npr. vreme), drugim dajete vtis nezaupljivosti. Za ljudi, ki jim ne gre zaupati, je značilno, da skoraj nikoli ne odgovarjajo za svoje napake, ampak situacijo obrnejo tako, da je vedno kriv nekdo drug. 

Izogibate se komuniciranju

Na začetku je vsakemu težko sprejeti, da so njegova dejanja vodila v problem, a če niti ne začnete pogovora, to kaže, da vam ljudje ne morejo zaupati. Kar je logično, saj bi težko zaupali nekomu, ki se vedno brani komunikacije o problemih ali resnih temah in nikoli ne najde "pravega" trenutka, da bi načel te teme. 

Še bolj omaje zaupanje pomanjkanje zanesljivosti in nezmožnost prevzeti krivdo. Ali kdaj počnete kaj takšnega?

Prisluhnite aktvni podkastu! 

Dr. Ana Debevc Prašnikar: "Največja napaka je to, da ljudje sploh ne razmišljajo o vitalnosti":

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek