V nedavni študiji se je izkazalo, da redna praksa čuječnosti lahko ublaži anksioznost enako učinkovito, kakor antidepresiv.
Nov članek, objavljen v JAMA Psychiatry, ugotavlja, da je zmanjšanje stresa s pomočjo prakse čuječnosti enako učinkovito pri zdravljenju anksioznih motenj kot escitalopram - učinkovina, ki se v zdravilih uporablja za zdravljenje tesnobe in depresije.
Ne spreglejte:
- Kako veste, da prijatelj trpi za anksiozno motnjo? Bodite pozorni na te znake
- Ko zvok spravlja ob pamet: Kaj je mizofonija in kako jo prepoznate?
- Kako obrnete toaletni papir in kaj to razkriva o vaši osebnosti?
O raziskavi
Cilj študije je bil primerjati prakso čuječnosti za zmanjšanje stresa (mindfulness based stress reduction - MBSR) z escitalopramom za zdravljenje anksioznih motenj. V raziskavi je sodelovalo 276 posameznikov iz bolnišnic v Bostonu, New Yorku in Washingtonu, D.C. Udeleženci so bili stari med 18 in 75 let ter so imeli diagnozo generalizirane anksiozne motnje, socialne anksiozne motnje, panične motnje ali agorafobije.
Udeleženci so bili izključeni, če so jim v življenju diagnosticirali bipolarno motnjo, psihotične motnje, obsesivno-kompulzivno motnjo, anoreksijo, bulimijo, posttravmatsko stresno motnjo, motnjo uživanja substanc ali samomorilne misli. Prav tako so bili izključeni udeleženci, ki so MBSR že prakticirali.
Strokovnjaki so udeležence naključno razporedili v dve skupini: v eni so posamezniki prejemali escitalopram, v drugi pa so se posvetili čuječnosti. Ljudje, dodeljeni čuječni skupini so osem tednov zapored enkrat tedensko obiskali 2,5-urni tečaj MBSR. Prakso so nato izvajali tudi doma, vsak dan po 45 minut. Ljudje, ki so bili razvrščeni v skupino escitaloprama, so začeli z dnevnimi odmerki zdravila 10 mg.
Od 276 udeležencev, ki so bili prvotno izbrani za študijo, jih je 208 (102 v skupini MBSR in 106 v skupini z escitalopramom) zaključilo.
Stranski učinki antidepresivov
V študiji je 10 udeležencev (8 %) izpadlo iz skupine z escitalopramom zaradi neželenih učinkov, povezanih z uporabo antidepresivov. Iz skupine MBSR ni izpadel noben udeleženec. 78,6 % ljudi iz skupine z escitalopramom je doživelo vsaj en neželeni učinek antidepresiva.
Čuječnost in anksioznost
Izkazalo se je, da je praksa čuječnosti ublažila anksioznost do enake stopnje, kakor uporaba zdravil. Ob tem pa strokovnjaki ugotavljajo, da se s čuječnostjo lahko obvarujemo tudi pred neželenimi stranskimi učinki, ki bi jih lahko prinesla uporaba zdravil.
"V raziskavi se je pokazalo, da je MBSR dobra možnost zdravljenja s primerljivo učinkovitostjo kot zdravila, ki jih najpogosteje izbiramo za bolnike z anksioznimi motnjami.
Za anksiozne motnje so značilni problematični miselni vzorci, trening čuječnosti pa osredotoča um na sedanji trenutek; tako se posamezniki učijo videti misli in občutke le kot mentalne pojave in ne nujno točne refleksije realnosti. Ta proces izboljša uravnavanje čustev, zaradi česar se posamezniki manj odzivajo na misli in občutke. Poleg tega se čuječnost izvaja z neobsojajočim, sprejemajočim odnosom, ki sčasoma poveča samosprejemanje in sočutje do sebe," pojasnjujejo strokovnjaki, ki so v raziskavi sodelovali.
V kolikor imate tudi vi težave z anksioznostjo, preizkusite prakso čuječnosti pri strokovno usposobljeni osebi. V primeru, da že jemljete kakršna koli zdravila, pa se o tem posvetujte z zdravnikom.
Vir: madinamerica.com
- Preberite si še: Depresivni ljudje te besede uporabljajo pogosteje
Novo na Metroplay: Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec