Jok v marsikaterem pogledu, med katerim je tudi zdravstveni, deluje katarzično.
Med drugim pomirja, pomaga olajšati čustvene bolečine in napetost, ter izboljšuje razpoloženje.
Ljudje navadno jočemo ob žalosti, zaradi bolečine, alergij, srečnih dogodkov in včasih tudi ob manipulativnih vzgibih. Nekateri se joka izogibajo, saj se zlasti v povezavi z moškim spolom večkrat zmotno povezuje s šibkostjo. Vendar je jok za vse ljudi pomemben v različnih pogledih.
Ne spreglejte:
- Ovseni kosmiči so zdravi, a le, če si jih privoščite toliko
- 11 manj znanih znakov depresije (ki ste jih morda spregledali)
- Kakšne so psihološke posledice laganja za lažnivca?
Vrste solz in njihov namen
Glede na namen in čustveno stanje obstajajo tri vrste solz, ki so bazalne, refleksne in emocionalne.
Bazalne solze so po poročanju Ameriške akademije za oftalmologijo, zaščitne solze. Služijo predvsem za zaščito oči pred umazanijo in majhnimi delci. Ohranjajo svežino oči in nastanejo tudi pri številnih živalih.
Refleksne solze so solze, ki nastanejo kot posledica draženja oči, kot je na primer dim, onesnaženje, alergije ali tujki. Proizvedejo se v večjih količinah kot bazalne in so večinoma slanega okusa. Prav tako vsebujejo visoko raven protiteles, ki pomagajo zaščititi oko pred okužbo.
Čustvene solze so človeške solze, ki se pojavijo kot ob močnih čustvih, kot so veselje, žalost, strah ali bolečina. Po kemični sestavi se čustvene solze od drugih razlikujejo. Vsebujejo namreč prolaktin, adrenokortikotropni hormon, lev-enkefalin, kalij in mangan. Tovrstni hormoni pomagajo pri soočanju z intenzivnimi čustvenimi stanji in delujejo kot naravno sredstvo proti bolečini.
Jok deluje pomirjajoče in vpliva na čustveno pretočnost
Ljudje smo zmožni sposobnosti čustvenega joka, toda jok je kljub temu družbeno še vedno precej nesprejemljiv, zlasti v javnosti. Kljub temu obstaja več razlogov, zakaj je dobro in potrebno jokati.
Jok je povezan s čustveno pretočnostjo, kar vpliva na čustveno zdravje. Med drugim tudi povezuje in omogoča medsebojno komunikacijo in povezavo na globlje načine.
Jokanje prav tako deluje pomirjajoče. Pomaga pri lajšanju bolečin in izboljšanju počutja, za katero imajo v japonski kulturi tudi tako imenovano terapijo z jokom, ki se uporablja za izboljšanje razpoloženja.
Zatiranje joka in čustev lahko vodi do različnih zdravstvenih težav
Na žalost se mnogo posameznikov še vedno izogiba izkazovanja čustev, med katerimi je tudi jok. Ob tem lahko nastanejo čustvene in fizične blokade, kar je prikazala tudi raziskava Quartane in Burnsa, kjer je bilo dokazano, da so imeli ljudje, ki so svoja čustva potlačili, bolj izrazite odzive na sistolični krvni tlak v primerjavi s tistimi, ki jih niso. Prav tako so bili prikazani negativni dolgoročni učinki zatiranja čustev, ki so lahko povzročili kardiovaskularno reaktivnost.
Vplive, ki jih lahko ima zadrževanje joka na zdravje, so pokazali tudi v raziskavi iz leta 2023, ki so jo izvedli raziskovalci iz Brigham and Women's Hospital in Harvardske šole javnega zdravja Chan.
Med ugotovitvami so nanizali, da zadrževanje čustev vpliva na zdravje črevesja. Ugotovljeno je bilo namreč, da so imeli ljudje, ki so zatrli svoja čustva, manj raznolik črevesni mikrobiom, kar je vodilo v resna zdravstven kronična stanja. To je le še nekaj razlogov več, da vam naslednjič morda ne bo sramotno potočiti kakšno solzo.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?