38 odstotkov ločenih moških pravi, da novo zvezo takoj po ločitvi začnejo zato, da bi pozabili staro. Nova partnerica je tako pogosto le sredstvo proti osamljenosti, pomanjkanju samozavesti in proti nemoči.
Čisto vseeno je, ali ga zapustite vi ali on zapusti vas – propad zveze vrže iz tira prav vsakega moškega. Toda ti v nasprotju z ženskami niso navajeni zdržati močnih čustev in se morda o njih celo pogovarjati.
Ne vedo, kam bi s svojo bolečino, zato jo potlačijo. Nekateri se zakopljejo v delo ali pa se pospešeno ukvarjajo s športom. Drugi bežijo v alkohol. Nekateri si samozavest dvigujejo tako, da menjavajo seksualne partnerice ali pa si takoj poiščejo novo zvezo.
Kot smo že omenili, nova partnerica večinoma nadomešča človeško toplino, ki nastopi po ločitvi. Morda se ji celo zaupajo, tako da v njej vidijo čustveno oporo. Na začetku gre večinoma zares gladko. Če ne gre, se razidejo tudi z njo – in se počutijo še bolj negotove in osamljene. In spet hitro potrebujejo nadomestilo za oporo, ki so jo izgubili.
Izgradnja samozavesti in nadomestilo za čustveno oporo sta glavna vzroka, da moški tako hitro po ločitvi zaplavajo v novo zvezo.
In kako naj si to vse skupaj razloži zapuščena partnerica? Morda boste glede na zapisano malce lažje razumeli, zakaj se vaš bivši tako vede. Bolečina bo gotovo še prisotna. Morda pa vam bo lažje, če se boste večkrat spomnili lepših časov in svoje misli usmerili v prihodnost.
Kaj pomaga pri ljubezenskih težavah
- 1 Bodite žalostni
V prvih dneh po ločitvi najbrž ne boste hoteli verjeti, da se to dogaja prav vam. Potem pa nastopi velika žalost. Če jo boste poskušali potlačiti, ne boste storili nič dobrega. Prav nasprotno: žalost vas bo izdolbla od znotraj. Torej: jočite, vpijte, besnite – za nekaj časa je vse dovoljeno.
- 2 Premagajte dvome o sebi
Zlasti ženske so nagnjene k temu, da se počutijo nevredne in krivdo iščejo predvsem pri sebi. Pomembno je, da lepo ravnate s sabo in se spomnite partnerjevih napak.
- 3 Zagotovite distanco
Ločitve vam ne bo uspelo preboleti, če boste obdani s starimi spomini. Ni jih ravno treba vreči v smeti, dovolj bo, da jih pospravite v škatle in jih postavite v klet. Za nekaj mesecev se izognite tudi možnim stikom z bivšim partnerjem.
- 4 Bližina in odvračanje
Če boste svojo osamljenost, žalost ali razočaranje ubesedili, boste tudi prej 'okrevali'. Pomagajo vam lahko tudi prijatelji. Ti poskrbijo za občutek bližine in ponujajo priložnost, da se zamotite z nečim drugim. Pustite za seboj bolečino in stopite novi sreči na pot.
Podobno odvajanju od drog
- Aktivnost možganov
Ameriška antropologinja Helen Fisher je odkrila, da zaljubljenost aktivira iste možganske predele, ki reagirajo na droge. Tako bi lahko sklepali, da je ljubezen neke vrste odvisnost, ki poskrbi za čudovite občutke, ko je prisotna, in za hude bolečine, ko je ni več.
- Izločanje hormonov
Po koncu zveze telesna kemija več ne izloča hormonov sreče. Njihova koncentracija drastično upade. Tudi tu so občutki podobni kot pri odvajanju od drog.
- Stresne reakcije
Na drugi strani se izločajo stresni hormoni, ki prispevajo k precejšnji notranji napetosti.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?