Katere napake delate?

8. 7. 2014 | Vir: Lisa
Deli
Katere napake delate? (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Kaj lahko poveste o svojih napakah, ki ste jih naredili v življenju?

Številni ste verjetno že ugotovili, da so vas največje napake tudi največ naučile, če so le dovolj bolele. Saj vem, da sem malce 'žleht', a dejstvo je, da dokler nas ne boli dovolj, se kar nekako ne premaknemo iz situacije, ki nam sicer povzroča sive lase.

Ali kdaj analizirate svoje storjene napake?

Kaj ste ugotovili, ko ste neko napako naredili drugič? Se sami sebi zdite malce neumni, da ste spet enako postopali, kot ste že kdaj prej, in ste dobili takšno in drugačno kazen ali za svoje napake krivite druge (partnerja, otroke, sorodnike, šefa, državo itd)? Namreč, največje življenjske lekcije nas tudi največ naučijo, če le sami želimo in zmoremo to tako vzeti, ne da bi druge krivili za lastne napake. Po bolečini in sramu, da pač nismo perfektni, se lahko naučimo izogibati ponovitvi napak. Pa vedite, da zaradi storjene napake niste neumni ali slabi, ste pač samo zmotljivo človeško bitje.

Vsi delamo napake. Kako se bomo odzvali nanje, je odvisno od tega, česa smo se iz storjenih napak naučili. Saj veste, kako pravi pregovor: Kogar je pičila kača, se boji celo zvite vrvi.

Večina ljudi ima velike težave priznati svoje napake, kar lahko povzroči, da postanejo del negativne življenjske zgodbe posameznika, ki bo o sebi kar naprej menil, da je slab, nemogoč in bo tako neprestano obnavljal svoje napake, jih podoživljal in v taki lastnoročno povzročeni zanki živel mnoga leta. Se vam ne zdi škoda vse energije in časa, da jamrate, se smilite sebi in ne morete ali želite najti izhoda iz kroga napak?

Ko se naučimo lekcijo iz strojene napake, se mi zdi, da tudi sami o sebi več izvemo – kdo smo v resnici, kakšna je naša osebnost, kako reagiramo na napad, agresijo, pohvalo, priznanje. Kakšen je naš temperament, ambicija, želja osebnostno rasti in napredovati. To so vse etape, ki posameznika lahko pripeljejo do spoznanja o sebi. To pa je tudi izjemno pomembno za lastno vrednost in samozavest, ki se nato širi navzven.

Proces učenja iz napak je dokaj enostaven, vendar postane precej bolj zapleten, če zanikate svojo storjeno napako. Zanikanje se lahko kaže v obliki opravičila, napada ali pa laži. Pa saj vsi poznate koga, ki nikoli ne prizna napake in se posledično tudi nikoli ne opraviči, zna pa zelo dobro kriviti druge ljudi. Verjetno številni takšnim ljudem ne zaupate in jih tudi ne spoštujete preveč.

Pomemben del učenja iz lastnih napak je tudi ta, da si jih znate odpustiti.

Verjetno za tak preskok potrebujete novo perspektivo ter zavedanje, da pač vsi lahko kdaj naredimo napako in si jo tudi odpustimo. Če znamo napake odpuščati drugim ljudem, zakaj je ne bi mogli še sebi? Bodimo do sebe prav tako pozorni in nežni, kot znamo biti do nam dragih oseb. Mogoče lahko sami sebi privoščimo tudi nekaj sočutja, pa četudi smo besni na sebe za storjen 'feler'.

Pa saj pri sebi nekako vsi vemo resnico: da če bi se bolj potrudili in znali predvidevati malce vnaprej, bi se znali v veliki meri izogniti ponavljanju napake, pa tudi ne bi bili preveč besni na sebe, ko bi jo storili. A vseeno je zaradi nas samih in naše lastne vrednosti bolje, da smo včasih malce bolj previdni in da se res iz napak naučimo svojih lekcij.

Osebno pravim, da še tako velik problem lahko predstavlja odlično lekcijo za našo osebnostno rast, saj se iz reševanja in soočanja s težavo res največ naučimo. In ko se imamo radi, si nekako res ne želimo vedno znova trpeti ob enakih napakah. Je brez veze.

Melita Kuhar Pucko, strokovnjakinja za partnerske odnose in vzgojo otrok

Če bi se radi naročili na individualno svetovanje ali kaj povprašali, pogumno pišite na info@svetovalnica.si ali pokličite na tel. št. 031 666 168.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek