"Moj sodelavec neznosno smrdi! Naj mu kaj rečem?"

19. 3. 2024
Deli
"Moj sodelavec neznosno smrdi! Naj mu kaj rečem?" (foto: Profimedia)
Profimedia

Uh, kaj bi naredili, če bi se znašli v taki situaciji? Bi osebi kaj rekli, ali raje šli mimo? 😅

Tudi vi ste že naleteli na takšno situacijo: mimo vas pride oseba z izrazito neprijetnim vonjem, za katerega ni videti očitnega razloga. Greste tiho mimo, ali kaj rečete, če osebo poznate? Prav to se sprašuje bralec na Metro.co, kjer so ponudili odgovor. 

"Ali bi moral kaj reči sodelavcu, ki neznosno smrdi?"

Ste vedeli, da se potimo v vseh letnih časih in tudi, ko npr. plavamo in nimamo tega občutka? Posebej izrazito je potenje v poletnih mesecih, ko na sebi prej opazimo neprijeten vonj in se ravno iz tega razloga včasih večkrat v dnevu preoblečemo ali prhamo. Zaradi zdravstvenih težav ali česa drugega, pa nekateri posamezniki neprestano oddajajo neprijeten vonj, kar je težava predvsem za tiste, ki se zadržujejo v njihovi okolici. Če je to ravno sodelavec, ki ga videvate vsak dan, se kmalu pojavi misel, da bi kaj omenili.

Vendar, ali boste nevljudni? Tako pravi strokovnjakinja Liz Villani:

"Vsekakor bo izredno neprijetno, če boste nekomu omenili težave s telesnim vonjem. To je podobno, kot če bi kritizirali stil oblačenja ali pričesko. Oseba bi lahko bila zelo čustveno prizadeta, omemba te težave pa bi lahko pustila velike posledice tudi na samozavesti. Je torej najbolje, da samo stisnete zobe in potrpite v družbi te osebe? 

Ne spreglejte: 

Ne v vsaki situaciji. Če neprijeten vonj vpliva na delo osebe, ali ustvarja negativno ozračje v službi, potem bi morali kaj reči oz. narediti. Tudi v primeru, ko lahko to vpliva na cilje določenega podjetja, je pomembno, da osebo nekako opozorite. Če nekdo npr. vsak dan dela s strankami, lahko neprijeten vonj vpliva na prodajo ali povzroči nelagodje. 

Če vonj ne vpliva na delo osebe in tudi ne povzroča večjih težav, ker je npr. v ločeni pisarni in skupaj ne preživite veliko časa, potem je bolje stvari pustiti, takšne kot so. Ni potrebe po odpiranju tako občutljive teme, če ni pravega razloga za to - vedno dobro premislite, ali je zares potrebno ukrepati. 

Kadar se pogovoru zares ne morete izognite, bodite predvsem človek in ne sodelavec ali nadrejeni. Pokažite osebi, da vam je mar, da imate tudi vi težave in izkažite empatijo. Naredite vse, da bo pogovor čim manj neprijeten in stresen ter da se oseba ne bo čutila izločeno."

Preden kaj rečete, torej dobro premislite in po nepotrebnem ne dvigujte prahu. Predvsem pa se postavite v čevlje te osebe - tudi vam ne bi bilo prijetno, kajne?

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek