K aktivnemu življenju, ko se telo vsak dan spopada z novimi izzivi in napori, seveda spada tudi zdrava prehrana.
Saj v resnici ni treba narediti veliko. Izognimo se sladkorju in beli moki, pa bomo naredili že velik korak naprej. Da bi izvedeli, kako si lahko z zdravo izbiro še izboljšate rezultate, pa smo vzeli pod drobnogled sedem odličnih živil.
Sladki krompir
Sladki krompir je odličen vir beta karotena, ki se v telesu spreminja v vitamin A, zelo pomemben antioksidant, ki pomaga vzdrževati reproduktivne funkcije, vid in delovanje imunskega sistema. Sladki krompir ima nizek glikemični indeks in velik delež vlaknin.
Nasvet za športno dieto: krompir skuhajte, zmečkajte in ga uporabite namesto rezancev in riža.
Soja
Soja je zagotovo ena od bolj cenjenih vrst hrane, zlasti na Kitajskem, Japonskem in v jugovzhodnih delih Azije, saj jim v veliki meri nadomešča meso in daje pomembne beljakovine. Soja je tudi pomemben vir vlaknin, dobrih maščob, kompleksnih ogljikovih hidratov in vsebuje odlično mešanico vitaminov. Soja ima nizek glikemični indeks in v krvi pomaga uravnavati raven sladkorja, odlično pa zavira tudi tek.
Nasvet za športno dieto: pretlačite tofu in ga uporabite namesto jogurta ali sladoleda.
Losos
To je popoln paket beljakovin in zdravih maščobnih kislin omega 3 ter bi moral biti na vaših krožnikih vsaj dvakrat na teden. Maščobne kisline omega 3 preprečujejo nastanek krvnih strdkov in znižujejo slab holesterol, kar je odlična obramba pred srčno kapjo in infarktom.Maščobne kisline omega 3 so tudi odlična zaščita pred depresijo, saj močno dvignejo raven serotonina v možganih. Avstralski strokovnjaki so celo ugotovili, da losos pomaga pri določenih tipih artritisa.
Nasvet za športno dieto: konzervirane različice lososa so prav tako zdrave kot sveža riba.
Oves
Oves je tako ali tako prva misel, ko kdo omeni športno prehrano. Oves ima veliko vlaknin, poleg tega vsebuje prijetno mešanico obeh esencialnih tipov vlaknin (55 odstotkov topnih in 45 odstotkov netopnih). Med topnimi vlakninami najdemo beta-glukan, polisaharid (veriga molekul glukoze), ki si za učinek res zasluži pohvalo. Beta-glukani pripomorejo k uravnavanju ravni holesterola in občutno znižajo stopnjo tveganja za srčno-žilne bolezni in morebitno kap. Na obrambne mehanizme našega telesa jim uspe vplivati skozi aktivacijo določenih belih krvničk (makrofagov), ki kot mali lačni Pac-Men požirajo tuje vsiljivce (glivice in bakterije).
Nasvet za športno dieto: čez noč namakajte oves v sojinem mleku in jabolčnem soku, nato pa si ga za zajtrk pripravite s svežim sadjem. Popolno!
Testenine
Tudi testenine spadajo v zelo športno prehrano, zlasti takrat, ko se pripravljamo na dolgo in naporno preizkušnjo. Vse testenine, tako polnozrnate kot bele, imajo nizek glikemični indeks, se počasi prebavljajo in prinesejo energijo, ki se počasi sprošča iz našega telesa.
Nasvet za športno dieto: testenine kombinirajte s piščancem in popečenimi paradižniki. Energije vam ne bo in ne bo zmanjkalo.
Jogurt in skuta
Velik odstotek žensk, starejših od 60 let, ima težave z osteoporozo. Gibanje sicer blagodejno vpliva tudi na kosti, a seveda ne smemo pretiravati. Zelo pomembno je, da v telo vnašate dovolj kalcija, in prav tukaj pride na vrsto navadni jogurt, ki ima veliko kalcija in vitamina B12, ki vam pomaga pri utrujenosti. Vitamin B12 najete tudi v mesu in drugih živalskih izdelkih. Strokovnjaki za športno prehrano prav navadni jogurt vidijo kot eno od najboljših živil, ki pomaga pri obnavljanju moči po treningu, morda še boljša izbira pa je skuta.
Nasvet za športno dieto: kumarice pomakajte v odlično pomako iz naravnega jogurta in česna.
Pusto rdeče meso
Rdeče meso je odličen vir železa, cinka in vitamina B12. Prav ženske imajo običajno težave s pomanjkanjem železa, ki vodi v slabokrvnost. Anemične ženske pa so običajno utrujene in brez volje, kar seveda ni najbolje, če se ukvarjate s športom.
Nasvet za športno dieto: meso kombinirajte z listnato, zeleno zelenjavo, ki pomaga pri absorpciji železa.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?