Ali raje spite na desnem ali levem boku? To se lahko zgodi z vašim telesom!

11. 10. 2022
Deli
Ali raje spite na desnem ali levem boku? To se lahko zgodi z vašim telesom! (foto: Profimedia)
Profimedia

Spletna raziskava je pokazala, da Slovenci ljubimo spanje na boku. Več kot polovica anketirancev je namreč potrdila, da je to njihov najljubši položaj. 

Kot pišejo na strani Nacionalne fundacije za spanje, pa naj bi bil to tudi eden bolj zdravih spalnih položajev. Preberite v nadaljevanju, zakaj, katero stran izbrati in kaj še morate upoštevati.
Profimedia

Kako in koliko spimo pomembno vpliva na naše zdravje. To dobro vemo. Toda ali ste vedeli, da pomembno vpliva tudi spalni položaj in celo to, ali spimo na levem ali desnem boku? Povezano je z določenimi procesi v našem telesu. 

Morda boste v prihodnje vsemu temu posvetili več pozornost ...

Po mnenju terapevtov in številnih strokovnjakov ima spanje na levem boku največ pozitivnih učinkov na naše zdravje. V tem položaju, kot kaže, je pritisk na notranje organe manjši in prekrvavitev boljša, ta položaj naj bi pozitivno vplival tudi na prebavo. 

Naslednji velik izbruh vulkana: podnebni kaos, za katerega človeštvo nima načrta

Leva stran nudi tudi več koristi nosečnicam in bolnikom z refluksno boleznijo, pišejo še na strani fundacije za spanje. 

Študija Nacionalnega centra za biotehnološke raziskave je pokazala, da lahko spanje na levem boku zmanjša simptome refluksne bolezni, ki se kaže ponavadi z zgago in regurgitacijo kisline. Prebava je v tem primeru boljša.

Pri nosečnicah pa spanje na levi strani izboljša pretok krvi med srcem, plodom, maternico in ledvicami, hkrati pa zmanjša pritisk na jetra. 

Pri tem velja opomniti, da je situacija nekoliko drugačna pri bolnikih s srčnim popuščanjem. Ti lahko občutijo nelagodje in naj zato raje spijo na desnem boku.

PREVERITE: Če se med spanjem pogosto slinite – kaj to razkriva o vašem zdravju

Spanje na boku izboljša zdravje možganov

Profimedia

Tudi ponoči v možganih potekajo številni procesi, med drugim se čistijo odpadne snovi. To se sicer dogaja tako podnevi kot ponoči, a največji del, ko spimo. 

Raziskovalci so analizirali ali oziroma kako na ta proces vpliva spalni položaj. Izkazalo se je, da spanje na boku omogoča hitrejše odstranjevanje odpadkov v primerjavi s spanjem na trebuhu ali hrbtu. 

Za konec:

Seveda to ne pomeni, da bi morali zdaj spati strogo na levem ali desnem boku, še posebej če ob tem občutite nelagodje. Tudi znanstveniki se strinjajo, da je spreminjanje spalnih položajev in gibanje med spanjem pomembno. 

PREBERITE TUDI: To vaš spalni položaj razkriva o vaši osebnosti

VSI, KI TEŽKO ZASPITE, PA PREVERITE: Pred spanjem naredite naslednje 3 vaje (VIDEO)

Viri: 
Raziskava: Avoidance of the left lateral decubitus position during sleep in patients with heart failure: relationship to cardiac size and function
Raziskava: The Effect of Body Posture on Brain Glymphatic Transport
www.sleepfoundation.org

 

 

 

Novo na Metroplay:  Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec