Če radi prespite budilko, vam telo skuša nekaj povedati

17. 12. 2022
Deli
Če radi prespite budilko, vam telo skuša nekaj povedati (foto: Profimedia)
Profimedia

Ste eden tistih, ki zjutraj ob budilki vedno reče: še 5 minut? Potem imamo za vas slabe novice ...

Glede jutranjega prebujanja je bila opravljena raziskava na Univerzi Notre Dame. Očitno obstaja velika razlika med tem, ali vstanete brez budilke oziroma ob prvih zvokih alarma, ali budilko vedno utišate in spite naprej. 

Kakšna je vaša jutranja rutina in ali jo sploh imate? Če se stežka spravite iz postelje in vedno vstanete zadnjo minuto, preden morate od doma, potem naj bi vam telo nekaj sporočilo: morda trpite za kronično utrujenostjo. 

Raziskovalci so ugotovili, da se ljudje, ki se prebujajo z budilko, zbudijo precej bolj zaspani kot tisti, ki je ne potrebujejo. Če imate navado pritisniti gumb "spanje" in prestavite alarm na kasneje, pa ste lahko kronično utrujeni, pravijo. 

Šlo naj bi zato, da budilka prekine spalni cikel, zato se ob zvoku počutite precej bolj zmedeno in nenaspano, kot če bi se prebudili sami. Za primerjavo: tisti, ki so se prebujali naravno, so spali dlje in so se manj zanašali na kofein, ker niso čutili potrebe po njem. Ob naravnem prebujanju je telo deležno stresnega odziva, zaradi katerega je prebujeno in pripravljeno na dan. Z budilko se ta del prebujanja preskoči, zmoti pa se naravni spalni ritem. 

V raziskavi so ugotovili, da so ženske večkrat prespale budilko oziroma podaljšale spanje kot moški. Prostovoljci, ki so utišali alarm, so spali slabše kot tisti, ki ga niso. 

Še vedno je potrebnega kar nekaj raziskovanja, vendar so si strokovnjaki jasni v enem: ljudje vedno bolj uporabljajo gumb za "spanje" pri budilki, ker je vedno več kronično utrujenih. 

Gre za začaran krog, saj prespite budilko, ker ste zaspani, potem se vseeno prebudite nenaspani, ker je bil vaš spalni ritem moten, uživate kofein, ki vas bo zvečer ponovno držal pokonci in v posteljo boste odšli prepozno. Vendar obstajajo načini, kako si zagotoviti boljši spanec in sčasoma nehati vstajati šele ob tretji budilki. 

Kaj lahko naredite že danes za boljši spanec? 
  • Prezračite spalnico kakšne pol ure pred spanjem in iz prostora odstranite vse elektronske naprave. 

  • Določite uro, ko boste odšli spat in se je držite, čeprav bo na začetku težko. 

  • V posteljo se odpravite dovolj zgodaj, da boste imeli na voljo vsaj 7 ur spanca. 

  • Izogibajte se kofeinu v popoldanskem času.

  • Izogibajte se alkoholu vsaj toliko časa, da uredite spalni ritem. 

  • Zatemnite prostor ali uporabite spalno masko in čepke za ušesa. 

  • Tik pred spanjem ne glejte televizije in ne uporabljajte telefona ali računalnika. 

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek