Skrivnost genetike: TE stvari lahko o vas razkrije zdravje vaše matere

12. 7. 2023
Deli
Skrivnost genetike: TE stvari lahko o vas razkrije zdravje vaše matere (foto: Profimedia)
Profimedia

Pri zdravju ima precejšnjo vlogo tudi genetika, zato vam lahko zdravstveno stanje vaše mame napove, kaj vas čaka. To še posebej velja za zaplete, za katere so bolj dovzetne ženske kot moški.   

Mnogi zdravniki in strokovnjaki na področju zdravja so mnenja, da je pridobitev čim bolj natančne družinske zdravstvene zgodovine pomembna, saj lahko z njo pridobite vpogled tudi v svoje zdravstveno stanje.

Katere dovzetnosti za bolezni se odražajo v zdravju matere?  

Osteoporoza

Osteoporoza je bolezen pri kateri kosti s staranjem slabijo. »Obstajajo trdni dokazi o povečanem tveganju za osteoporozo, če jo je imela vaša mati,« pravi Todd Sontag, specialist družinske medicine pri Orlando Health Physician Associates. »Velikokrat je to povezano s podedovano telesno zgradbo z manjšo telesno težo. Če kot odrasli tehtate manj kot 58 kg ali imate indeks telesne mase manj kot 22, se lahko poveča tveganje za osteoporozo.« Drugi dejavnik tveganja je, da so starši (mama ali oče) v preteklosti že imeli zlom kolka, pravi strokovnjak. Za ublažitev tovrstnega tveganja poskrbite za zadostno količino kalcija in vitamina D ter zdrav način življenja.

Stanje kože

Če želite vedeti kakšna bo vaša koža, ko boste starejši, si oglejte obraz svoje mame. »Sposobnost vaše mame, da razgrajuje kolagen, in starost, pri kateri se je začel razgrajevati (starost, pri kateri je dobila gube), se preneseta na vas, prav tako pa tudi vzorec razgradnje kolagena. Tip vaše kože, se prenaša od matere in očeta, vpliva pa med drugim tudi na tveganje poškodb zaradi sonca in kožnega raka, pri čemer so bolj ogroženi tisti s svetlejšo poltjo.  

Depresija

Depresija je pri ženskah diagnosticirana dvakrat pogosteje kot pri moških, kar je verjetno posledica hormonskih nihanj ter odzivov na stres. Poleg tega se nekatere genetske mutacije, povezane z depresijo pojavljajo samo pri ženskah, kot je pokazala raziskava, objavljena v reviji Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology. Če je imela vaša mati depresijo, morate biti tudi vi pozorni na morebitne simptome.

Rak dojk in jajčnikov

Genski mutaciji, ki sta najpogosteje povezani z dednim rakom dojk in jajčnikov, sta mutaciji genov BRCA1 in 2. Če imate sumljivo družinsko anamnezo, na primer, če ima več družinskih članov raka dojk ali jajčnikov, če se je rak dojk pojavil v zgodnji starosti ali če je imel isti družinski član oba raka, obstaja večja verjetnost, bi lahko bili genetsko dovzetni za to bolezen.

Težave s plodnostjo in nosečnost

Od mame lahko podedujete zaplete v nosečnosti, ter tudi zmožnost zanositve ter sam potek nosečnosti. Če vas zanima, kakšna bo vaša nosečnost, zlasti kar zadeva tveganje za določene bolezni, vprašajte svojo mamo kakšna je bila njena. »Gestacijska sladkorna bolezen je pogostejša pri ženskah, ki so izpostavljene tveganju za sladkorno bolezen odraslih, ki se pojavlja v družinah. Če imate v družini sladkorno bolezen, ste izpostavljeni večjemu tveganju za gestacijsko sladkorno bolezen,« pravi Pamela Berens, doktorica medicine, specialistka ginekologije na McGovern Medical School na UTHealth. Deden je lahko tudi visok krvni tlak, ter značilna slabost in bruhanje, ki sta povezana z nosečnostjo.

Bolezni srca in možganska kap

Glede na genetsko podobnost v telesni teži in telesni zgradbi, imate lahko vi in vaša mati podobno tveganje za bolezni srca. Tudi če je vaša družina zdrava, se je potrebno zavedati drugih genetskih dejavnikov, ki lahko povečajo tveganje v vaši družini, opozarjajo strokovnjaki. 

Diabetes

Sladkorna bolezen je še ena bolezen, ki je pogostejša pri ženskah, tveganje pa je delno dedno, opozarja doktor Richard Honaker, glavni zdravnik portala Your Doctors Online. Po raziskavi, objavljeni v reviji Nature Genetics, lahko pri ženskah na tveganje za sladkorno bolezen tipa 2 vplivajo po materini strani podedovane različice genov, ki določajo, kako ženske shranjujejo maščobe. Pri vsem naštetem pa je poleg vpliva genetike potrebno upoštevati tudi dejavnike, ki so povezani z življenjskim slogom. 

Vir: thehealthy.com

Preverite tudi Aktivni podkast:

V epizodi Aktivni podkasta je v naši družbi dr. Ana Debevc Prašnikar, specialistka interne medicine, ki že vrsto let raziskuje načine, s katerim lahko podaljšamo mladostno delovanje našega telesa.

Prisluhnite mu tukaj:

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek