Hormoni - kako delujejo, kje nastanejo in kako lahko pozitivno vplivamo nanje?

3. 9. 2016
Deli
Hormoni - kako delujejo, kje nastanejo in kako lahko pozitivno vplivamo nanje? (foto: Profimedia)
Profimedia

Znanstveniki so denimo nedavno odkrili, da estrogen ščiti pred virusi gripe. Toda ženski hormon zmore še več: zaradi njega so ženske plodne. In to še zdaleč ni edini hormon, ki upravlja neštete procese v telesu in določa, kako se počutimo.

Skrajni čas, da pošljemo nekaj lepih misli svojemu hormonskemu sistemu – in zanj naredimo nekaj lepega.

Psiha in duša

Serotonin

Ta hormon je za naše dobro počutje še posebej pomemben v turobnih zimskih mesecih. Če možgani proizvajajo premalo serotonina, smo namreč nagnjeni k bolj depresivnim razpoloženjem.

Hormon lahko spodbudimo s sončno svetlobo, telesno aktivnostjo in smehom. Že samo privzdigovanje kotičkov ustnic zviša vrednosti tega hormona v krvi. K hrani, ki osrečuje, prištevamo živila z ogljikovimi hidrati, kot so testenine, misliji, čokolada in pa pekoče začimbe, na primer čili.

Priporočljiva je tudi joga. Poskusite z dihanjem, ki ogreje: pri vdihu potisnite popek navzven, pri izdihu pa zrak potisnite skozi nos in pri tem potegnite popek navznoter. To aktivira notranjo energijo in izboljša razpoloženje.

Presnova in spanec

T3 & T4

Ta hormona ščitnice določata občutek lakote in telesno težo, razpoloženje in potrebo po spanju – in sicer skupaj s hipofizo. Ta prek hormona tirotropina (TSH) daje signal za izločanje trijodtironina (T3) in tiroksina (T4), ki nato glede na količino v krvi presnovo bodisi podžgeta ali pa zavreta.

Kaj lahko sami storite za nemoteno delovanje? Jejte hrano, bogato z jodom. To so ribe, špinača, alge in živila oziroma jedi z morsko soljo. Preveč kofeina zniža hormonsko aktivnost. Raje občasno popijte zeleni čaj, ki vsebuje antioksidante, ki ščitijo celice.

Preverite: Kako sami testirate, ali vaša ščitnica deluje pravilno

Kožna slika in izgorevanje maščob

Somatotropin

Rastni hormon se ponoči ustvarja v hipofizi. Poskrbi za obnavljanje kožnih celic in spodbudi izgorevanje maščob.

Če bi ga radi spodbudili, od časa do časa izpustite večerjo in zadnji obrok pojejte okoli 16. ure. Tako boste poskrbeli za znižanje nivoja sladkorja v krvi, kar hipofizo privede do tega, da začne izločati več somatotropina. Ali pa zvečer izpustite ogljikove hidrate.

Poleg gibanja in sproščanja poskrbite tudi za uravnoteženo prehrano s sadjem, zelenjavo, pustimi mlečnimi izdelki, zdravimi maščobami (na primer kokos, avokado, losos, lanena semena) in fermentiranimi živili (na primer kefir, kislo zelje).

Imunski sistem in teža

Kortizol

Če nam preti preobremenitev ali pa nevarnost, se aktivira ta stresni hormon – in nam pomaga premagovati stres.

Težava: če nato pride do pomanjkanja počitka, se vrednost tega hormona poviša za trajno. Možne posledice so nemočen imunski sistem, pridobivanje telesne teže, slabi živci, motnje spanja in povišana nevarnost sladkorne bolezni.

Proti prekomernemu izločanju kortizola pomagajo meditacija, tai chi in qigong. In privoščite svojemu imunskemu sistemu dovolj spanja. Kar ne morete ustaviti toka misli? Pred spanjem prisluhnite zvokom šumenja valov.

Odnosi in ljubezensko življenje

Oksitocin

Ta hormon poglablja vezi do drugih ljudi, poskrbi, da smo zvesti, odporni proti stresu in zadovoljni. Izjemne količine tega hormona se ustvarijo med rojevanjem in dojenjem, kar nekaj pa ga v naši krvi pristane že ob objemu prijateljice ali pa med spolnim odnosom. Ni partnerja na vidiku? Ljubezen do sebe boste krepili z nanašanjem kreme na kožo in s pomočjo masaže.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"