Zgodnje znake in simptome perimenopavze je dobro poznati, vključno z nekaterimi neobičajnimi.
Perimenopavza je obdobje pred menopavzo, obdobje, ko telo naredi prehod v menopavzo, in zanjo so značilni različni znaki – ki pa jih mnoge ženske največkrat ne povežejo s to spremembo v življenju.
Menopavza je zadnja menstruacija v življenju ženske in s tem se pri ženski zaključi obdobje plodnosti. To se običajno zgodi med 45. in 55. letom. Zgodi pa se lahko tudi prej. Če se pojavi pred 45. letom, govorimo o zgodnji menopavzi.
Vendar se lahko različni znaki pojavijo tudi desetletja pred tem, v fazi, znani kot perimenopavza, ki lahko prizadene ženske v 30. ali celo prej. Toda to niso vedno vročinski oblivi, kot se običajno meni. Zato mnoge ženske znakov ne prepoznajo.
Kot pišejo na strani NHS lahko perimenopavza in menopavza sprožita vrsto znakov, kot so tesnoba, nihanje razpoloženja, t. i. možganska megla in neredne menstruacija, ki "imajo lahko velik vpliv na življenje, vključno z odnosi in delom".
Ne spreglejte še:
- Ob TEJ uri so ženske najbolj razpoložene za spolne odnose
- 16 stvari, ki jih močna ženska v razmerju ne bo tolerirala
- 30 porednih vprašanj, ki jih zastavite partnerju
Kakšni so znaki perimenopavze?
Nekateri manj znani zgodnji opozorilni znaki perimenopavze so lahko:
- menoragija (nenavadno močne in dolge menstruacije),
- vaginalne težave,
- okužbe sečil,
- anksioznost, slabo razpoloženje, depresija,
- kognitivne težave
- moten spanec,
- težave z ravnjo energije
- težave s ščitnico,
- spremembe ravni holesterola,
- palpitacije ali težko dihanje,
- težave s kožo, kot so suha koža, mozoljavost, srbečica in izpuščaji,
- telovadba se zdi kot opravilo,
- težave s sklepi,
- večja nagnjenost k boleznim in okužbam,
- težave z libidom in spolno slo
Drugi znaki:
- vročinski oblivi,
- migrene in glavoboli, ki so hujši kot običajno,
- telesne spremembe in povečanje telesne teže.
Ti simptomi lahko vztrajajo več mesecev ali celo let in se lahko sčasoma spremenijo, stanje se lahko izboljša ali celo poslabša.
Kot še navajajo na strani NHS, lahko nočno znojenje in oblivi izginejo oziroma se stanje izboljša, a nato lahko nastopita slabo razpoloženje in/ali tesnoba. Nekateri simptomi, kot so bolečine v sklepih in suhost nožnice, pa se lahko nadaljujejo tudi po prenehanju menstruacije.
Veliko žensk ne prepozna znakov oziroma jih ne povezujejo s perimenopavzo, pogosto se odločijo, da jih bodo preprosto tolerirale. Vendar je pomembno, da vsaka v tem obdobju poskrbi za svoje zdravje in poišče podporo in nasvete. Znaki lahko začnejo vplivati na kakovost življenja in razumevanje je ključno, saj to omogoča boljše spopadanje s spremembami, k se dogajajo v telesu.
Pomemben je tudi zdrav življenjski slog, uravnotežena prehrana, redna telesna aktivnost in po potrebi hormonska terapija, ki lahko pomaga ublažiti simptome in izboljšati kakovost življenja med perimenopavzo in po njej.
Preverite še:
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?