Počitek po jedi: Izogibati bi se ga morali predvsem ljudje s TO zdravstveno težavo

9. 1. 2024
Deli
Kdaj bi se morali izogibati počitka neposredno po obroku? (foto: Profimedia)
Profimedia

Ste tudi vi eni izmed tistih, ki se po slastnem obroku radi vsaj za nekaj trenutkov uležete na kavč in si malce odpočijete?   

Vsekakor niste med redkimi, saj je tovrstna navada domača marsikomu, še zlasti ob prostih dnevih. Toda kljub temu, da je poležavanje na kavču po obroku mamljivo, s seboj prinaša tudi nekaj minusov, ki jih je potrebno vzeti v zakup.  

Ne spreglejte:

Kaj se zgodi, če se takoj po jedi uležete?  

Poležavanje po jedi lahko zmoti prebavo  

Če se takoj po jedi uležete, lahko to med drugim zmoti prebavne procese. Zaradi povečanja želodčne kisline se lahko pojavi nelagodje ali morebitne prebavne motnje, čemur so bolj dovzetni ljudje, ki trpijo za refluksom kisline ali gastroezofagealno refluksno boleznijo.

Ta prebavna motnja nastane, ko se želodčna kislina pogosto vrača v požiralnik, sluznica požiralnika pa je zaradi tega refluksa lahko razdražena. Ljudem, ki imajo težave z refluksom kisline strokovnjaki na splošno priporočajo, naj počakajo tri ure po jedi, preden se odpravijo tudi na nočni počitek.  

Italijanski zajtrk, ki ga lahko jeste kadarkoli v dnevu – pane frattau

Prebavne težave pa se lahko kažejo na različne načine tudi pri drugače povsem zdravih ljudeh, ki imajo navado po obroku odležati kitico ali dve. Simptomi se lahko pokažejo kot neprijetna napihnjenost po obroku, bolečine v trebuhu, napenjanje, vetrovi, morebitna slabost ali na splošno slabše počutje.

Kako se izogniti morebitnim prebavnim težavam po obroku?

V izogib morebitnim težavam, ki se lahko pojavijo po obroku, lahko med svoje prehranjevalne navade uvedete nekaj sprememb.

Med njimi so naslednje:

  • Prepoznajte živila, ki vam povzročajo prebavne težave in napihnjenost po obroku, ter jih izločite iz jedilnika ali pa si jih privoščite le redko.  
  • Zmanjšajte kofein in alkohol ali pa ju izločite.
  • Imejte več manjših obrokov tekom dneva. Namesto na primer treh večjih, si raje privoščite pet manjših obrokov.
  • Poiščite tehnike, ki jih lahko dnevno prakticirate za sprostitev. To so lahko sprostitvene tehnike, hipnoterapija, meditacija in podobno. Poskusite lahko z akupunkturo, ki lahko blokira občutek bolečine, ki doseže možgane ali zeliščno terapijo.  

V katerih primerih je po jedi dobro počivati?  

Nasprotno pa je pri nekaterih stanjih, zlasti nekaterih zdravstvenih težavah priporočljivo eno uro po jedi ležati. Med njimi je primer postprandialne hipotenzije (nizkega krvnega tlaka).

To je sicer stanje, pri katerem krvni tlak pade povsod v telesu, razen v prebavnem sistemu. Posledica pa se lahko pokažejo kot vrtoglavica, slabost, omedlevica in angina pektoris.

Vir: zadovoljna.dnevnik.hr

Preverite še:

Bonus video: Spoznajte Slovenko, ki je obiskala že preko 1400 slovenskih jezer

Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"