Se tudi vam zdi, da se s staranjem vedno pogosteje srečujete s to zdravstveno težavo? Ne gre samo za občutek!

24. 10. 2023
Deli
Se tudi vam zdi, da se s staranjem vedno pogosteje srečujete s to zdravstveno težavo? Ne gre samo za občutek! (foto: Profimedia)
Profimedia

S temi težavami se je soočil že vsak, vendar se s staranjem pojavijo v veliko večji meri in lahko postanejo zelo resne. 

S staranjem se telo spreminja in vedno večje je tveganje, da se soočite s katero od zdravstvenih težav. No, s to ste se verjetno že soočate, vendar s staranjem v še večjem obsegu. Ste opazili, da vam kaj, kar jeste že skoraj celo življenje, povzroča težave s prebavo? Ja, to se prav lahko zgodi. Poglejmo, zakaj. 

Kot prej omenjeno, se z leti telo spreminja in prebava žal ni izključena. Tudi če prej niste imeli nobenih težav s prehrano, napihnjenostjo, plini, zaprtostjo ali čim podobnim, vas to lahko doleti in kar naenkrat morate paziti, kaj dodate na svoj jedilnik. 

Ko s staranjem živci in mišice odpovedujejo in popuščajo, je ogroženo delovanje in sodelovanje prebavnih organov. To vpliva na proces prebave in ga upočasni ter vam povzroči težave kot so pekoča zgaga, napenjanje, bolečine v trebuhu, zaprtje ali driska. Seveda na to vpliva tudi vaš življenjski slog, npr. koliko se gibate, kako delujejo vaše mišice pri požiranju, kaj jeste in pijete ...

Kaj lahko storite, da prebavne težave omilite ali preženete?

Jejte počasi in dobro prežvečite vsak grižljaj

Ker se nam mudi in je na sporedu ravno najljubša serija, obroke velikokrat jemo hitro, kar pred računalnikom ali televizijo. Takrat nismo pozorni na to, kako hitro jemo in hrano prežvečimo le toliko, da jo lahko spravimo po grlu. Spremenite to navado in za začetek začnite jesti za mizo, kadar le lahko. Ob tem, ko jeste, ne glejte televizije, ne preverjajte računalnika in telefona. Tako se boste lahko osredotočili na grižljaje. Če vam bo lažje, lahko na začetku štejete, kolikokrat prežvečite hrano, potem pa vam bo prišlo v navado, da jeste počasneje. 

Več pijte

S staranjem lahko vaša usta postanejo suha, ker se proizvodnja sline zmanjša. To vas ovira pri žvečenju hrane in požiranju, posledično imate prebavne težave. Če se srečujete s takšnim problemom, se odpravite v lekarno in vprašajte, kako vam lahko pomagajo. Sami pa lahko spijete več vode tudi med obroki, da bo vse skupaj lažje. 

Manj predelane hrane

Predelana hrana podre ravnovesje črevesnih bakterij, kar poveča tveganje za prebavne bolezni. Napihnjenost in težave s prebavo mogoče opazite že po obroku v restavraciji, ali po tisti hitri malici, ki si jo kupite v službi. S staranjem bo vse skupaj še huje, saj bo telo vedno počasneje "okrevalo" po predelani hrani. 

Čim prej začnite vse obroke pripravljati doma. Poiščite recepte in se organizirajte tako, da boste lahko s seboj vzeli tudi zdravo malico, si ob poznem prihodu domov pogrejete kaj iz zamrzovalnika ... Prebava vam bo hvaležna. 

Vlaknine

Vlaknine imajo zelo pozitiven vpliv na prebavo, med drugim boste precej lažje in brez bolečin opravili 2. potrebo, če imate s tem težave. Zato postopoma vlaknine vpeljite na vaš jedilnik, vendar bodite previdni s količino: če boste v hrano naenkrat vnesli veliko količino vlaknin, bo stanje ravno obratno in lahko čutite napihnjenost ali večjo potrebo po odhodu na stranišče. 

Redno se gibajte

Vadba in gibanje pomaga prebavi pri normalnem delovanju, saj spodbuja premikanje prebavnega trakta. Medtem ko vam ležanje na kavču po kosilu ne bo naredilo velike usluge, lahko sprehod naredi čudež in vaš reši težav, s katerimi se nenehno soočate. 

Poskrbite, da boste aktivni tako čez dan kot na vadbah. Omislite si pot v službo, ki bo vključevala nekaj gibanja, izberite si športe, ki jih boste lahko izvajali pozimi, hodite po stopnicah kadar lahko, poskrbite, da doma ne boste ves čas sedeli ...

Uvedite spalno rutino

Jo že imate? Pri spalni rutini se v posteljo odpravite ob isti uri in prebudite od istem času. Če spite premalo, bo to ogrozilo delovanje imunskega sistema in negativno vplivalo na črevesno pregrado. Poleg tega boste imeli manj energije, težje se boste osredotočili in komaj prišli čez dan. Urnik prilagodite tako, da bo vedno dovolj časa za spanje. 

Bi morali k zdravniku? 

Včasih je za napihnjenost kriva samo hrana, drugič pa kakšna resnejša zdravstvena težava. Če simptomi kar ne izginejo in postajajo vedno bolj boleči, se obvezno oglasite pri svojem zdravniku. Ta bo opravil vse preiskave in odkril, kaj je vzrok prebavnih težav ter vam tudi svetoval, kako jih odpraviti. 

Viri: n1info.hr

Prisluhnite aktvini podkastu! 

Prehranska strokovnjakinja opozarja: "Slovenci imamo slab odnos do hrane"

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?