Večina ljudi misli, da se bo z jemanjem več zdravil rešila prehlada, v resnici pa so naša telesa že pripravljena, da se odzovejo in ščitijo pred okužbo, le stanju primerno se moramo obnašati.
Težko dihate, kihate, kašljate, teče vam iz vseh odprtin, skratka, premagal vas je prehlad in obupno želite biti čim prej zdravi, pa nemalokrat dosežete nasprotni učinek zaradi pet najbolj pogostih napak.
Preberite še:
- Farmacevtka razkriva recept za domač sirup proti bolečinam v grlu: "Potrebujete le med in čebulo"
- Študija: Ena čajna žlička soli manj na dan ima enak učinek kot zdravila za znižanje krvnega tlaka
Pretiravanje z zdravili
Pravkar ste spili zdravilo za lajšanje bolečine v grlu, minilo je že 15 minut in se ni še nič zgodilo. Zakaj ne bi vzeli še enega zdravila? To je povsem napačno razmišljanje. Večina zdravil namreč začne delovati vsaj pol ure po zaužitju.
Žal pa so bolniki v glavnem nestrpni in želijo čim prej premagati draženje in bolečine ter zaradi tega vzamejo večji odmerek zdravil. Pravzaprav je dobro biti potrpežljiv, saj lahko pretiravanje z zdravili vodi do poslabšanja simptomov in nastanka novih. Preveliki odmerki antihistaminikov lahko povzročijo zaspanost, pretiravanje z analgetiki pa lahko privede do resnih kožnih reakcij in dolgoročnih poškodb jeter.
Premočno izpihovanje nosu
Povsem normalno je, da izpihujete nos, ko ste prehlajeni, vseeno pa ni zaželeno, da to počnete prepogosto. To lahko privede do drugih nevšečnosti. Če močno izpihujete sluz iz nosa, lahko poškodujete sinuse in s tem podaljšate proces zdravljenja. Sluz, ki zaide v sinuse, vsebuje veliko bakterij in virusov, ti pa lahko izzovejo resne okužbe.
Pretiravanje s kavo
Morda mislite, da bo pitje kave zagotovilo energijo in vam pomagalo, da prestanete ves dan v službi kljub prehladu.
Vaše utrujeno telo potrebuje počitek in hidracijo, da bi si opomoglo v najkrajšem času. Kadar ste bolni, je najbolje ostati doma, počivati in piti veliko tekočine. Izčrpanosti zaradi bolezni ne morete pregnati s kavo, saj kofein organizem še dodatno dehidrira in lahko podaljša trajanje bolezni.
Zdravljenje na lastno pest
Marsikdo ima doma majhno lekarno. Ne zanašajte se na svoje znanje o prehladih in informacije s spleta, raje obiščite zdravnika. Zavedajte se, da recimo antibiotiki ne zdravijo virusnih obolenj, temveč bakterijske okužbe in jih ne bi smeli jemati na lastno pest.
Ne upoštevate navodil za uporabo kapljic za nos
Zamašen nos je posledica nabreklih krvnih žil v nosu, ki otežujejo dihanje. Razpršila za nos oteklino zmanjšajo, a če jih uporabljate več kot tri dni, povzročijo vnetja krvnih žil, ki zato znova nabreknejo, dihanje pa je še bolj oteženo.
Preberite še:
Kaj pa proti prehladu zares deluje?
Zavedamo se, kako težko je preprečiti širjenje virusa prehlada, sploh če delamo, kjer je precejšni pretok ljudi, ali imamo otroka, ki obiskuje vrtec ali šolo. Vsekakor pa je vedno bolje preprečiti kot zdraviti. Na poti k temu si lahko pomagamo z novejšimi raziskavami o tem, katere pripomočke lahko uporabljamo v boju proti virusom, ki prežijo na nas.
Tablete cinka
Nekatere raziskave so pokazale, da lahko tablete cinka skrajšajo prehlad tudi za štiri dni. Nasvet raziskovalcev je, da dnevno uporabite maksimalno 100 miligramov cinka.
Probiotiki
Večji del imunskega sistema je v našem prebavnem traktu. Dokazano je, da probiotiki zmanjšujejo simptome prehlada, zato izberite kakovosten izdelek, ki vsebuje probiotike in prebiotike.
Ameriški slamnik
Ameriški slamnik je edino zdravilo, ki ga pri zdravljenju prehlada uporabljamo za odpravljanje vzrokov, in ne le lajšanje simptomov!
Paracetamol
Prehlada ne more nič preprečiti, lahko pa olajšate njegove simptome. Pri prehladu paracetamol prednjači pred ibuprofenom.
Vitamin D
Tudi vitamin D pomaga pri obrambi pred infekcijami. Raziskave so pokazale, da ta vitamin aktivira imunski odziv telesa tako, da spodbudi limfocite T v telesu, ki napadejo in odstranijo vsako nevarnost.
Novo na Metroplay: Alenka Husič o najlepših spominih, vzgoji hčerk in pestrem preteklem letu