Združevanje nekaterih živil ima lahko neverjeten učinek na zdravje. Tako nas lahko npr. kombinacija rib in brokolija varuje pred razvojem raka.
Ribe in brokoli
Tun in morski list vsebujeta selen, mineral, ki v telesu zviša raven encima tioredoksin reduktaza (TR-1), ki vas ščiti pred rakom. Z brokolijem pa boste pojedli veliko sulforafana, rastlinskega metabolita, ki prav tako pospeši tvorbo encima TR-1.
Ko so britanski znanstveniki v svojih raziskavah združili moči brokolija in rib, so ugotovili, da sta skupaj kar 13-krat bolj učinkovita pri zaviranju rasti rakavih celic kot vsak posamično. Prepričani so, da je pri višjih koncentracijah selena v celicah povečana tudi učinkovitost sulforafana, ki pospešuje tvorbo encima TR-1.
Z mesom redno jejte tudi zelenjavo
Poleg rib so odličen vir selena še govedina, puranje meso, brazilski oreščki in gobe. Med zelenjavo, ki vsebuje največ sulforafana, sodijo rastline iz družine križnic: brokoli, cvetača, brstični ohrovt in zelje.
Salsa in avokado
Zelenjava živih in izrazitih barv - predvsem oranžna in rdeča, ki se po navadi uporablja za pripravo različnih omak in solat -je bogata z močnimi rastlinskimi pigmenti karotenoidi. Z njimi se lahko ob rednem uživanju močno znižate stopnjo tveganja za razvoj raka, srčno-žilnih obolenj in sive mrene.
Karotenoidi so topni v maščobi, zato so v telesu maksimalno učinkoviti šele takrat, ko obroku dodate majhno količino zdravih maščob, na primer avokada.
Znanstveniki iz državne univerze v Ohiu so celo odkrili, da so ljudje, ki so jedli solato z dodatkom polovice narezanega avokada, absorbirali do desetkrat več betakarotena in luteina (karotenoidov, ki ju najdemo v korenju in špinači) kot tisti, ki so jedli solato brez dodatka tega mastnega sadeža.
Še več, kombinacija avokada in salse, znan mehiške paradižnikove omake, pospeši tudi absorpcijo karotenoida likopena, ki ga v večjih količinah najdemo v paradižniu.
»Maščobne kisline pomagajo, da se karotenoidi v črevesju dobro raztopijo in lažje resorbirajo skozi stene črevesnih resic,« pojasnjuje dr. Steve Schvartzs. »Prav tako so eden glavnih sestavin delov lipoproteinov, ki prenesejo karotenoide v krvni obtok.«
Jejte »pisano« zelenjavo
Kadar jeste »pisano« zelenjavo, bodisi surovo bodisi kuhano, si zraven privoščite še malo maščobe za zdravje. Ni nujno, da vedno izberete prav avokado, dobra zamenjava je tudi 30 g sira, dve kepici masla ali dve jedilni žlici polnomastnega preliva za solate.
Česen in janež
Česen in janež vsebujeta različne biološko aktivne spojine, ki nas varujejo pred razvojem raka. Raziskovalci z univerze v Texasu so ugotovili, da se aktivne sestavine obeh začimb med seboj dopolnjujejo, kar pomeni, da boste imeli več koristi, če ju boste uživali skupaj.
Poleg tega bo aktivna učinkovina iz janeža, ki se imenuje anetol, močno ublažila neznosen zadah po česnu. Japonski znanstveniki so namreč ugotovili, da anetol pospeši tvorbo sline, ta pa ustavi tvorbo bakterij in 'odplavi' žveplove spojine, ki so se sprostile pri žvečenju česna in povzročajo slab zadah.
Sesekljan česen in zdrobljen janež
Pri pripravi jedi poskusite zmešati sesekljan česen in zdrobljen janež. Delovanje semen je učinkovitejše, saj semena v primerjavi z listi vsebujejo veliko več anetola. Za mariniranje govedine, perutnine ali svinjine pred peko pa lahko pripravite naslednjo mešanico:
- jedilna žlica janeževih semen
- stroka drobno sesekljanega česna
- čajni žlički zdrobljenega črnega popra
- čajni žlički morske soli
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?