To je 8 napačnih načinov prhanja (in verjetno delate vsaj eno napako)

6. 3. 2024
Deli
To je 8 napačnih načinov prhanja (in verjetno delate vsaj eno napako) (foto: Profimedia)
Profimedia

Prhanje je veliko več kot odpreti vodo po napornem dnevu in odmisliti vse težave, ali si pripraviti kopel. Preverite, kako se lahko prhate narobe in ugotovite, ali počnete katero od teh napak. 

Težko je sprejeti, da se prhamo narobe, ko to počnemo vsak dan in že toliko let. Umivanje je postalo navada in verjetno vsako jutro ali večer naredite iste gibe, če se tega zavedate ali ne. In ne gre le zato, da bi lepo dišali, pač pa med prhanjem s sebe speremo vse umazanije in bakterije, ki smo jih nabrali čez dan v službi, na avtobusu, v nakupovalnem središču ... Zato je pomembno, da se prhate pravilno. 

Poglejmo, kakšni so napačni načini prhanja: 

Napačna temperatura vode

Običajno imamo dva ekstrema: ljudi, ki se prhajo z zelo toplo, skoraj vročo vodo in tiste, ki čez celo leto uporabljajo mrzlo vodo. Mrzla prha ne bo ravno vaš prijatelj. Morda jo uporabljate zjutraj, da se prebudite, ne bo pa se vam pomagala sprostiti. Če uporabite zelo toplo ali vročo vodo, s kože sperete naravna olja, zato postane suha in srbeča. Zato ostanite pri zlati sredini in izberite mlačno ali toplo vodo ter ne hodite v ekstreme. 

Predolgo prhanje

Posebno pozimi so mikavne dolge vroče prhe in lahko vas sprosti že samo misel na to, da si jo boste zvečer privoščili. Vendar to ne bo najbolje za vašo kožo. Ko predolgo stojite pod "slapom" vode, koža izgubi naravno prisotna olja in vlago. Če opazite težave s kožo kot je srbečica in pojav izpuščajev, ki precej srbijo, poskusite s krajšimi prhami. Stremite k 10 do 15 minutam ter uporabite vlažilno kremo, ko se osušite. 

Umivanje z gobico

Z uporabo gobice za umivanje se izognete prekomerni uporabi mila, saj lahko z nekaj kapljicami spenite gobico in se umijete po celem telesu. Vsekakor boste privarčevali pri izdelku in žal tudi pri svojem zdravju. Gobica, ki naj bi skrbela za vašo čistočo, je lahko hkrati tudi glavna zbiralnica bakterij v kopalnici. Poleg tega lahko gobica dodatno draži občutljivo in suho kožo, če je ne čistite, pa lahko pričakujete še kakšna vnetja. 

Preverite tudi: 

Grobo sredstvo za čiščenje

Ste zaskrbljeni glede nečistoč in bakterij, zato ste si omislili še kaj bolj grobega od običajnega šampona in mila? Naj vas pomirimo, vse potrebno odstranijo sredstva, ki jih kupite v vsaki trgovini po dostopni ceni. Ni potrebe, da bi za uničevanje bakterij ali odstranjevanje nečistoč uporabili še kaj drugega. Če preverjate sestavine v izdelkih, izberite izdelek z lipidi, ki koži dobro dene. Poskrbite tudi, da vse dobro izperete. 

Ne očistite celotnega telesa

Vaša mama je imela prav, ko vas je opominjala, da se morate umiti za ušesi, med prsti, po hrbtu ... Če kakšen del telesa izpustite, ker mislite, da bo tekoča voda pač opravila svoje, tvegate pojav ekcema ali aken, saj uničite  mikrobiom - ravnovesje bakterij na koži. Ko naslednjič stopite pod prho, zavestno umijte celotno telo - morda boste odpravili vaše težave s kožo. 

Napačno zaporedje šampona in mila

Kakšno zaporedje uporabite pri umivanju las? Najprej nanesete šampon, ali se najprej umijete po telesu? Priporočljivo je, da najprej nanesete šampon, ga izperete, nato nanesete balzam za lase (ali ponovno šampon) in se namilite. S tem boste s kože hkrati sprali ostanke šampona ali balzama, ki bi vas lahko dražili. Če se boste še depilirali, to storite nazadnje, ko bodo dlake mehkejše zaradi tople vode in jih boste lažje odstranili. 

Prhanje samo zjutraj

Nekateri se radi oprhajo zjutraj, da dan začnejo sveži, se pogrejejo ali prebudijo in sprostijo pred odhodom od doma. Ste eden od njih? Ne skrbite, ne bomo ukinili vaše jutranje rutine. A ne zanemarite prednosti, ki jih ima prhanje pred spanjem (zvečer). Že 10-minutna topla prha vam lahko pomaga zaspati, poleg tega boste v posteljo legli sveži, če ste dan preživeli kje zunaj (v službi, ob uporabi javnega prometa, na pijači, po opravkih ...). Vseh bakterij in nečistoč ne boste nesli s seboj v spalnico. Tisti, ki ste alergični na cvetni prah, se v času cvetenja oprhajte tudi zvečer, da si ne nakopljete kakšnih simptomov še ponoči. 

Prepogosto prhanje

Če ne počnete fizičnih opravil, temperatura zraka ni visoka in se čez dan ne prepotite, bi bilo dovolj, če bi se oprhali večino dni v tednu, ne pa vse. Kakšen dan bi lahko tudi izpustili prhanje. Kadar telovadite, se potite ali se zadržujete na krajih, kjer veste, da na kožo pridejo nečistoče, se morate morda prhati dvakrat v dnevu. V tem primeru naj bo ena prha krajša in brez miljenja, druga pa daljša in temeljita. Nikakor pa ne pretiravajte npr. poleti in se ne prhajte večkrat v dnevu, saj boste popolnoma izsušili svojo kožo. 

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek