Stopnja raka debelega črevesa in danke se je med mladimi odraslimi dramatično povečala, a se je tudi diagnosticiranje v tej skupini izkazalo za težavno.
Ko so Kyla Pukylo začele mučiti bolečine v trebuhu, je poskušal v domačem kraju najti zdravnika, ki bi ga lahko čimprej sprejel – zato se je naročil na e-zdravje. Rekli so mu, da trenutno razsaja trebušna viroza in naj počaka nekaj dni. To je bilo maja 2021. Mesec dni kasneje ga je medicinska sestra napotila na urgenco. CT je pokazal velik tumor, ki se je že razširil na jetra. Odkrili so mu raka 4. stopnje.
Kyle Pukylo je eden od petih, ki so za NBC News spregovorili o svojih izkušnjah, po tem, ko so pri svojih 20 oziroma 30 letih izvedeli za diagnozo. Večina pravi, da so zaradi svoje starosti ignorirali prve znake.
Stopnja raka debelega črevesa in danke se je v zadnjih nekaj desetletjih med mladimi odraslimi močno povečala. Delež bolnikov z diagnozo, mlajših od 55 let, se je v ZDA leta 2019 povzpel na 20 % (leta 1995 je ta znašal 11 %), piše American Cancer Society.
Zdravniki in raziskovalci ne morejo v celoti pojasniti, zakaj. Gre za kombinacijo dejavnikov – vključno s tem, da mladi ne hodijo redno na preglede in pogosteje ignorirajo simptome, opominjajo.
V Sloveniji je rak na debelem črevesu in danki četrti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka. Podatki Registra raka za Slovenijo iz let 1993–1997 potrjujejo, da je več kot 80 odstotkov bolnikov z rakom na debelem črevesu in 70 odstotkov bolnikov z rakom na danki odkritih, ko se je rak razširil. Število novih primerov je naraščalo do skoraj 1600 letno, 700 oseb pa je na leto umrlo. To je zaskrbljujoč podatek glede na to, da je bolezen v začetni fazi popolnoma ozdravljiva, še pišejo na strani program-svit.si.
Simptomi, ki so pogosto spregledani
Shauna Nguyen je prve znake opazila leta 2016. A njenih bolečin v želodcu in slabosti medicinska sestra ni vzela tako resno. Tri leta kasneje so Shauni diagnosticirali raka 3. stopnje. Danes pomočnica zdravnika pravi, da bi bil lahko rak odkrit veliko prej, če bi se odločila za temeljit pregled. Toda takrat ni obiskala zdravnika, ker je bila zaposlena s šolo in ker ji je bilo nerodno, da pretirava.
Deondre Williams, oče petih otrok, je pri 35 letih opazil kri v blatu in pomislil, da gre morda za hemoroide. Ker sicer ni imel nikakršnih zdravstvenih težav, zdravnika ni obiskoval. Po nekaj tednih je Williams znova opazil kri v blatu. Takrat ga je žena prisilila, da je obiskal zdravnika. Diagnosticirali so mu raka 2. stopnje.
Zdravniki opozarjajo, da je številne simptome raka debelega črevesa in danke – kot je kri v blatu in nenadna sprememba prebave – mogoče zlahka zamenjati z drugimi boleznimi. Ljudje imajo lahko težave s hemoroidi, občasno bomo shujšali iz nepojasnjenih razlogov …
Tudi Khalil Smith ni obiskal zdravnika, ko so se pojavili prvi simptomi. Izguba teže, bolečine v trebuhu, nočno potenje in utrujenost. Star je bil 20 let in pravkar začel obiskovati kolidž. To je bilo leta 2020. Simptomom ni namenil veliko pozornosti, saj, kot je povedal v intervjuju, je bil še mlad. Toda v nekaj mesecih, do maja, je izgubil skoraj 14 kilogramov in takrat se je odločil za obisk zdravnika. Na urgenci so mu zdravniki povedali, da ima raka 4. stopnje.
- Zakaj male potrebe ne bi smeli nikoli opravljati pod prho (to še posebej velja za ženske)
- Inštruktorica fitnesa po diagnozi raka 4. stopnje: To je nenavaden simptom, s katerim sem se srečala
- Če se ponoči pogosto zbujate, vam morda primanjkuje tega hranila
Zakaj je diagnosticiranje raka debelega črevesa in danke pri mladih tako težko
Obstaja več dejavnikov, ki lahko vplivajo na diagnozo, pravijo strokovnjaki.
Prvi: večina se težko pogovori o težavah s črevesjem, odvajanjem itn. Gre za nekaj, kar ljudje ne želijo deliti – pogosto niti z bližnjimi.
Mladi so tudi bolj nagnjeni k temu, da svojim simptomom ne pripisujejo tako velikega pomena in marsikaterega celo ignorirajo.
Diagnozo pa pogosto oteži tudi dejstvo, da se bolezen dolgo razvija brez očitnih znakov.
Takšna je izkušnja 30-letne Kathryn Sisler. Zdravnik ji je kolonskopijo priporočil, ker je zaradi raka debelega črevesa in danke umrl njen oče. Ker se je zavedala tveganja, je živela zelo zdravo. Telovadila petkrat ali šestkrat na teden, poučevala je jogo, trenirala za polmaraton in na svoj jedilnik uvrstila rastlinsko prehrano. Januarja lani je kolonoskopija pokazala tumor, ki je skoraj v celoti zamašil njeno debelo črevo – rak 3. stopnje.
Izkušnje vsakega posameznika so podobne, a hkrati tako zelo različne. Vsi so prestali operacijo, nekateri med njimi več teh, vendar je zdravljenje potekalo pri vsakem drugače. Nekateri že nekaj let nimajo raka in nestrpno čakajo na peto leto, ko se možnost ponovitve dramatično zmanjša.
Toda njihove izkušnje so neizbrisno vplivale na njihova življenja. Nguyen je zaradi sevanja vstopila v zgodnjo menopavzo, zato verjetno ne bo mogla imeti otrok. Pukyla se srečuje z anksioznostjo, povezano s prehrano.
Kaj povzroča porast raka debelega črevesa in danke pri posameznikih, mlajših od 40 let?
Raziskovalci in strokovnjaki opozarjajo na različne razloge. Tveganje lahko poveča dieta z visoko vsebnostjo ultra predelane hrane in možno je, da so takšno hrano uživali pogosteje.
Drugi možen razlog: način življenja otrok in najstnikov vse bolj sedeč, kar bi lahko povečalo tveganje. Debelost, dejavnik tveganja za raka debelega črevesa in danke, zdaj pogosteje prizadene tudi mlade.
Nekateri raziskovalci menijo, da pri tem igra pomembno vlogo tudi črevesni mikrobiom. Prehrana, vadba in antibiotiki lahko vplivajo na človekove črevesne bakterije. Žal znanstveniki nimajo celovite slike o tem.
Nevarnost odlašanja
Zdravniki, ki zdravijo raka debelega črevesa in danke, pravijo, da pri mlajših odraslih ponavadi raka odkrijejo precej pozno. Zato imajo nižjo stopnjo preživetja, v primerjavi s starejšimi.
John in Mary Tara sta zaradi raka na debelem črevesu in danki izgubila sina Johnatana. Kot otroku so mu diagnosticirali ulcerozni kolitis – kronično vnetno črevesno bolezen, ki poveča tveganje za raka debelega črevesa in danke.
Bolnikom s kolitisom se svetuje kolonoskopija vsako leto, a je Jonathan v začetku pandemije to odložil za devet mesecev. Ker se je zgodilo, da ni mogel več na stranišče, so ga odpeljali na operacijo, kjer so zdravniki odkrili tumor. Rak se je razširil na možgane in druge glavne organe.
Njegovi starši zdaj spodbujajo vse mlade odrasle, naj ne odlašajo.
Poslušajte svoje telo, če opazite stvari, zlasti kri, če čutite bolečino na neobičajnih mestih v trebuhu, telesu, povejte to svoji družini in se posvetujte z zdravnikom. Opravite pregled, svetujeta Jonathanova starša.
Vir: www.nbcnews.com