Se prebujate izčrpani? Jutranja utrujenost je lahko prvi simptom težke bolezni, ki doleti številne

13. 12. 2024
Deli
Utrujenost je povsem naravna potreba, s katero telo sporoča, da potrebuje počitek in spanec. (foto: Instagram @devinbrugman (Posnetek zaslona))
Instagram @devinbrugman (Posnetek zaslona)

Utrujenost je povsem naravna potreba, s katero telo sporoča, da potrebuje počitek in spanec.   

Nič presenetljivega ni, ko se pojavi po vseh obveznostih in aktivnostih tekom dneva ter mine, ko se dodobra naspite. Nekoliko drugače pa je, če utrujenost kljub kakovostnem spancu ne izgine. Ste med tistimi, ki se prebujajo utrujeni? To ni povsem nedolžnega značaja, pravijo strokovnjaki britanske organizacije za raziskovanje raka.

Ne spreglejte:

Jutranja utrujenost lahko ponazarja težje bolezni, med drugim tudi raka

Eden izmed vzrokov za jutranjo utrujenost je lahko ta, da se v telesu razvija rak. Poleg tega lahko utrujenost pogosto spremlja bolnike, ki se zdravijo s kemoterapijo. To pa še ni vse, saj je lahko kronična jutranja utrujenost pokazatelj drugih zdravstvenih težav kot so:

Spalna apneja

Spalna apneja predstavlja resno motnjo spanja ob kateri se pojavljajo pogoste prekinitve dihanja. Med pogostimi simptomi, ki jo spremljajo so:

  • smrčanje,
  • pomanjkanje kisika,
  • prebujanje s suhimi usti,
  • občutek utrujenosti kljub zadostnemu spancu,
  • povečanje tveganja za nastanek srčnega infarkta ter možganske kapi.

Slabokrvnost

Ob pomanjkanju energije, šibkosti in mrzlih rokah in nogah, je lahko vzrok za utrujenost tudi slabokrvnost. Pri tem stanju se pogosto pojavijo tudi bledica, vrtoglavica in težko dihanje.

Utrujena ženska zeha.

Vzrok za utrujenost je lahko tudi slabokrvnost.

Profimedia

Anksioznost

Med zdravstvenimi stanji, ki imajo vpliv na duševno stanje in morebitno utrujenost ob prebujanju, je tudi anksioznost. Simptomi, ki se ob tem pojavijo so lahko neprestana zaskrbljenost, nespečnost in spremenjeno hormonsko delovanje.

K utrujenosti sicer lahko prispevajo tudi druge bolezni, med katerimi so diabetes, bolezni ščitnice, revmatoidni artritis, sindrom nemirnih nog, multipla skleroza, lupus, težave z visokim krvnim tlakom in srčne bolezni.  

Kako si lahko pomagate?

Če ste se prepoznali v omenjenih simptomih, ki so dolgotrajne narave in vam otežujejo vsakodnevno delovanje, je v prvi vrsti priporočljivo, da se posvetujete z zdravnikom, ki bo podrobneje raziskal vzrok in našel rešitev.

Sami pa lahko poskrbite, da v vsakodnevno rutino vključite nekatere dobre navade, ki so lahko v pomoč. Čez dan se dovolj gibajte na prostem in poskrbite za uravnoteženo in zdravo prehrano.

Pred spanjem se izogibajte težkim obrokom, alkoholu in kofeinu. Lahko se poslužite tudi meditacije, dihalnih vaj ali kakšne druge sproščujoče tehnike pred spanjem, namesto gledanja televizije in uporabe telefona. Priporočljivo je, da spite v primerno zatemnjenem in prezračenem, mirnem prostoru kar vam bo prav tako zagotovilo mirnejši počitek. 

Vir: zivim.jutarnji.hr

Ste ga uživali kot otroci? Na ta zajtrk smo že skoraj pozabili, a leta nazaj je bil izjemno priljubljen