Če ste nenehno žejni, morate čim prej obiskati zdravnika, saj je to lahko znak resnih zdravstvenih težav.
Če ste pojedli kaj zelo slanega, boste verjetno kmalu zatem posegli po kozarcu vode. Še preden pa začutimo žejo, moramo poskrbeti za zadosten vnos vode v telo.
Če pa vas nenehno muči občutek žeje, ne glede na to, koliko tekočine popijete, je to lahko znak resnejših zdravstvenih težav, zato je pomembno, da pravočasno obiščete zdravnika.
Ne spreglejte:
- Kako ČESEN ostane svež dlje časa in kakšno shranjevanje je lahko nevarno?
- 5 okusnih beljakovinskih prigrizkov, ob katerih ogljikovih hidratov ne boste niti malo pogrešali
- Kaj se zgodi v telesu, če po obroku hodite le dve minuti? To trdijo strokovnjaki
Sladkorna bolezen
Ko imate sladkorno bolezen, se glukoza kopiči v vaši krvi, kar prisili vaše ledvice, da delajo nadure in jo poskušajo absorbirati. Ko ledvice ne zdržijo tega tempa, pride do povečanega nastajanja urina, več kot običajno.
Pogosto uriniranje je še en pogost simptom. To dodatno vodi k uživanju več tekočine, kar ustvarja začaran krog.
Ta simptom se imenuje polidipsija ali nenasitna žeja. Seveda pa žeja ni edini simptom sladkorne bolezni, zato je treba obiskati zdravnika.
Vzrok za žejo je lahko tudi diabetes insipidus. Čeprav ni povezano s sladkorno boleznijo, je to redko stanje ledvic, ki povzroča znatna neravnovesja v telesnih tekočinah. Ljudje s to motnjo izgubljajo velike količine tekočine zaradi povečanega uriniranja, kar povzroči prekomerno žejo.
Anemija
Tisti z anemijo se trudijo ustvariti dovolj zdravih rdečih krvnih celic, zaradi česar telo težko dobi kisik, ki ga potrebuje. In ko se anemija poslabša, lahko povzroči povečano žejo, skupaj s številnimi drugimi simptomi, kot sta šibkost in utrujenost.
Vaše telo izgublja rdeče krvne celice hitreje, kot jih je mogoče nadomestiti, izgubo tekočine pa bo poskušalo nadomestiti tako, da boste žejni.
Nizek krvni tlak
Strokovnjaki menijo, da kronični stres povzroči manj učinkovito delovanje nadledvičnih žlez, kar povzroči padec krvnega tlaka in pojav občutka žeje.
Ko krvni tlak pade, možgani telesu pošljejo signal za več tekočine in po tem, ko popijete vodo, se krvni tlak vrne v "normalno stanje".
Kserostomija (suha usta)
Kserostomija ali suhost ustne votline je stanje, pri katerem žleze ne proizvajajo dovolj sline, da bi ohranila vlažnost ust. To je lahko posledica kemoterapije, nekaterih zdravil, kajenja ali del procesa staranja. Nekateri drugi simptomi so poleg občutka žeje slab zadah in vnete dlesni.
Če imate suha usta, zdravniki najprej predlagajo povečanje vnosa vode. Najbolje pa je, da obiščete zobozdravnika, ki vam bo pomagal najti najbolj učinkovito zdravljenje.
Preberite še: Poznate skandinavsko metodo za dober spanec? Strokovnjaki razkrivajo, zakaj je tako učinkovita
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?