Čeprav se ingverju pripisujejo številni pozitivni učinki na zdravje, z njim ne gre pretiravati. Preverite, kdaj ingverja ne bi smeli uporabljati, ne da bi se prej pogovorili s svojim zdravnikom – ali pa bi se mu morali morda celo povsem izogniti.
Za zdrave ljudi, ki ne jemljejo nobenih zdravil, pogostejše uživanje ingverja običajno ne predstavlja težav, toda previdni bi morali biti, če imate določena zdravstvena stanja, saj lahko nastanejo nezaželene in nevarne interakcije.
Ingver lahko denimo moti strjevanje krvi, kar seveda poveča tveganje za nevarne krvavitve. Rezultati raziskav sicer zahtevajo nadaljnje študije, vendar se kljub temu svetuje zmerna uporaba ingverja oziroma le pod nadzorom zdravnika, če jemljete zdravila. V zelo majhnih količinah se zato svetuje tudi nosečnicam, ko si želijo pomagati pri jutranji slabosti.
Prav tako ingverja ni priporočljivo mešati z nekaterimi antihipertenzivi, zdravili za zdravljenje povišanega krvnega tlaka.
Na spreglejte tudi:
- Tako sami doma vzgojite ingver
- Kaj se zgodi z vašim telesom, ko se takoj po jedi uležete
- Poznate ta zgodnji znak Parkinsonove bolezni? Opazili ga boste med jedjo!
Previdni bi morali biti tudi bolniki s sladkorno boleznijo, saj lahko ingver vpliva na nižanje krvnega sladkorja. Kar je sicer pozitivna lastnost, to namreč pomeni, da ima lahko ingver pomembno vlogo pri preprečevanju oz. zmanjšanju kroničnih zapletov sladkorne bolezni, pravi raziskava. Toda če jemljete zdravila, to lahko oteži nadzorovanje ravni sladkorja. Če sladkor uravnavate le s prehrano, učinek morda ne bo tako velik – kljub vsemu z dodajanjem zmerno.
In ker ingver spodbuja izločanje žolča, lahko povzroča težave pri bolnikih z žolčnimi kamni, negativno pa vpliva tudi, če so prisotne težave z ledvicami, je za 24sata.hr razložil Josip Rešetar, magister nutricionistike.
To so tri vprašanja, ki bi jih morali pred uporabo kakršnihkoli zeliščnih pripravkov vedno razjasniti, opozori:
- ali je pripravke smiselno uživati,
- so ti pripravki varni za vas,
- ali lahko pozitivno vplivajo na zdravje.
To še posebej velja za različne razstrupljevalne programe, saj je ingver pogosta sestavina različnih t. i. napitkov za čiščenje telesa. Ko ga naribamo, ga je lahko hitro preveč. Tudi pri občasni domači uporabi, ko ga uporabljamo kot začimbo za izboljšanje okusa jedi ali za pripravo čaja, z njim ne smemo pretiravati.
»Še enkrat bi poudaril, da to velja tudi za nekatere druge začimbe, ki imajo zdravilne lastnosti: dodajte jo ali pijte občasno, včasih, ko si zares zaželite jedi specifičnega okusa ali osvežujočega čaja, nikakor ne vsak dan, da ne bi prišlo do prekomernega vnosa,« zaključi nutricionist.
Viri: 4sata.hr; Does ginger supplementation lower blood pressure?; The Effects of Ginger on Fasting Blood Sugar; Cholagogic effect of ginger and its active constituents