V vročih dneh so klimatske naprave v polnem pogonu, tako v avtomobilih, kot tudi v različnih notranjih prostorih in bivališčih.
Četudi se prijetno ohlajen prostor sliši naravnost mamljivo, pa je potrebno ob hlajenju prostorov s klimatsko napravo v poletnih mesecih upoštevati pomembno pravilo. Priporočljivo je, da razlika med zunanjo in notranjo temperaturo ne presega 7°C. Zakaj je temu tako?
Ne spreglejte:
- Ali lahko dosežete prste na nogah? Če ne, je to lahko znak resnih zdravstvenih težav
- Imate radi LUBENICO? Preverite, kaj se zgodi, če je zaužijete preveč
Ob preveliki razliki med notranjo in zunanjo temperaturo se lahko pojavijo zdravstvene težave
Pogosto so razlike v temperaturi v vročih dneh lahko tudi 15 ali celo 20 stopinj, kar za telo predstavlja velik šok. Nenaden prehod iz ohlajenega prostora na visoke temperature je lahko nevaren zlasti za srčne bolnike in druge kronične bolnike, ki jemljejo zdravila, prav tako tudi za zdrave ljudi.
Pri preveliki temperaturni razliki se lahko pojavijo resne težave, med katerimi niso le prehladi in težave s sinusi, temveč tudi srčno-žilni problemi. Lahko nastanejo tudi drugačne težave, kot so glavoboli, zategovanje mišic, bolečine v križu in išias. Slednji nastane kot posledica zadrževanja na prepihu na klimi ob prepotenih oblačilih, ki jih imamo na sebi.
Kaj je dobro upoštevati pri uporabi klime v vročih dneh?
Strokovnjaki priporočajo, da klimatsko napravo kljub vročini nastavite na temperaturo med 24 in 27°C. Odsvetujejo sedenje ali zadrževanje neposredno pod klimatsko napravo.
Če se dotaknemo še tematike varčevanja s klimo, velja opozoriti tudi na to, da ni bolj varčno pustiti delovati klimo tekom dneva, ko na primer doma ni nikogar. Čeprav se morda na prvi pogled zdi učinkovito, temu ni tako, saj praviloma redno vzdrževane in funkcionalne klimatske naprave delujejo z enako močjo in porabo enake količine energije, ne glede na temperaturo v prostoru. Razlika je le ta, da potrebujejo nekoliko več časa, da dosežejo prijetno hladno temperaturo v toplem prostoru.
Pri uporabi klimatskih naprav prav tako ne gre pozabiti tudi na redno servisiranje in čiščenje filtrov, saj se lahko v njih naberejo različne bakterije in umazanija, ki lahko pripomorejo k nastanku kakšne nepotrebne zdravstvene težave.
Vir: vecernji.hr
Preberite še:
- Poleti se jih izogibajte: te priljubljene osvežilne pijače v resnici povzročajo dehidracijo
- Ste vedeli, da osamljenost povzroči toliko škode, kot če bi dnevno pokadili 15 cigaret?
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven