Akne niso samo nadloga najstnikov, pojavijo se tudi v odrasli dobi. Pogosto jih sprožijo hormonalne spremembe.
Možni razlogi za akne pri odraslih so lahko tudi:
- Blazina, na kateri se zbirajo bakerije in olja z obraza, lasišča, naših rok, iz okolice. Zato se priporoča pranje oz. zamenjava posteljnine tedensko, samo blazino pa je dobro oprati vsaj na vsakih šest mesecev.
- Losjon za telo ali krema za roke. Če si zvečer na telo nanesete kremo za telo ali roke namažete s kremo za roke, je zelo velika verjetnost, da boste nekaj te med spanjem prenesli tudi na kožo obraza. Krema se imenuje 'krema za roke' z razlogom. Tovrstne kreme lahko vsebujejo sestavine, ki občutljivi koži na obrazu ne odgovarjajo.
- Določena zdravila oz prehranski dodatki. Če se je pojavil nenaden izbruh, se lahko vzrok skriva v multivitaminih, ki jih jemljete. Če ti vsebujejo jod. In zdravila ali dodatki, ki vsebujejo anabolične steroide. Več pa v videu na koncu članka.
Akne sčasoma same izginejo, brez posebnega zdravljenja, lahko pa se zgodi, da se jih pojavi še več. Ostanejo tudi brazgotine.
In čeprav so akne same po sebi redko nevarne (nevarne so denimo okužbe, ki se lahko pojavijo na predelu aken), pa te lahko povzročijo duševno stisko posameznika in vplivajo na samozavest.
Glede na resnost stanja, boste rešitev morda poiskali v lekarni, morda vam bo zdravilo predpisal zdravnik … Vendar ...
Ne pozabite na nego od znotraj
Če vam že lep čas delajo preglavice akne oziroma mozolji, ogrci, suha ali iritirana koža, ste se težave morda lotevali z napačnim pristopom.
Dr. Gundry, ki že vrsto let raziskuje akne, pravi, da moramo kožo dojemati kot dvostranski organ, saj ima zgornjo (vidno) plast in notranjo. Zadnja igra veliko večjo vlogo kot si morda mislimo, zato je treba zanjo še posebej dobro skrbeti. To pa naredimo s pravilno prehrano.
»V telesu imamo približno 25 milijonov mikrobov. Večinoma so prijazne narave, pomagajo nam presnavljati hrano, se boriti proti virusom in okužbam, čistiti zrak itd. Obstajajo pa tudi tisti, ki so manj prijazni, na primer glivice in podobni organizmi. Le-te rastejo oziroma se hranijo z nezdravo hrano," razkriva dr. Gundry.
Sem prištevamo:
- sladkor,
- nezdrave maščobe,
- zgoščevalce hrane in
- podobne kemikalije, ki imajo ponavadi dober (in zasvojljiv) okus, a so škodljive za zdravje.
Uživanje tovrstne hrane poseže v delovanje naših hormonov, kar vpliva tudi na stanje naše kože.
Dr. Gundry svetuje uživanje hrane, ki je bogata s polifenoli.
Kaj so polifenoli in kje jih najdemo?
Polifenoli so zelo močni antioksidanti, ki jih najdemo le v rastlinah. Naše telo varujejo pred oksidacijskim stresom in pred prostimi radikali, posledično pred številnimi boleznimi.
Za sijočo in mladostno kožo omejite torej vnos nezdravih živil in večkrat vključite živila, kot so:
- paradižnik,
- korenje,
- sladek krompir,
- kurkuma,
- losos,
- papaja,
- paprika (in druga živila, ki so bogat vir vitamina C),
- jajca,
- avokado,
- špinača,
- ohrovt,
- rdeča pesa,
- borovnice,
- oves,
- oreščki,
- laneno seme,
- temna čokolada,
- ostrige,
- oljčno olje ...
Pijte zeleni čaj in doma priprpavljeno vodo z okusom.
Nekaj več informacij pa še v videu:
Vir: Your Tango
Preverite še:
Pa tudi KAJ se dogaja z vašim telesom, ko zaužijete preveč sladkorja